Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan Dedeağaç’a 1800’den fazla zırhlı araç ve en az 20 bin asker çıkarıyor. Tatbikata Yunanistan’ın…

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, NATO çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’da yapacağı ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Dedeağaç limanına sanki çıkarma yapıyor. Türkiye hududuna 55 kilometre uzaklıktaki limana toplam 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel çıkarılacak. Operasyonun iki gün içinde başlaması bekleniyor. Tatbikatta yer alacak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ güçlerinin ilk bölümü “Endurance” isimli yük gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek.

Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

YEDİ AYRI SEFERDE

Dev sevkıyat, 7 ayrı seferde, mayıs ayına kadar bitirecek. “Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi” senaryolarına dayalı ve bir takım NATO aza ülkelerinin de bulunacağı tatbikat, ilkbaharda başlayarak yaz ortalarında bitirecek. Tatbikat; Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya’da gerçekleştirilecek.

Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

KARAYOLU İLE SEVK

Geçen sene gerçekleştirilen “Defender Europe 20”de, Dedeağaç’a gelen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ güçlerinin Avrupa’ya sevkıyatı demiryolu ile yapılmıştı. Ancak bu sene, Batı Trakya ve Meriç bölgelerindeki demiryolu ağının ehemmiyetli ölçüde zarar görmesi üzerine sevkıyat tasarısı değiştirildi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin 110 “Black Hawk”, 10 “Chinook” tipi askeri nakliye, 25 adet de “Apache” tipi saldırı helikopteri, tatbikat yapılacak ülkelere Dedeağaç’taki “Dimokritos” havaalanından hareket edecek. Zırhlı araçların sevkıyatı ise karayolu ile yapılacak. Dedeağaç Liman Müdürü Kostas Hacimihail, tatbikat sayesinde Dedeağaç’ın stratejik ehemmiyetinin bir sefer daha ispat ettiğini söyledi.

Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

WASHİNGTON-ATİNA GİTTİKÇE YAKINLAŞIYOR

Yunanistan bu sene ilk sefer “Defender Europe” tasarılarına katıldı. Bu çerçevede, bir takım AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Yunan helikopterlerinin mayıs ayında, Batı Trakya’da Türk nüfusun yoğun olduğu İskeçe şehrindeki bir askeri atış alıştırma alanında, ortak tatbikat yapmaları tasarılanıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin tatbikat tasarılarına Yunanistan’ı ilk sefer katması, iki ülke ilişkilerinde bilhassa son 3 senede yaşanan yakınlaşmanın bir neticesi olarak değerlendirildi. Yunanistan, Girit adasının Suda mevkiinde deniz ve hava üssü bulunan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye Dedeağaç limanını da kullanması için her türlü kolaylığı sağlıyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bir müddet önce Atina’dan, İskiri (Skiros) Adası’nın yanı sıra, Kavala ve Selanik dahil 20 değişik bölgedeki Yunan deniz ve hava üslerinde kolaylıklar tanınması talebinde bulunmuştu. Mevzubahis talep, önümüzdeki aylarda mütalaa edilecek. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias önceden, “Hedefimiz, stratejik açıdan ehemmiyet taşıyan bölgelerde, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ varlığının izlerini arttırmaktır” demişti.

Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması

TSK’DAN MAVİ VATAN’DA GÖVDE GÖSTERİSİ

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), tüm kuvvetlerin katılımıyla Ege ve Akdeniz’de son yılların en büyük tatbikatını gerçekleştirerek gövde gösterisi yapacak. “Mavi Vatan-2021” olarak adlandırılan dev tatbikat 25 Şubat’ta başlayacak ve 7 Mart tarihine kadar devam edecek.

87 GEMİ, 27 UÇAK

Tatbikata, aralarında çok sayıda fırkateyn ve korvetin de bulunduğu toplam 87 gemi katılacak. Deniz Kuvvetlerinden 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları (İHA), Yüzergezer Deniz Piyade Birlikleri ve Sualtı Taarruz-Savunma (SAT/SAS) timleri de tatbikatta görev yapacak. Mavi Vatan 2021’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı, F-16, F-4 ve havadan ihbar/kontrol uçağının da (AWACS) bulunduğu 22 uçaklık bir filo ile görevde olacak. Kara Kuvvetleri ise 8 helikopter ile tatbikata katkı sağlayacak. Tatbikat ile farklı kuvvet komutanlıklarından unsurların koordinasyonu ve harbe hazırlık vaziyetinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Silahlı ve silahsız insansız hava araçları strateji düzeyde kullanılacak. Gerçek harekât ortamının oluşturulması için yüksek hızda hedeflere su üstü ve hava savunma
atışları yapılacak. (Uğur ERGAN / ANKARA)