Darbe girişimi ile suçlanan Prens konuştu: O emre uymayacağım

Darbe girişimi ile suçlanan Prens konuştu: O emre uymayacağım

Ürdün'deki darbe teşebbüsünün ardından konut mapusuna alınan daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin yeni açıklamalarda bulundu.

Ürdün'de filmleri aratmayacak bir taht münakaşası yaşandı. Aralarında daha önceki Veliaht Prens, daha önceki bakan ve Krallık ailesi abonelerinin de olduğu çok rakamda adın karıştığı darbe teşebbüsü bastırıldı.

Dün İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye bir ileti yollayan daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin bugün yeni açıklamalarda bulundu.

Hamza bin Hüseyin hareket serbestliğini kısıtlayan emirlere karşı geleceğini söyledi.

KRALIN EN GÜVENDİĞİ AD DE DESTEKLEDİ

Ülkede nezaretine alınan üst seviye adlar arasında Daha Önceki Maliye Bakanı Bassem Awadallah ve Krallık Ailesi abonesi Şerif Hasan bin Zayd’ın da yer aldı.

Kralın en güvendiği danışmanlarından olan Awadallah, Ürdün’şan ekonomik reformlarının hakikatleşmesinde de tesirli bir ad olarak ifade edilirken, reform sürecinde hükümetin baskısıyla karşılaştı.

VELİAHT PRESLİĞİ KAPTIRMIŞTI

Prens Hamza bin Hüseyin, 1999-2004 senelerinde Veliaht Prenslik yapmış ancak daha sonra bu makama, Kral 2. Abdullah'ın büyük oğlu El-Hüseyin bin Abdullah geçmişti.

"DIŞ EFORLAR İLE KOORDİNASYON HALİNE REELLEŞTİRDİ"

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, dün yaptığı açıklamada daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in dış eforlarla beraber ülkenin güvenliğini maksat alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Safedi, ülkeyi maksat alan bu faaliyetlerin dış eforlarla koordinasyon halinde asıllaştırıldığını iddia etmişti.

Ürdün Genelkurmay Başkanı'nın, Bin Hüseyin'den "ülkenin güvenliğini maksat alan faaliyetlerini durdurmasını" arz ettiğini ancak buna pozitif cevap alamadıklarını anlatan Safedi, daha önceki Veliaht Prens'e yasalar çerçevesinde ve Haşimi Krallık ailesi içinde muamelede bulunulacağını dile getirmişti