‘Değiştirilmiş araç’ oyunu

‘Değiştirilmiş araç’ oyunu

İkinci ele artan arz sonrası dolandırıcılar da boş durmuyor. Yetkililer ikinci el vasıta alacakları dikkatli olmaları mevzusunda uyarırken, yapılan dolandırıcılık usulünü şöyle anlatıyor: “Vasıtaların…

Pandemi yarıyılının başında sıfır vasıta bulunurluğunda yaşanan tedarik meseleleri, günümüzde ise araba maliyetlerinin ciddi miktarda çoğalması ile beraber harcayıcı ikinci el vasıtaya her zamankinden daha fazla alaka göstermeye başladı. Hal böyle olunca ikinci el taşıtlarda da maliyetler yukarıya çıktı. Harcayıcı ise bütçesine uygun vasıta bulabilmek için yoğun mücadele sarf ediyor. Ancak dolandırıcılar ve hırsızlık ağları da boş durmuyor. Ucuz vasıta bulmaya uğraşan harcayıcıya ‘change vasıta’ başka bir deyişle şasi numarası değiştirilmiş çalıntı vasıtaları satıyorlar. Dolandırıcılık olaylarının sıklıkla yaşandığı ikinci el vasıta sektöründe çalıntı veya kullanımına mani hak mahrumiyeti bulunan vasıtalarda sıklıkla müracaat etilen bu illegal usulle satılıyor. Vasıtaların şasi ve motor numaraları standart dışı uygulamalarla kazınıyor. Yerine ağır zararlı ya da trafikten men edilmiş vasıtaların motor ve şasi numaraları eş fontlarla damga biçiminde vurularak aktarılıyor.

AYRINTILI EKSPERTİZ

Vasıta satın almayı düşünenlerin sıklıkla karoserdeki değişen-boyanan parçalara odaklandığını, fakat motor ve şasi numaralarına dikkat etmediğini belirten Kaptan Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, vasati piyasa maliyetinin altında satışa sunulan her ikinci el arabaya kuşkuyla yanaşılması gerektiğini söyledi. Emre, “Ruhsat bilgisinde yazan plaka, şasi ve motor numarasıyla, taşıtın somut bilgilerinin eşleştirilmesi çok ehemmiyetli bir husus. Ekspertiz ve check-up esnasında, şasi numaralarının yazılı olduğu podye, kapı eşiği, vasıta tabanı gibi kısımlarda kaynak, kesme, kazıma harekâtı olup olmadığı titizlikle araştırılmalı. Yeniden aynı biçimde taşıtın zarar kaydı bilgileriyle ekspertiz bilgilerinde eşleşme yoksa, harcayıcılar ayrıntılı ekspertizde ısrarcı olsun” açıklamasını yaptı.

'İZMİR'DE YAKALANDI'

Türk Standartları Enstitüsü dokümanlı oto ekspertiz noktalarının “change vasıta” mevzusuna ekstra ehemmiyet gösterdiğine dikkat toplayan Emre, “Geçtiğimiz hafta İzmir bayiimize ekspertiz için gelen bir taşıtın, analizler esnasında şasi numaralarının başka bir taşıtla değiştirildiği teknik takımımız tarafından tespit edildi. Böylece vasıtayı satın almayı düşünen harcayıcımızın mağduriyetini yasaklamış olduk ve vasıtayı acele biçimde emniyet birimlerimize teslim ettik. Hem yurttaşımıza hem de emniyet teşkilatımıza takviyeci olmaktan mutluluk dinliyoruz” dedi.

'İKİNCİ ELDE HAREKET ARKASIYDI'

2021 senesinin ilk 6 ayında 3 milyon adede erişen ikinci el araba satışlarında, özellikle küresel yonga krizi nedeniyle sene sonuna kadar ehemmiyetli çoğalış alana geleceği öngörülüyor. 2plan İcra Heyeti Başkanı Orhan Ülgür, “Pandemi ve sıfır araba kampanyalarının sürdüğü ocak ve şubat aylarında soğukkanlı bir seyir izleyen pazar, mayıs ayında uygulanan kısıtlama yarıyılı sonrası haziran ayıyla beraber gerek maliyet gerekse satış adedi olarak süratli bir yükseliş trendine girdi. Maliyetlerin yükselişine baktığımızda ise 21 Mart sonrası süratli kur çoğalışını takiben sıfır araba satan markaların maliyetlere arka arkaya zam yapmaları neden oldu. Şimdi ise kampanyalarının sona ermesi ve sıfır arabalardaki yükselen maliyetler, harcayıcıyı yine ikinci el arabaya yöneltti. Showroom trafiği arkasıydı. Ayrıca telefonlarımız da susmuyor” dedi.

 

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın