Dambıllı vahşette istenen ceza belli oldu...Dambılla vurarak canice öldürmüştü.

Dambıllı vahşette istenen ceza belli oldu...Dambılla vurarak canice öldürmüştü.

İstanbul'da reelleşen olayda Erol Yenisu 3 çocuğunun annesi eşi Hanife Yenisu’yu başına dambılla vurarak canice öldürmüştü. Katil zanlısı Erol Yenisu 51 hakkında "Kendini savunamayacak vaziyette…

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddia belgesinde Erol Yenisu ve Hanife Yenisu'nun 25 yıldır konutlu olduğu ve aralarında uzun zamandır uyumsuzluk bulunduğu anlatıldı. İddia Belgesinde Hanife Yenisu'nun geçtiğimiz Ocak ayında eşinden şikayetçi olduğu ve duruşmanın Hanife Yenisu'ya koruma kararı verdiği belirtildi. Mevzubahisi karara Erol Yenisu'nun sinirlendiği ve konuttan ayrılarak takribî 2-3 hafta yurdun farklı şehirlerini dolaştıktan sonra konuta dönerek çocukları ve eşiyle beraber yaşamaya devam ettiği kaydedildi.

ÇOCUKLARININ ÇALIŞTIĞI DAMBILLA ÖLDÜRDÜ

Olay günü olan 22 Şubat günü kuşkulunun oğlunu işe yolladıktan sonra çocuklarının konutta ağırlık çalışmasında kullandıkları dambılın demir çubuğu ile eşi Hanife Yenisu'ya birkaç defa vurduğu ve eşini öldürdüğü belirtildi. Kuşkulu Erol Yenisu'nun olayın ardından karakola gidip teslim olduğu aktarıldı.

KANUNU TENKİT ETEN İLETİ ATMIŞ

İddia Belgesinde kuşkulu Erol Yenisu'nun olaydan takribî 1 ay evvel 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddet Önlenmesine Dair Kanun'u tenkit etir kalitede oğlu Cevher Yenisu'ya telefon iletiyi attığı dikkate alınarak kuşkulunun öldürme eylemini daha evvel kurguladığı ve eylemini kurgu dahilinde hakikatleştirdiği öne sürüldü.

İddia Belgesinde kuşkulu ile maktul arasında olaydan evvel kısa bir münakaşanın varlığı kabul edilse de bu münakaşanın öldürmeye kararlı olan kuşkulunun öldürme istemini etkileyen bir gidişat olarak kabul edilemeyeceği ve bu sebeple öldürme eyleminin planlanarak asıllaştırıldığının kabulünde lüzumluluk bulunduğu ifade edildi.

"KENDİNİ SAVUNAMAYACAK VAZİYETTE OLMASINDAN FAYDALANDI"

Kuşkulu Erol Yenisu'nun emniyette verdiği ifadesinde maktul uyku halindeyken kabahati işlendiğini beyan etmesine karşın savcılık ve dominantlık ifadesinde beyanını inkar ederek maktul açıkgözken ve telefonda bir şey izlerken eylemini hakikatleştirdiğini iddia ettiği andırdırıldı. İddia Belgesinde olay yerinde çekilen resimler ve video görüntülerinin araştırılmasında maktule ait telefonun kılıfı içerisinde yatağa uzak mesafede şifonyerin üzerinde bulunduğu ve telefona ait kulaklığın yatağında yanındaki etajerin üzerinde bulunduğu belirtildi. Değerlendirme kısmında telefonun uzakta bulunmasının kuşkulunun bu doğrultudaki korunmasının doğru olmadığı, kuşkulunun maktulün uyku halindeyken kendisini savunamayacak vaziyette olmasından faydalanarak eylemini kolaylıkla hakikatleştirdiği iddia edildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAPUSU İSTENDİ

İddia Belgesinde kuşkulu Erol Yenisu'nun "Kendini savunamayacak vaziyette bulunan eşe karşı tasarlayarak öldürme" kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasıyla cezalandırılması istendi. Tutuklu kuşkulu önümüzdeki günlerde iddia belgesini kabul eden Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dominant karşısına çıkacak.