Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm dünyaya ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm dünyaya ilan ediyoruz

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ Başbakanı Ersan Saner ile ortak medya toplantısı tertip etti. Reisicumhur Yardımcısı Oktay, "Adada politik eşitlik sağlanana…

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay'ın izahlarından notlar;

"Örgütlü endüstri bölgesiyle beraber sanayi çarklarının döndüğü bir KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ istiyoruz. Covid'le mücadele ve pek çok sektöre açılan faydasının satılması anlaşma kapsamındadır. Türkiye'deki sıhhat olanağı neyse KTTC'dekiler de bunu hissetmelidir.

Kıbrıs Türk'ünün geleceğe güvenle bakarak yaşaması için anavatan ve garantör ülke olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'deki kalkınma hamlesinin başarıya erişmesi en büyük arzumuzdur.

Ambargolarla, görmezden gelinmelerle yalnız bırakılan Covid'e karşı dahi ayrılınan bir KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ halkı var. Gönderilen aşı oranları ortada. AB, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'ye cüzi miktarda aşı göndermiştir. Gönderdi dersek şayet. Sanki bir toplumu aşılayan AB var gibi ortada fakat hiçbir şey yok. Biz buna izleyici kalmadık. 20 bin aşıyı daha KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'ye gönderiyoruz. Böylelikle toplamda 100 bin aşı yardımı yaptık.

Böylelikle dünyadaki en iyi 2-3 ülke arasında KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ bulunuyor.

Kıbrıs mevzusunun kangren haline gelmesinin müsebbibi AB, Cenevre'de masada olmak istiyor. Masada katkı sağlayacağı pek bir şeyi olduğunu görmüyoruz. 5+1'de bulunmaları da pek yarar sağlamayacaktır. 

Adada politik eşitlik sağlanana kadar hak ve adalet sürecini yürüteceğiz. Bir defa daha Sayın Saner'le birlikte tüm dünyaya duyuru ediyoruz. Fikir birliğimiz bakidir. Maraş bölgesine ait karardan da vazgeçmemiz mevzubahis değildir. Burası KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ toprağıdır."