Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz ve faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz ve faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda ekonomiye dair ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Enflasyonu yine tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yarıyılda çoğalış gösteren enflasyonun tek haneye düşürüleceğine ait açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda ekonomiye ait açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan faizleri tek haneli sayılara indirmekte kararlı olduklarını ve enflasyonu da düşürme mevzusunda kararlı olunduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Son yarıyılda bir ölçü çoğalış gösteren enflasyonu yine tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu muvaffak olacağız. Faizleri de tek haneli sayılara indirmekte kararlıyız. 

Bankacılık sektörümüz sihrime ve kalkınmamızı destekleyen bir konumda bulunuyor. Bankacılık sektörümüz takipteki alacak oranı Şubat'ta yüzde 4 seviyesindedir. Bankacılık sektörünün döviz pozisyon sarihi olmadığı gibi, takribî 6 milyar dolar aşırısı mevcuttur.

Küresel kıymet zincirlerine ehemmiyetli miktarda enterge olduk.

Mart ayında ihracatta tüm zamanların rekorunu kırdık, ilk çeyrekte ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 82'ye erişerek cari sarihimiz eksiltilmesinde ehemmiyetli katkıda bulundu.

Turizm sektörümüz ümit verici bir rezervasyon arzıyla karşı karşıyadır, salgın emin seviyenin altına düştüğünde daha öncekisinden çok daha eforlu bir turizm sektörüne sahip olacağımız görülüyor. 

Türkiye ekonomisi taşıdığı potansiyel ile daha nice büyük galibiyet öykülerine imza atacaktır. Ekonomi reform koliyi, bu galibiyet öyküsünü daha yükseğe çıkaracak unsurlar kapsıyor. Reformları açıkladığımız takvime uygun biçimde yaşama geçireceğiz.