Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli kentsel dönüşüm çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli kentsel dönüşüm çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayraklı'da Deprem Konutları Temel Atma ve Göztepe Stadı Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan konuşmasında önemli bir çağrıda bulunarak 'İmkanı olan vatandaşlarıma…

Reisicumhur Erdoğan’ın izahlarından satır başları:

Kısa müddette teslim etmeyi amaçladığımız zelzele konutlarının milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Afetleri engellemeyiz fakat yıkıcı tesirini azaltabiliriz. 5 bin deprem konutumuzu da işte bu anlayışla hızla hayata geçiriyoruz. 7 ayrı alanda hemen inşaatlara başladık. Bugün ilk etapta yerinde yapılacak 1444 kont ve 208 konut ile rezerv alanında yapılacak 309 konutun temelini atıyoruz.

Bayraklı’da yapacağımız konutları İzmir’in ihtiyaç duyduğu stok dönüşüm konutları olarak da kullanacağız. Karaburun kazasında depremden etkilenen köylerde köy haneleri yapacağız.Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısıDepremden 91 saat sonra sağ olarak erişilen Ayda bebeğimizin sevinciyle 84 milyon olarak kucaklaştığımız yer burasıdır. Bu alanı hem depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımızın anılarını yaşatacak hem de deprem şuurunun belleklerde kalmasını sağlayacak bir alan olarak tertip edeceğiz. Rıza Bey apartmanı sakinlerinden burada hane sahibi olmak isteyenlere de aynı bölgede evlerini yapıp teslim edeceğiz.
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı
Son 8 senedir İzmir’de riskili yapı olarak belirleyen 20 bine yakın binadan 18 bine yakınının felaketini gerçekleştirdik.

Yerinde gerçekleşen yer sarsıntısı dönüşümü 75 bin metrekarelik alanda yürütülüyor. Yatırım değeri 800 milyon lira. Depremin hemen peşinden yalnızca yaraları sarmakla kalmayıp şehirsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandırdık.

Çiğli ve Bergama’da TOKİ eliyle hayata geçireceğimiz ulus bahçeleri bu arada toplanma alanları olacak.

İzmir Ankara yüksek hızlı tren hattının yapımı devam ediyor. Halkapınar Otagar metro hattının yakında ihalesine çıkıyoruz. Şehrimize yakışan bir hizmet projesi olduğunu düşündüğüm İzmir Körfez Geçişi projemizin etütleri bitti. İmar tasarısı çalışmaları ise sürüyor. Adnan menderes Havaalanı’nı baştan sona yeniledik ve şu anda hizmetinizde

İzmirli rençperlerimize son 18 senede 5,5 milyar lira meblağında destek sağladık. İzmir’deki 26 kazamıza tabii gaz getirdik. İnşalla şehirsel dönüşüm çalışmalarını da hızla bitireceğiz.

Ülkemizin karşı karşıya olduğu afet gerçeğinden hareketle 2012’den itibaren şehirsel dönüşüm seferliği başlattık.

Ekranda zati şu anda animasyon olarak apartmanları görüyorsunuz. Allahın izniyle bu güzellikte apartmanlarla Bayraklı’nın yeni hali bu şekilde olacak. Türkiye genelinde 1 milyon konutun yapımını gerçekleştirdik.
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı
Son olarak mevcut yapılarının bir buçuk katına kadar yapacakların inşaat taahhüt işlerinde KATMA DEĞER VERGİSİ oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirdik. Ayrı olarak yapılarını şehirsel dönüşüm dahilinde yenileyecek yurttaşlarımızın kredi meblağını arttırdık. Olanağı olan yurttaşlarıma afet rizikosu altında olan binalarını hızla güçlendirmelerini veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum. Üzmeyeyim kırmayayım ama bizzat ben güçlendirmekten değil yenilemekten yanayım ve ben tüm yurttaşlarıma güçlendirin değil gelin yenileyin cildim.

Bugüne kadar edindiğim deneyimler bana bunu gösteriyor. Hiçbir hesap afet karşısında edindiğimiz felaketlerden acılardan daha değerli daha üstün olamaz. Allahın izniyle her bir yurttaşımızın bu dönüşümü hızla bitireceğine inanıyorum.

Şu Karabağ’ı İzmir’de biz ne vakit acaba değişik bir hale getireceğiz. Karabağ’ı nasıl çağdaş bir şehir haline getireceğiz bunun özlemi ve hasreti içerisindeyim. O bölge bu haliyle bu şehre hiç yakışmıyor.
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı
Reisicumhur Erdoğan'ın konuşmasının hemen peşinden canlı yayında Göztepe Stadyumu'nın açılışı gerçekleştirildi.
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı

Göztepe Stadyumu’nın açılışının hemen peşinden 9 Eylül 2021 tarihinde teslim edilmesi tasarılanan 141 konut 24 dükkan 4 blokun yapılacağı yer sarsıntısı konutlarının temeli canlı yayında atıldı.
Reisicumhur Erdoğandan çok ehemmiyetli şehirsel dönüşüm çağrısı