Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir telefon görüşmesi reelleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede ikili politik ve ekonomik ilişkilerin yanı gizeme Türkiye’nin NATO’daki rolü ve ittifaka katkıları, NATO Madrid Doruğu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya azalık müracaat süreçleri, Karadeniz üzerinden hububat sevkiyatı ve bölgesel mevzular ele alındı. Türkiye'nin NATO'daki kilit rolüne vurgu yapılan görüşmede; Madrid Doruğu'nde ele alınacak yeni Stratejik Konsept, Ukrayna savaşı, terörle gayret, besin krizi ve değişik güvenlik mevzularıyla alakalı görüşler dile getirildi. Bağlaşıkların, ortak güvenlik ve terör tehditlerine karşı bütün geçim, birlik ve dayanışma içinde olması gerektiği vurgulandı.

İsveç ve Finlandiya’nın, terörle gayret mevzusunda Türkiye’nin arz ve temennilerini karşılaması gerektiği aktarıldı. Somut adımlar atılmadan ilerleme sağlanamayacağının altı çizildi. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile görüşme trafiği devam ederken, PKK/PYD/YPG yandaşlarının Stokholm’de ve medya üzerinden terör örgütü propagandası yapmasının kabul edilemez olduğu dile getirildi.

Karadeniz üzerinden hububat sevkiyatı için tehlikesiz holün oluşturulması mevzusunda Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya Federasyonu ile görüşmelerini sürdürdüğü kaydolundu. Birleşmiş Milletler’in de dahil olduğu görüşme sürecinden sonuç alınmasının, küresel besin güvenliği açısından stratejik ehemmiyet taşıdığı belirtildi.