'Çünkü sadece tüketiyoruz...' 14 İstanbul derbili Süper Lig! Futbolda bizi seneye ne bekliyor?

'Çünkü sadece tüketiyoruz...' 14 İstanbul derbili Süper Lig! Futbolda bizi seneye ne bekliyor?

"Vefa, Hilmi'nin ikinci yarıda attığı iki gole karşın Karagümrük'e kendi evinde yenilmekten kurtulamadı..." "Beykozlu Garbis'in gayreti, Fenerbahçe dış sahasından puan almaya yetmedi..." "Aleko'nun golü

Süper Lig tarihinin üç büyükleri; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yanı gizeme öbür İstanbul takımları; Başakşehir, Kasımpaşa ve Karagümrük de önümüzdeki sezon Süper Lig'de top koşturmaya devam edecek.

Birinci Lig'i ilk ikide tamamlamayı sağlama bağlayarak Süper Lig'e yükselen Ümraniyespor da önümüzdeki sezonda Süper Lig'de boy gösterecek.

İSTANBULSPOR, EYÜPSPOR VE TUZLASPOR'UN DA ŞANSI SÜRÜYOR

Birinci ligde play-off maçları oynamaya hak kazanan İstanbulspor, Eyüpspor ve Tuzlaspor'dan birinin de Süper Lig'e yükselmesi olasılık dahilinde.

Başka Bir Deyişle 2022-2023 sezonunda Süper Lig'de 7 ya da 8 İstanbul takımı yer alacak. Bu da 19 ekipli ligin neredeyse yarısını İstanbul ekiplerinin oluşturacağı anlamına geliyor.

Çünkü sadece tüketiyoruz... 14 İstanbul derbili Süper Lig Futbolda bizi seneye ne bekliyor
36 MAÇIN 24'Ü İSTANBUL'DA

Bu gidişat garip istatistikleri de ortaya çıkardı. Misalin Beşiktaş öbür tıpkı İstanbul takımları gibi 36 maçın en az 24'ünü, yalnızca birkaç km mesafe kat ederek İstanbul'da oynayacak. Süper Lig'de olup İstanbul'a en uzak şehir olan Gaziantep FK ise İstanbul-Gaziantep arası 1140 kilometre önümüzdeki sezon en az 7 defa İstanbul'a maç için gelecek.

İZMİR'İN TAKIMI KALMADI

Öte yandan Türkiye'nin en büyük üçüncü kenti İzmir'in iki ekibi Göztepe ve Altay Birinci Lig'e düştü. Başka Bir Deyişle önümüzdeki sezon Süper Lig'de rastgele bir İzmir takımı yer almayacak. Bu sezon Süper Lig'de ekibi bulunmayan başşehir Ankara'yı ise önümüzdeki sezon Ankaraeforu temsil edecek.

Süper Lig'deki İstanbul ekiplerinin yoğunluğu, uslara "1960'lara geri mi dönüyoruz?" sualini getirdi. Peki Anadolu ekipleri mi galibiyetsiz yoksa İstanbul takımları mı çok zaferli?

Çünkü sadece tüketiyoruz... 14 İstanbul derbili Süper Lig Futbolda bizi seneye ne bekliyor

Kariyeri süresince Marmara'dan Güneydoğu'ya kadar yurdun bir hayli kentinde 20'den fazla ekibi çalıştıran tecrübeli teknik direktör Yılmaz Vural'a göre temel neden İstanbul'un futbolcular için 'daha seçim edilebilir' olması.

"İstanbul natürel ki öbür şehirlere kıyasla imkân bakımından zengin. Yabancı oyuncuyu getirmek daha kolay ve onlara sunulan imkânlar daha fazla. Bu tabloda Anadolu ekiplerinin kendilerini azıcık daha denetlemesi gerektiğini görüyoruz" diyen Vural şunları söyledi:

12 Mart 1961 tarihli Hürriyet gazetesinin spor sayfasının tamamı İstanbul ekiplerinin maçına dağılmış. Kasımpaşa, Karagümrük'ü kendi evinde 2-1 yenmiş, Beşiktaş ise Beykoz'la golsüz birlikteye kalmış. Galatasaray ise evinde Feriköy'ü ağırlamış.

Çünkü sadece tüketiyoruz... 14 İstanbul derbili Süper Lig! Futbolda bizi seneye ne bekliyor?

12 Mart 1961 tarihli Hürriyet gazetesinin spor sayfasının tamamı İstanbul ekiplerinin maçına dağılmış. Kasımpaşa, Karagümrük'ü kendi evinde 2-1 yenmiş, Beşiktaş ise Beykoz'la golsüz birlikteye kalmış. Galatasaray ise evinde Feriköy'ü ağırlamış.

“SEYİRCİSİZ EKİP SÜPER LİG’DE”

-- Bir top kendiliğindene girmiyor kaleye, bunun sistemini iyi kurmanız gerekiyor ki zaferli olabilin. Emin bir yerden çok fazla ekip çıkmasın diye Bölgesel Acemi Lig BAL ligi diye bir uygulama var.

