Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK'nın Mahmur sorumlusunun öldürüldüğünü duyurmuştu... Uzmanlar yorumladı: Mahmur'un beyni yok edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK'nın Mahmur sorumlusunun öldürüldüğünü duyurmuştu... Uzmanlar yorumladı: Mahmur'un beyni yok edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK'nın güya üst düzey idareyicisi Selman Bozkır'ın MİT işlemiyle tesirsiz hale getirildiğini açıklamıştı. Peki terörist Selman Bozkır kim ve Mahmur harekâtı…

Ulusal İstihbarat Teşkilatı MİT, zaferli bir harekâta daha imza atarak terör örgütü PKK’nın üst düzey idareyicisi ve Mahmur genel mesulü “Hekim Hüseyin” kod isimli Selman Bozkır'ı tesirsiz hale getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekâtı dün sosyal medya hesabından, "Buradan Ulusumuza hoş bir haber vermek istiyorum" iletisiyle duyurdu.

Erdoğan, "Terör örgütü PKK'nın üst düzey idareyicisi ve Mahmur Genel Mesulü 'Hekim Hüseyin' kod isimli Selman Bozkır, dün Ulusal İstihbarat Teşkilatı'mızın kahramanları tarafından tesirsiz hale getirildi. Bu zaferli işlemde katkısı olan tüm dostlarıma ulusum ismine teşekkür ediyorum. Alçak ve ufalayıcı teşkilatın Mahmur'u terörün 'kuluçka merkezi' olarak kullanmasına izin etmeyecek, terörü kaynağında kurutmaya devam edeceğiz" dedi.

MİT'TEN NOKTA HAREKÂT

İletişim Başkanlığı harekâtın ayrıntılarını da paylaştı. MİT'in, Irak'ın kuzeyinde PKK/KCK hakimiyetindeki Mahmur kampında hakikatleştirdiği zaferli işlemde, PKK/KCK Mahmur Genel Mesulü Hekim Hüseyin kod Selman Bozkır birliktesiki iki teröristle beraber 5 Haziran 2021 tarihinde tesirsiz hale getirildi.

ADIM ADIM TAKİP EDİLDİ

Sığınmacı kampı ismi altında PKK/KCK faaliyetlerinin organize edildiği Mahmur'daki teşkilat elebaşısı Hekim Hüseyin kod Selman Bozkır, MİT'in hedef listesine alındı. PKK/KCK'ya 1990'larda katılan Selman Bozkır, uzun seneler, teşkilatın Avrupa'daki faaliyetlerini organize etti, bu kapsamda teşkilatın İngiltere mesullüğünü de yürüttü. Mahmur'da görevlendirilmeden evvel Irak'ın kuzeyinde teşkilatın illegal para trafiğine idaredi.

Son olarak, Kandil alanında sıkışan PKK/KCK'nın, Mahmur'a ağırlık vermesi üzerine Mahmur Genel Sorumluluğu'na getirildi.

Yapılan istihbari incelemelerde, PKK/KCK'nın Mahmur Kampı'na Kandil kadar önemsediği, sığınmacı kampı ismi altında eylemci kadrolarını bu alandan temin ettiği/yetiştirdiği tanımlandı.

Yapılan çalışmalar sonrasında, Selman Bozkır, reelleştirilen işlemle, birliktesiki iki teröristle beraber tesirsiz hale getirildi.

MAHMUR HAREKÂTININ EHEMMİYETİ NEDİR?

Peki terörist Selman Bozkır kim? Mahmur harekâtının ehemmiyeti ne? Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt ve Emekli Kurmay Albay Cüneyt Küsmez, Kandil’in kuluçka yuvası Mahmur’u Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber’de anlattı.

Türkiye’nin terörle çabasındaki galibiyetinin git gide artığına dikkat toplayan emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, “Türkiye’nin terörle çaba taktiğine baktığımız zaman bunu 4 sac ayak üzerine oturtabiliriz. Birincisi, terörle gayrette özel birliklerle terörü kaynağında başka bir deyişle yerinde kurutmak; ikincisi, MİT’in güya lider kadroyu tesirsiz hale getirmesi; üçüncüsü, terörle çaba ederken dış ve iç iletişimini tamamen yok etmek ve dördüncüsü, teröre katılımı minimize etmek” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKKnın Mahmur sorumlusunun öldürüldüğünü duyurmuştu... Uzmanlar yorumladı: Mahmurun beyni yok edildi

"KANDİL, SİNCAR VE MAHMUR TEŞKİLATIN GÜYA ÜST İDAREYİCİLERİNİN GÜYA MERKEZİ VAZİYETİNDE"

“Kandil, Sincar ve Mahmur terör örgütünün şu anda güya üst idareyicilerinin, güya beyin ekiplerinin güya merkezi vaziyetinde” diyen Başbozkurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Burada terör örgütü özellikle sivil milleti kullanarak, özellikle de bazı beynelmilel müessese ve kuruluşların da şemsiyesi altında faaliyetlerini yürütmeye başladı. Bunların başında da Mahmur geliyor. Mahmur, 1998 senesinde sığınmacı kampı olarak kurulmuş bir kamp. Terör örgütü burayı kendi kampı gibi kullanıyor. Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında kullanıyorlar. Dolayısıyla Türkiye burada kararlı. İçeride ve dışarıda terörle çabasında çok emin adımlarla müessese ve kuruluşlarıyla çok kararlı bir biçimde bu mevzuda terörün belini kırmaya kararlı.”

"MAHMUR’UN BEYNİ YOK EDİLDİ"

Terörist Selman Bozkır’ın tesirsiz hale getirilmesiyle alakalı “Mahmur’un beyni yok edildi” görüşünü korunan Başbozkurt, “Terörist Selman Bozkır’ın yok edilmesi, kuluçka yuvasına vurulmuş en iyi darbedir. Mahmur’un beyni yok edildi. Terör örgütü, Hakurk’ta, Avaşin’de, Basyan’da ve Kandil’de yapmış olduğu işleri şimdi Mahmur’da yapıyor. İdeolojik eğitim, politik eğitim veriyor, ufak çocukları buraya getirip teşkilatlandırmasını yaparak, öteki kamplara yolluyor. Böyle bir vaziyetteki kampın ortadan kaldırılması gerekir. Irak, terör örgütü için tehlikesiz bir bölge değil. Bunu terörü destekleyen herkesin öğrenmesi gerekli” biçiminde konuştu.

"MAHMUR, DIŞ İSTİHBARAT UNSURLARININ TERÖR ÖRGÜTÜYLE BAĞLANTI SAĞLADIĞI BİR BÖLGE"

Emekli Kurmay Albay Cüneyt Küsmez ise Mahmur bölgesinin dış istihbarat unsurlarının PKK terör örgütüyle bağlantı sağladığı bir bölge olduğunu belirtti.

Küsmez, “Mahmur, alan hakimiyetinin genişlediği bir harekat sahası, bunun nokta harekâtlarıyla desteklendiği bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla biz Irak’ın kuzeyinde Haftanin’den Hakurk’a kadar bu hattı olabildiğince arındıkça PKK terör örgütünün üyeleri de daha güneye ve derine doğru bir geçiş sağlamak üzere önlem almaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Küsmez, MİT’in zaferli bir harekât asıllaştırdığına dikkati sürükleyerek, “Türkiye özellikle MİT’in yapmış olduğu çok sıhhatli istihbarat değerlendirmeleri neticesinde bu derinlikteki noktalarda terör örgütünün ehemmiyetli idareyici statüsündeki idareyicilerini tespit edip tesirsiz hale getirebiliyor. Bu çok ehemmiyetli” dedi.