Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan çiftçilere desteklerden faydalanma çağrısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan çiftçilere desteklerden faydalanma çağrısı

Cumhurbaşkanı Destekçisi Fuat Oktay, çiftçilere tarım dayanaklarının yapıldığını, bu fırsattan tüm çiftçilerin yararlanması gerektiğini söyledi.

Oktay, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ile Yozgat İstişare Buluşmasına katıldı.

Buluşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Oktay, Yozgat merkez ve ilçelerinde lüzumlar dahilinde doğrudan görüşmeler yapıldığını ve çözümler için kentte olduklarını aktardı.

Yüksek Süratli Tren'in YHT devreye girmesi ile yurttaşların Sivas ve Yozgat'a vasıtaları ile gitmeyi vazgeçeceklerini vurgulayan Oktay, trendeki konforun rahatlığının ehemmiyetini ifade etti.

Oktay, inşaatı devam eden havalimanında tahlil yaptıklarını, altyapı çalışmalarının yüzde 70'inin bitirildiğini ve tasarlandığı gibi inşaatın 2022 senesinde tamamlanacağını belirtti.

İstihdam ve imale tam şehirlerin dahil olması gerektiğini vurgulayan Oktay, bunun için altyapının ehemmiyetli olduğunu ve lüzumlu çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

Demir yolu ve kara yolunda da ehemmiyetli çalışmaların yapıldığını anlatan Oktay, etraf şehirlerdeki irtibat yollarının daha iyi koşullara getirilmesi mevzusunda görüşmelerin sürdüğünü kaydoldu.

Oktay son zamanlarda yaşanan kuraklıkla alakalı değerlendirmede de bulunarak şöyle konuştu:

"Yozgat aynı zamanda tarım bölgesi. Bu sene kuraklıktan dolayı bazı kasvetler olduğunu, bununla alakalı çiftçiler nezdinde bilgiler alıyoruz. Bunu yakından takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız kuraklık takviyeleriyle alakalı çiftçilere 150 milyon lira ilave hibe yardımı başlatıldığını zati dün duyuru etti. Ben bugün Yozgat'ta bir kere daha ifade etmek isterim, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların ertelenmesi mevzusu, öteki taraftan TARSİM'in ne kadar ehemmiyetli olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Tüm Türkiye'ye TARSİM'in, kuraklık sigortasının ne kadar ehemmiyetli olduğunu bir kere daha andırmak isterim. Orada yüzde 70'e kadar önümüzdeki seneden itibaren bunun devlet dayanağının artırılacağını ve zararın yüzde 70-80'e kadar ödeneceğini öğreniyoruz. Bu ciddi bir fırsat. Tüm çiftçilerimizin bundan yararlanmasını arzu ettiğimi ifade etmek isterim."

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerinin de verim kayıplarına göre dönüme 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağını anımsatan Oktay, "Ödemeler çerçevesinde, kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşamış buğday üreticisine özellikle motorin takviyesini de ilave ettiğimizde 150 liraya kadar dekar başına ödemeden, bir takviyeden bahsediyoruz. Ben buradan hem Yozgatlı ve hem de Türkiye'deki tüm çiftçilerimize bir kere daha ifade etmek isterim." diye konuştu.