Değeri 17 milyon pound... Yurt dışına satılmasını yasakladılar!

Değeri 17 milyon pound... Yurt dışına satılmasını yasakladılar!

İngiltere'de bulunan ve Aşk Tanrıçası Venüs'ü tasvir eden son derece değerli madalyon için harekete geçen yetkililer tarihi yapıtın yurt dışına gitmemesi için özel bir geçici ihracat yasağı…

İngiltere Kültür Bakanlığı, 15'inci asra ait 17 milyon pound bedelindeki Roma mitolojisinde yer alan Aşk Tanrıçası Venüs’şöhret kabartma tekniğiyle tasvir edildiği madalyona yurt dışına satılmaması için geçici ihracat yasağı getirdi.

Kültür Bakanı Caroline Dinenage ismine yapılan açıklamada, “Mantua'da 500 seneden daha uzun bir zaman evvel yapılan fantastik ender İtalyan madalyonun ihracatı ertelendi” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, ihracat yasağının 4 ay süreceğini ve bu zaman içinde madalyonu satın alarak tarihi yapıtın ülkede kalmasını sağlamak isteyen İngiliz müesseselerine çağrıda bulundu. Uzmanlar, koyu kahverengi madalyonun kıymetinin 17 milyon pound olduğunu belirtti.

Madalyonun kabartma detaylarında Venüs, sevgilisi Mars, kocası Vulcan ve oğlu Cupid yer alıyor. Asırlar içinde çok iyi korunan madalyon, bronzdan üretilerek gümüş ve cıva yaldızıyla kaplandığı belirtildi.

Kültür Bakanı Caroline Dinenage “Bu parça, efsane ve sırrın sansasyonel bir sentezidir. Umarım Birleşik Krallık'ta bir akdikeni bulunabilir, böylece tahlilciler gizemlerini sarihe çıkarabilir ve millet bu sansasyonel tasarımı sergide görebilir” dedi.

MADALYONUN, DONATELLO İLE BAĞLATISI VAR

Sanat Yapıtları ve Kültürel İlgi Alanındaki Nesnelerin İhracatı Üzerine Tahlil Kurulu RCEWA abonesi Stuart Lochead “Fantastik bir ebatta ve muhtemel olan azami nitelikte olan bu ayçoğalıcı yaldızlı ve gümüşlenmiş bronz madalyon, 15'inci asrın sonlarından 16'ncı asrın başlarına kadar Kuzey İtalya'da etkin olan son derece sofistike ve entelektüel insancıl sanatçı ve işverenlerinin en iyisini temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Lochead “Yeniden de gizemlerinin çoğu hala açıklanmayı bekliyor. Madalyon Mantegna ve Donatello ile sarih iletişimler gösterirken daha fazla çalışmanın, onu kimin ve kim için tasarlayıp ürettiğini ortaya çıkarması ve dolayısıyla yarıyılın ilerici bilgisine katkıda bulunacağı umulmaktadır” dedi.