DBP'li Aydeniz için hazırlanan rapor, Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'nda

DBP'li Aydeniz için hazırlanan rapor, Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'nda

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hazırlık Komiteyi, polise yumruk atan Demokratik Bölgeler Partisi DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in rey çokluğu ile dokunulmazlığının kaldırılmasına

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hazırlık Komiteyi Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait raporu, Tüzük- Adalet Karma Komiteyi'na sundu. Raporda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan soruşturma fezlekesinde, Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in 12 Haziran 2022 tarihinde İstanbul'da 'yasaya ters buluşma ve şov yürüyüşüne katılarak uyarıya ve güç kullanmaya karşın ufalamamakta ısrar etme', 'birden fazla şahısla beraber vazifeyi yaptırmamak için sabretme' kabahatlerini işlediği, Buluşma ve Şov Yürüyüşleri Yasayı ve Türk Ceza Yasayı'nun alakalı maddeleri uyarınca suçlanması gerektiği ifade edilerek, kanunuma dokunulmazlığının kaldırılmasının arz edildiği bildirildi.

Ayrıca, Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmaması güzergahında rey kullanan, Hazırlık Komiteyi azası HDP'li Abdullah Koç da muhalefet şerhini Karma Komite'a iletti.

Tüzük- Adalet Karma Komiteyi, bugünden itibaren rapor ve muhalefet şerhini araştırdıktan sonra DBP'li Salihe Aydeniz'e laflı ve yazılı korunma yapması için bildiri yollayacak. Aydeniz yeniden kendi korunma yapabileceği gibi başka bir milletvekilini de korunmasını vermek üzere atama edebilecek. Komite, daha sonra Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasını oylamaya sunacak. Dokunulmazlığın kaldırılması güzergahında karar çıkarsa, rapor Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na havale edilecek.