Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: 'FETÖ'cüler dünyanın hiçbir yerinin güvenli olmadığını anladı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: 'FETÖ'cüler dünyanın hiçbir yerinin güvenli olmadığını anladı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, FETÖ ile çabanın sürdüğünü belirterek "Yurt dışında nerede olursa olsun dünyanın hiçbir yerinin onlar için tehlikesiz bir yer olmadığını kavradılar, anlamaya…

Kalın, 15 Temmuz Derneğinin uhdesinde, Hafıza 15 Temmuz Müzesi'nden hakikatleştirilen ve 15 Temmuz Derneği Danışma Heyeti Başkanı Ali Köse'nin sunduğu "Belleğinde Ne Var" programının misafiri oldu.

15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmanın tarihi bir vazife olduğunu belirten Kalın, "Belleğiniz olmadan muhafazanız olmaz, neyi muhafaza edeceğinizi öğrenmezsiniz. Zira biz demokratikleşme sürecimizde pek çok darbe ve darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık. Her darbe Türkiye'yi geriye götürmüştür." dedi.

Dünya tarihinde darbelerin, tek bir halkı dahi ileriye götürdüğüne dair misalin olmadığının altını çizen Kalın, "Darbeciler bunu hep değişik anlatmaya çalışırlar, darbe tabanı oluşturmak için keşmekeş, tartışma ve iç gerilimden bahsederler. 'Bakın darbe geldi çatışmalar sona erdi, nizam geldi kumpas geldi.' derler ama bu bir kurgudur. Darbeleri evvelinde ve sonrasında yasallaştırmak için birtakım mizansenlerdir, kurgulardır." ifadelerini kullandı.

Kalın, bunun tek ödününün 15 Temmuz olduğunu, darbe teşebbüsü evvelinde bir gerilemenin olmadığını dile getirdi.

Devletin içerisinden FETÖ'cülerin arınılması sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet, polis, jandarma, yargı ve bürokrasinin tertemiz bir ruhla ayağa kalktığını vurgulayan Kalın, "Reel misyonlarını özümsemiş biçimde ulusal davaya, başka bir deyişle ulusun davasına daha bağlı biçimde çalışmaya başladılar." diye konuştu.

Türkiye'nin terörle çabasının sabote edildiğine ve altının FETÖ'cüler tarafından oyulduğuna tanık olduğunu dile getiren Kalın, "Cumhurbaşkanının başkumandan sıfatıyla verdiği emirlerin 15 Temmuz'dan evvel PKK terörü ile gayret mevzusunda, DEAŞ'la Suriye'deki gayret mevzusunda, neden yerine getirilmediğini ve bunları yapmamak suretiyle Türkiye'nin sanki DEAŞ'a destek veriyor gibi bir havanın nasıl yaratıldığını biz bizzat gördük." ifadelerini kullandı.

"SİVİL POLİTİKA DAHA FAZLA HAYSİYET KAZANDI"

Kalın, 15 Temmuz'dan sonra sivil politikanın daha fazla haysiyet kazandığına işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımız iktidara geldiği andan itibaren o gece söylediği 'Ben ulusun üzerinde bir istemi asla tanımıyorum' ifadesini fiilen ve kavlen hep söyledi. Biz ulusun üzerinde bir istem tanımıyoruz." diye konuştu.

Ulusun 15 Temmuz'da sinmediğine dikkati sürükleyen Kalın, geçen 5 seneye baktığında şuur ve farkındalığın kuvvetlendiğini vurguladı.

Kalın, FETÖ ile çabanın devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydoldu:

"Burada bir geri adım atılması mevzubahisi değil. Yurt dışında FETÖ'cüler nerede olursa olsun dünyanın hiçbir yerinin onlar için tehlikesiz bir yer olmadığını kavradılar, anlamaya da devam edecekler. Onlar Erdoğan'sız bir Türkiye hesabı yaparak, hayali kurarak bunu bir biçimde atlatacaklarını sanıyorlar. Böyle bir şeyin olmayacağını da kavramaları gerekir. Bu ulusun bu liderliğe Tayyip Erdoğan'a güveni bütündür, bunu her tercihte sandıkta tekerrür gösterir."