Dairesinin binde 1 hissesini Avusturya'da yaşayan birine sattı! Dönüşümde ‘santim’ oyunu

Dairesinin binde 1 hissesini Avusturya'da yaşayan birine sattı! Dönüşümde ‘santim’ oyunu

Tehlikeli binalarını yenilemek isteyen 56 daireli site uysalları kentsel değişim için bir müteahhit ile uyuştu. Ancak, sitede oturan müteahhit Mustafa E., kendisi ile uyuşma yapılmadığı için…

TÜRKİYE genelindeki milyonlarca binanın yenilenmesi gerekiyor. Bunlardan biri de İstanbul Maltepe’deki 56 daireli Ortakçı Sitesi. İdealtepe’de 1994 senesinde inşa edilen site, sahile 300-400 metre mesafede. Site, bölgenin en gözde yerlerinden birinde. 4 dönüm üzerine heyeti sitenin arsası 90 milyon TL seviyesinde. Yeni yapılacak dairelere, büyüklüğüne göre, 1.6 milyon ile 4 milyon lira arasında değer biçiliyor. Sitenin uysalları, aldıkları tehlikeli bina raporu sonrası 6 sene evvel kolları sıvadı.

Dairesinin binde 1 hissesini Avusturyada yaşayan birine sattı Dönüşümde ‘santim’ oyunu

ÜÇ BLOKLU SİTE YIKILDI

Sitenin devrilip binaların yenilenmesi mevzusunda ortak görüşe varan mal sahipleri, birkaç müteahhitle yaptıkları görüştükten sonra kararlarını verdi. 4 firmanın yüklenici olarak yer aldığı bir konsorsiyumla kontratlar imza atıldı. Müteahhit şirket, üç bloklu sitenin tahribini Mayıs 2017’de bitirdi. Müteahhit şirket, konut sahiplerine 6 aylık kiralarını ödedi. Site uysallarından üçü dışında herkes müteahhitle kontratı imza attı. Kontratı imza atmayan üç bireyden biri, bir hayli bina da inşa eden müteahhit Mustafa E. oldu. İddiaya göre, Mustafa E., kendisi yerine başka bir müteahhit ile uyuşmaya varılmasına tepki gösterdi. Kentsel değişim kanunu gereği, kontrata imza atmayan kat maliklerinin hisseyi ihale ile satılıyor.

BİR FAYANSTAN DA UFAK

İhale süreci başlatıldı. Üç kat malikine resmi bildirim yapıldı. Tapu kayıtlarını gören site uysalları ilk şoku yaşadı. Kayıtlar, Mustafa E.’nin, oturduğu dairedeki payın binde 1’lik kısmını Meral D. adlı bir bireye sattığını ortaya koydu. Bu oran, 18 santimetrekareye denk geliyor. Evin içindeki bir fayanstan dahi daha ufak bir alan... Site uysalları, satışın bahanesini sordukları E.’den “Kanuni hakkımı kullandım” cevabı aldı.

2.5 SENE SONRA ULAŞILDI

Avusturya yurttaşı olan Meral D., yeni kat maliki olarak görünüyordu. Yasa gereği, 1 santimetrekare yeri de olsa D.’ye de bildiri yapılması gerekiyor. Ancak D.’ye erişmek hiç de kolay olmadı. Büyükelçilik ve konsolosluk görevlilerinden bile dayanak alındı. Zira D.’nin Avusturya’daki adresini bilen kimse yoktu. Neyse ki, 2.5 senenin ardından D’ye bildiri yapıldı. Böylece, ihale süreci kaldığı yerden devam etti.

‘BU KOŞULLARDA YAPAMAM’

Site uysalları, 2.5 sene süren bildiri krizinin sona erdiğini düşünürken bu kere yeni bir mesele ortaya çıktı. İddiaya göre, yüklenici 4 şirket ismine süreci idareyen Mollaoğlu İnşaat’ın sahibi Menderes Mollaibrahimoğlu “Ekonomide negatif büyümeler yaşandı. Maliyetler arkasıydı. Ek kontrat yapmamız gerekir. Mevcut kontrat ile burayı yapamam” dedi. Bu kere site uysalları kendi aralarında ihtilafa düştü. Maliklerden bir kısmı yeni kontratı imza attı, bir kısmı ise imza atmadı. Bu düzeyde müteahhit mutasyon için zorunlu olan üçte iki çoğunluğa erişemedi, süreç kilitlendi.

‘SAĞLIĞIMIZ DA ELDEN GİTTİ’

”ÖMRÜMÜZ gitti” diyen Nizamettin Demirci 73 “Sağlığımızdan da olduk. 65 yaş üstü komşularımız dahi, yeni konutlarını göreceklerine inanmıyor. Hepimiz ufaladık. Bazı site soğukkanlılarının parasal gidişatı iyice makûslaştı. Ekonomik bahaneleri öne süren müteahhit el altında, insanların dairelerini satın almaya başlamış” dedi.

‘GECİKME BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL’

Menderes Mollaibrahimoğlu ise “Gecikme bizden kaynaklı değil. 2.5 yıl bildiri ile uğraştık. Daha sonra imar değişti. Yeni imar tasarılarının onaylanmasını bekliyoruz. Güç vaziyette olan insanlar oluyor. İcralık olan var. Dairelerini bana satmak istiyorlar. Ne yapayım almayayım mı. Mali vaziyetimde bir kasvet yok. Bu inşaatı yapacağım” diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir 'Santim' oyunu ortaya çıktı! Dairesinin binde 1 payını... Melih Bulu neden görevden alındı? Aldığım kulis bilgisi şöyle...Anketten ne çıktı? 2023'ün anahtarı burada uyuyor!

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın