DEAŞ'ın sözde 'eğitim bakan yardımcısı' hakim karşısında! 'Devletin görevlendirdiği avukatı istemiyorum'

DEAŞ'ın sözde 'eğitim bakan yardımcısı' hakim karşısında! 'Devletin görevlendirdiği avukatı istemiyorum'

Sakarya'da tutulan terör örgütü DEAŞ'ın güya "eğitim bakan takviyecisi" Ürdün tebaalı maznun A.Z.A.A.D.'ın suçlanmasına başlandı. Sanık A.Z.A.A.D, "Devletin görevlendirdiği avukatı istemiyorum.…

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk mahkemeye, maznun A.Z.A.A.D. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS aracılığıyla katıldı, baro tarafından görevlendirilen avukat salonda hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından çevirmen taşıtıyla korunması alınan A.Z.A.A.D, yargılamaları bildiğini söyledi.

Avukatıyla surat surata görüşüp korunma yapmak istediğini belirten maznun A.Z.A.A.D, "Devletin görevlendirdiği avukatı istemiyorum. Özel avukatım vardır, adı ve bilgileri mevcuttur. Kendisi beni bu dosyada korunmak için vekaletname sunacaktır. Türkiye'de rastgele bir kabahat işlemediğim için kendi ülkem olan Ürdün'e teslim edilmek istiyorum." diye konuştu.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, maznunun tutukluluk halinin devamını ve noksan hususların giderilmesini istedi.

Sanığın tutukluluk halinin devamına, maznunun kendisini temsil ettireceği avukata vekaletname vermesi için gelecek celseye kadar zaman verilmesine hükmeden kurul, mahkemeyi 27 Mayıs'a erteledi.

SÜREÇ

Sakarya'da, 31 Aralık 2020'de terör örgütü DEAŞ'a müteveccih harekâtta nezaretine alınan, teşkilatın güya eğitim faaliyetlerinin genel mesulü olduğu tanımlanan A.Z.A.A.D. hapsedilmişti.

Zanlının DEAŞ'ın, 2014-2017 senelerinde Irak ve Suriye'de egemen olduğu bölgelerdeki tüm eğitim müesseselerinden mesul güya "eğitim bakan takviyecisi" olarak faaliyet gösterdiği, aynı bölgelerde tutsak aldığı bireyleri barbarca katlettiği ve bu eylemlerin görüntülerini teşkilat propagandası emeliyle sosyal medyada yayımladığı öne sürülmüştü.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddia belgesinde, tutuklu maznun A.Z.A.A.D. hakkında "tüzüğü ihlal" ve "tüzüğü ihlal kabahatini işlemek için planlayarak, canavarca hisle veya işkence sürükleterek öldürme" kabahatlerinden iki defa ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası isteniyor.

AYRINTILAR KAN DONDURMUŞTU

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddia belgesinde A.Z.A.A.D. hakkında yeni ayrıntılara yer verilmişti. İddia Belgesinde, A.Z.A.A.D.’nin teşkilata karşı yapılan harekâtlar sebebiyle Ürdün idaresini tehdit ederek T.A.S.’yi katlettiği belirtilmişti.