Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana 'yeşil ışık'

Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana 'yeşil ışık'

Koronavirüsle çabada tüm dünya ülkeleri yurttaşlarını aşılamak için kıyasıya rekabeti sürdürürken ‘herkesin özlediği resimler’ İsrail’den geldi. ‘Yeşil Geçiş’ uygulaması başlatan ülke ‘en yeni…

İsrail'de yaşam, süratli ve zaferli aşılama programı sayesinde neredeyse olağana dönmüş vaziyette. 9 milyonluk popülasyonunun yarısını aşılayan ülkede, son haftalarda tespit edilen yeni COVID-19 olay rakamı birkaç surata düştü. İsrail hükümeti yurttaşlarına ‘Yeşil Geçiş’ Green Pass uygulamasıyla hür hareket hakkı tanıyor. İki doz aşıyı da vurulanlara verilen ‘Yeşil Geçiş’ kartı sayesinde yurttaşlar lokanta, otel, spor salonu, yüzme havuzu ve tiyatrolara girebiliyor, düğün salonlarında evlenebiliyor. Ancak yeni virüs varyantları, aşılarda çıkabilecek muhtemel aksaklıklar gibi nedenlerle olağana dönüşle alakalı kuşkular da mevcut.

Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana yeşil ışık

ALMANYA DA AYNI YOLDA

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede iki doz aşı yaptıranların serbest bir biçimde seyahat edebileceği ve test yaptırmadan mağaza ve kuaförlere girebilecekleri müjdesini verdi. Spahn, gelecek haftadan itibaren aşılananların testi olumsuz çıkanlarla denk muamele göreceğini söyledi.

UMRE İÇİN AŞI KOŞUL

Ramazan ayına günler kala Suudi Arabistan, koronavirüs aşısı olmuş bireylere umre imanı için izin verileceğini açıkladı. Hac ve Umre Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Mekke ve Medine’de daha evvel salgın sebebiyle kısıtlanan kapasitenin Ramazan’a özel çoğaldırılacağı ancak sadece COVID-19’a karşı bağışıklık kazanmış bireylerin umreye katılmalarına izin verileceği kaydolundu. Buna göre, iki doz aşısını da olmuş ya da virüse tutularak iyileşmiş bireyler iman için bölgeye gelebilecekler.

İSRAİL'DE SON VAZİYET

Toplam olay:834.247
Toplam ölüm:6.243
Dünkü olay:177
Dünkü ölüm:7

Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana yeşil ışık
Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana yeşil ışık