Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Akdeniz'de karbon kaynakları Rum'un oyuncağı değildir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Akdeniz'de karbon kaynakları Rum'un oyuncağı değildir

Cumhurbaşkanı Takviyecisi Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 20 Temmuz Barış ve Hürlük Bayramı dolayısıyla tertip edilen merasime katıldı. Oktay, merasimde yaptığı açıklamada "Rum tarafı hala

İşte Fuat Oktay'ın açıklamalarından satır başları:

Abdülhamid Han sondaj gemimizin önümüzdeki ay Akdeniz'de faaliyetlerine başlaması tasarlanmaktadır.

Rum tarafı hala bölgede kendine yancı bulma istikametinde. Bölgede hak hukuk hakkaniyet konuşacak yancılar değil. Bunu da herkes böyle öğrensin. 

Akdeniz'de Ege'de olmayacak hayallerle mehtaba çıkanlar bu hakikatleri iyi öğrensin. Akdeniz'deki hidrokarbon kaynakları Rum'un oyuncağı değildir.

İyi hedefli gayretlerimiz Rum tarafının doyumsuz anlayışı suratından neticesiz kaldı. Kıbrıs Türkünü hiç bir zaman denk ortakları olarak görmedi.

"MARAŞ, KKTC TOPRAĞIDIR, BU BÖYLE BİLİNE"

2017'de Grand Montana'da Rum tarafı 'Kıbrıs Türkleri ile sağlık kurumuları dahi paylaşmayız' dedi. Özellikle Maraş'ı kullanarak palavra gündemlerle dikkat toplamaya çalışıyorlar. Maraş, KKTC toprağıdır, bu böyle biline. Hiç kimse palavra, dolanla beynelmilel cemiyetin gündemini boş yere meşgul etmesin. Çözümsüzlükle bu toprakların kaynağını çürütmelerine izin vermeyeceğiz. AB geçim komiseri hafta sonu burada yeniden arkadaşlar alışverişte görsün örneği görüşmeler yaptı.

Hangi denk tavır, hangi Avrupa kıymetleri... La Fontaine'den masallar... Bir çözüm olacaksa Kıbrıs Türk toplumunun egemen denkliğinin patent edilmesiyle olacaktır ancak.

Beynelmilel alanda bu adımların devamı gelecek, Kıbrıs Türk toplumunun önünde hiçbir ambargo duramayacaktır.

Kıbrıs Türkünün haklı gayretinde şehit olan kahramanlarımızı bir defa daha rahmetle yad ediyorum.