-- Öbür yandan İstanbul ekipleri içerisinde Ümraniye, Süper Lig'e çıkıyor ancak seyircisi yok. Seyirci potansiyeli olsun diye Başakşehir uğraşıyor. Şampiyon olmuş bir ekip ama bakın maçlarını 300-500 birey izlemeye geliyor. Bu gidişat İstanbulspor da çıksa aynı Eyüpspor da çıksa aynı olacak. Futbol seyir zevki olmadan oynanacak bir reyin değil. Sizin alıcınız yoksa ne satacaksınız? Bu gidişatta da Süper Lig'e çıkan ekiplerin yine küme düşmeleri kaçınılmaz oluyor. Ve bu bahsettiğimiz ekiplerin stadyumları yok.

“YALNIZCA HARCIYORUZ”

-- Temel olarak bir kulübün kuruluşu ve orada futbolcu yetiştiriyor olması gerekiyor. Ama biz öyle bir alıştık ki futbolda yalnızca harcıyoruz. Bunu idareyen kulüp sayımız oldukça az. Kulağıma geliyor, dinliyorum. Kulüplerin parasal anlamda çok büyük kasvetleri var. Süper Lig'in tüketmeleri daha büyük oluyor. Bir yerden sonra karşılayamaz gidişata gelecekler ve o zaman da çok büyük düşecekler. Sonra bir bakıyorsunuz transfer yapamıyorsunuz, ondan sonra da kadro eksikliği oluyor. Bakın koskoca Bursaspor ve Eskişehirspor ne hallere geldi.

1960-61 sezonunda hemen her hafta İstanbul'da bir yarışma oynandı.

Çünkü sadece tüketiyoruz... 14 İstanbul derbili Süper Lig! Futbolda bizi seneye ne bekliyor?

1960-61 sezonunda hemen her hafta İstanbul'da bir yarışma oynandı.

ŞAMPİYON ÖĞRETMEN’DAN LONDRALI KORUNMA

Ümraniyespor'u tarihinde ilk kere Süper Lig'e çıkaran teknik direktörü Recep Uçar ise İngiltere Premier Lig'de 5 ekibi bulunan Londra'yı misal gösterdi. "Demek ki İstanbul takımları zaferli ki Süper Lig'deki rakamları çoğalıyor" diyen Uçar şunları söyledi:

-- Ben hem bir teknik insan hem de bir spor hoşlanır gözüyle konuşuyorum: Ülkemizde büyük camiaları olan, geçmişleri olan Bursaspor, Kocaelispor gibi bir hayli ekip var ve gönül ister ki bu ekipleri de Süper Lig'de yer alsın ama ne yazık ki karşılaştıkları vaziyetleri görüyoruz.

-- Burayı "İstanbul ekibi" olarak kısıtlamamak gerekli. Daha iyi yönet edilebilen, daha organize kulüplerin Süper Lig'i tutma fırsatları oluyor. Bunun da en somut misali Ümraniyespor'un Süper Lig'e çıkma talihini tutmuş olması.

-- Ben bu vaziyeti bir handikap olarak görmüyorum. Zira baktığımızda İngiltere Premier Lig'de Londra'nın kaç ekibi var diye, eş rakamlar görüyoruz. Dahası Premier Lig'deki Londra ekiplerinin rakamının 8'e çıktığı bile oluyor. O surattan bizdeki vaziyeti çok irdelenecek ya da garipsenecek bir gidişat olarak görmüyorum. 

“OLDUKÇA GARİP BİR GİDİŞAT”

Spor Toto 1. Lig takımlarından Manisa FK'nin teknik direktörü Turgay Altay ise önümüzdeki sezonu "Gerçekten garip bir gidişat" diye özetledi.

Altay şunları anlattı:

-- Bunun en yaşanabilir misalini İngiltere'de Londra ekiplerinde gördük. Bu işe şu taraftan bakmak gerekiyor. Hak edenler Süper Lig'e gidiyor. Üç büyüklerin dışında baktığımız zaman, birileri tarafından alınan sonrasında bir yaradılış içine giren ekipler olduğunu görüyoruz. Süper Lig'e çıkmalarının ardından emin hazırlıklarının olup olmadığını göreceğiz. Neticede Süper Lig'e çıkmak için de emin kriterlerin olması gerekiyor ve bunları bitiren ekiplerin Süper Lig'e çıkması gerekiyor.

-- Özellikle şehir ekiplerinin Süper Lig'e ayrı bir renk katacağını düşünüyorum. Bunun için de şehir ekiplerinin iyi bir organizasyon kurmaları ve bunu da sürdürebilmeleri gerekiyor. Benim de gönlüm bundan yana.

-- İstanbul ya da Anadolu ekibi diye ayırmadan, gerçekten hak eden ekiplerin de Süper Lig'de olmasını temenni ederiz. Çıkan ekiplerin özellikle stadyum bulma ve bir yeri temsil etme mevzusunda kasvetleri var. Bu Süper Lig'de rekabetçi olma gidişatlarını büyük oranda etkileyecektir. Türkiye'de kulüplerin en büyük kasveti parayı idareyemiyor olmaları, özellikle de transfer mevzusunda.