DEAŞ'ın imaj oyunu: Atkuyruğu, entel sakal

DEAŞ'ın imaj oyunu: Atkuyruğu, entel sakal

Terör örgütü DEAŞ’ın sözde ‘eğitim bakan yardımcısı’nın Sakarya’da yakalanması, örgütün Türkiye içinde kamufle olma yöntemlerini ve sosyal medyayı nasıl propaganda aracı olarak kullandıklarını…

Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D., yasadışı yollardan girdiği Türkiye’de Sakarya’ya yerleşti. Sahte kimlik ve yeni bir görüntü ise yeni hayatının anahtarı oldu. Saçlarını atkuyruğu şeklinde bağladı, sakalını düzeltti, modern kıyafetler giydi. Ancak tüm bu imaj oyunu yakalanmasını engelleyemedi.

HÜCRE EVİNDE BİRA ŞİŞELERİ

DEAŞ uzmanları, örgüt mensuplarının kendilerini gizlemek için öncelikle kılık kıyafet, saç, sakal değiştirme ve asosyal bir yaşam tarzı benimsediklerinin altını çiziyor. 26 Ekim 2016’da Diyarbakır’da 7 DEAŞ mensubunun öldürüldüğü hücre evinden çıkan bira şişeleri de bu yöntemin bir parçasıydı.

DEAŞın imaj oyunu: Atkuyruğu, entel sakal

Bira şişeleri kapı önüne koyularak içki içiyor görüntüsü veriliyor ya da birayı yüzlerine sürerek kokmasını sağlıyorlardı.

İçişleri Bakanlığı: Sözde eğitim bakan yardımcısı yakalandı...İçişleri Bakanlığı: Sözde 'eğitim bakan yardımcısı' yakalandı... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın Türkiye suikastçısı yakalandı ve tutuklandı...Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın Türkiye suikastçısı yakalandı ve tutuklandı... Hedefinde iş insanları vardıHedefinde iş insanları vardı