Danimarka'dan önemli Türkiye açıklaması: Önemli ölçüde arttırılacak

Danimarka'dan önemli Türkiye açıklaması: Önemli ölçüde arttırılacak

Danimarka'nın İstanbul Başkonsolosu Hoppe, "Türkiye ile ticari iş birliğini ehemmiyetli miktarda artıracağız. Şimdiden çift güzergahlı ticaretin bu sene salgından kurtulduğunu görüyoruz. Bu sebeple gelecekteki

Danimarka'nın İstanbul Başkonsolosu Thierry Hoppe, Türkiye ile Danimarka'nın ticari iş birliğini ehemmiyetli miktarda artırma mevzusunda mutabık olduğunu belirterek, "Şimdiden çift güzergahlı ticaretin bu sene salgından kurtulduğunu görüyoruz. Bu sebeple, gelecekteki ticari işbirliği için iyimserim." dedi.

Türkiye'de yeni vazifeye başlayan Hoppe, Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Hoppe, Danimarka'nın, Türkiye'de sürdürülebilir enerji teknolojilerini geliştirmek için lüzumlu bilgi aktarımı ve iş birliğine katkıda bulunması mevzusunun kilit bir öncelik olduğunun altını çizdi. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı ve Danimarka Enerji Ajansı'nın deniz üstü rüzgar enerjisi altyapısını oluşturduğunu belirten Hoppe, ikili ilişkilerin artırılacağını belirterek, "Şimdiden çift güzergahlı ticaretin bu sene salgından kurtulduğunu görüyoruz. Bu sebeple, gelecekteki ticari iş birliği için iyimserim." ifadelerini kullandı.

: İlginize Sürükleyebilir 20 bin hoca atandı... Erdoğan'dan surat surata eğitimle alakalı net ileti!4 Eylül'de başlayacak... Genelge yayımlandı: Yurt dışından gelişlerde yeni kurallarMeteoroloji uyardı! Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Çok güçlü olacak

Danimarka'dan Türkiye'ye yapılan ihracatın beşte birini tek başına tıbbi ve farmasötikal ürünlerin oluşturduğunu kaydolan Hoppe, "Muhtelif cinste makineler, aletler ve elektronikler de hem sanayi sektörüne yapılan ihracatın çok büyük bir kısmını oluşturuyor hem de bir hayliyi, enerji ve su için de yeşil geçişle alakalı ürün ve bileşenlerden oluşuyor." diye konuştu.

Hoppe, Türkiye'den Danimarka'ya yapılan ihracatın ise ağırlıklı olarak iplik, tekstil ve giyim ürünleri olduğunu belirtti. Son senelerde, Türkiye ile Danimarka arasındaki ikili ticaretin, 2 milyar avro etrafında izlediğini belirten Hoppe, "Her iki taraf da önümüzdeki senelerde ikili ilişkileri ehemmiyetli miktarda artırmak için aktif olarak çalışmak mevzusunda mutabık kaldı." biçiminde konuştu.

"DİJİTALLEŞME PANDEMİDEN EVVEL DE ZATİ GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ BİR TRENDDEYDİ"
Thierry Hoppe, salgının küresel ölçekte ticaret modellerini etkileyeceği kaydolarak, "Danimarka ve Türkiye üzerindeki tesirine daha odaklanırsam, daha evvel de belirtildiği gibi, Danimarkalı firmaların küresel tedarik zincirlerinin ne kadar kırılgan olduğunu kavradıklarına inanıyorum. Tedarik zincirlerini güvence altına almak ve çeşitlendirmek, bir hayli Danimarkalı işletme için ehemmiyetli bir mevzu haline geldi. Bu, sadece bu arzı karşılayacak endüstriyel kapasiteye sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda coğrafi yakınlıktan ve AB Gümrük Birliği'nden de faydalanan Türkiye için bir fırsattır." ifadelerini kullandı.

Cemiyetlerin her alanda dijitalleşmesinin yaşamı ne miktarda değiştireceğinin ve dolayısıyla ticaret kalıplarını nasıl değiştireceğini kavramanın güç olduğunu belirten Hoppe "Ama Asya'ya ve oradaki e-ticaretin nasıl büyüdüğüne bakarsanız, bir hayli doğrultudan perakendeyi domine ediyor. Bence bunun bir sebebi var. Aynı güzergaha gittiğimize inanmak. Dijitalleşme pandemiden evvel de zati geri döndürülemez bir trenddeydi, ancak bunun şimdi daha süratli asıllaşacağı ve ekonominin tüm sektörlerini etkileyeceği sarih." değerlendirmesinde bulundu.

Danimarka'nın sürdürülebilir enerji, enerji faydalılığı, su ve etraf mevzusundaki bilgi birikiminin Türkiye için son derece ehemmiyetli olduğunun altını çizen Hoppe, sürdürülebilir enerjinin yanı gizeme, su sürdürülebilirliği ve atık su arıtma sistemleri mevzusuna da çok odaklanmış olduklarını söyledi. Hoppe, laflarını şöyle sürdürdü:

"Bir mega kent olarak İstanbul, etraf ve su yönetimi mevzusunda bir hayli güçlükle ve dolayısıyla fırsatlarla da karşı karşıya. Bu, Marmara Belediyeler Birliği MBB ve Türkiye Belediyeler Birliği Türkiye Barolar Birliği ile beraber üzerinde çalıştığımız bir mevzu. Sağlık hizmetleri, sadece ilaç ve tıbbi aygıtlar açısından değil, aynı zamanda maliyet faal olmaya devam eden birinci sınıf bir sağlık sektörü oluşturma açısından da Danimarka'nın bir başka kalesidir. Başka yerlerde olduğu gibi Türkiye'de de pandemi, sağlık sektörünü modernize etme, daha dayanıklı ve faydalı hale getirme gereksinimi mevzusunda farkındalığını artırdı. Bu cins mevzularda beynelmilel iş birlikleri kilit ehemmiyettedir ve sağlık alanında Danimarka'nın inovasyon ekosistemi umarım hem esin hem de iş birliği kaynağı olur. Başkonsoloslukta bu gündemle aktif olarak ilgileniyoruz ve Danimarkalı işletmeler ve ortaklarla yakın iş birliği yapıyoruz."

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın