Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar 'müjde' haberi için ne diyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar 'müjde' haberi için ne diyor?

Karadeniz'de yapılan sondaj çalışmaları sürat kesmeden devam ederken Cumhurbaşkanı Recp Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız." demesi dikkatleri yeniden buraya çekti.…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ortak yayınında yeni müjde haberi verdi, meraklı bekleyiş başladı. "Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii'nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle irtibatımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Gas&Power Enerji Uzmanı Emin Emrah Müracaat Et, Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Vazifelisi Necdet Pamir ve Daha Önceki BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği müjde haberi ile alakalı varsayımları hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

"KARADENİZ'DE YAPILACAK KEŞİFLER OLDUKÇA EHEMMİYETLİ"

Gas&Power Enerji Uzmanı Emin Emrah Müracaat Et, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından 2020 senesinde Karadeniz'de yapılan ve toplamda 405 milyar metreküplük bir büyüklüğe erişen natürel gaz bulgusunun Türkiye için çok ehemmiyetli ve tarihi bir keşif olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin petrolde takribî yüzde 92, natürel gazda ise yüzde 99 ithalata bağımlı olduğunu belirten, Müracaat Et, "Stratejik bir emtia olan bu 2 mahsulde dışa olan bağımlılık talep güvenliği açısından bir tehlike oluşturuyor. Aynı zamanda Türkiye her sene on milyarlarca doları petrol ve gaz ithalatı için yurt dışına ödüyor. Karadeniz'de geçtiğimiz yıl yapılan keşif ve yarın açıklanması muhtemel yeni keşifler ülkemizin kendi yerli kaynakları olması hem de dışarıya olan bağımlılığın ve ithalatın düşürülecek olması sebebiyle oldukça ehemmiyetli." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak Uzmanlar müjde haberi için ne diyor

"İHTİYACIN 3'TE 1'İ SAKARYA SAHASINDAN ÜRETİLECEK"

Sakarya gaz sahasında ilk yapımın 2023 senesinde başlamasının ve 2027 ortamında senelik takribî 15 milyar metreküplük gaz yapımı yapılmasının tasarlandığını belirten Müracaat Et, "Aktüel tüketim bilgileriyle hesapladığımız ülkemizin gaz lüzumunun takribî üçte biri Sakarya sahasından üretilecek. Değişik muhtemel yeni keşifler ve rezerv çoğalışları da buna ilave edildiğinde 2030 sonrası Türkiye'nin gaz imalinin büyük kısmını Karadeniz'deki sahalardan karşılayacağını ön görebiliriz." diyerek şöyle devam etti:

Ülkemizin enerjide bağımsızlığını sağlaması, her sene ödediği on milyarlarca dolarlık ithalatın yerli yapımla ikame edilerek karşılanacak olması ve en ehemmiyetlisi kendi ulusal işletmemiz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından kendi sondaj gemilerimizle kendi mühendislerimiz ve emekçilerimizin emeği ile yapılan bu keşifler ülkemizde bir petrol-natürel gaz ekosistemi yaratılmasına, ülkemizin uzun senelerdir çabaladığı bölgenin enerji ticaret merkezi olma hedefine sağlayacağı katkılar da dikkate alındığında ehemmiyeti önümüzdeki senelerde çok daha iyi anlaşılacak çok ehemmiyetli adımlar.

MÜJDE NE OLABİLİR?

Fatih ve Kanuni sondaj gemilerinin sondaj ve çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Müracaat Et, "Fatih geçtiğimiz günlerde Amasra-1 kuyusunda sondajını bitirmişti. Kanuni ise Türkali-2 kuyusunda çalışmalarını yürütüyor. Yarın açıklanması muhtemel bir rezerv çoğalışı Türkali 1 ve 2 ile Amasra-1 kuyularındaki sondajlar sonucunda elde edilmiş olabilir.

Karadeniz'de Sakarya gaz sahasının etrafında eş özelliklerde başka alanların da olduğu pek çok defa ifade edildi. Yarın açıklanması muhtemel yeni keşif ve rezerv çoğalışlarının önümüzdeki 5 senelik yarıyılda başka yeni sahalarda yapılacak rezerv keşifleri ile devam etmesini bekliyorum." açıklamasında bulundu.

"YENİ KUYULARDAN GELEN BİLGİLER İLE ALAKALI OLACAKTIR"

Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Vazifelisi Necdet Pamir de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği müjde ile alakalı olarak, "Tuna 1'den sonra Türkali 1 ve 2 kuyuları çılgınındı. Bir de Amasra 1... Buralardaki büyümeler ile alakalı bir açıklama yapacaktır." ifadelerini kullandı.

"Hatırlarsanız 'Tek kuyu ile ve daha o kuyunun da hedef seviyesine 1100 metre kala, elde edilen belirtilerle rezerv açıklanması bilimsel değildir. Yeni tespit kuyuları açıldıktan ve onlarda da sahanın uzanımı, iletkenlik, gözeneklilik, vb. parametreleri, tanımlanıp uzun süreli akış testleri yapıldıktan sonra neticeler pozitif ise hipotezi rezerv o zaman açıklanır. İlk kuyunun ortasında gaz gelişi varsa, bu belirtidir, kaynaktır. Rezerv için yukarıyada belirttiğim ilave çalışmalar gerekir' demiştim." diyen Necdet Pamir, "Şimdi yeni kuyulardan elde edilen bilgiler istikametinde bir açıklama olacaktır. Ama bunların ne kadar hakikatçi olacağı hususunda bir bilgi yok elimde. Ben petrolcülüğün en temel prensiplerini söylüyorum." ifadelerini kullandı.

YER ÜSTÜ KURULUŞLARI İLE ALAKALI BİR UYUŞMA OLABİLİR

Daha Önceki BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ise yer üstü kuruluşları ile alakalı bir büyüme olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sakarya sahasında sondaj için yer üstü kuruluşlarının mühendislik çalışmaları devam ediyordu. Büyük olasılıkla onlar ile alakalı bir uyuşma imza atılacağını hipotez ediyorum. Açıklanan rezerv ölçüsünde de bir aktüelleme olma ihtimali yüksek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı müjde ne Müjde açıklaması için tarih verdiCumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı müjde ne? Müjde açıklaması için tarih verdi

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara