Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistan'da Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir!

Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistan'da Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir!

Yapılan bir araştırma Hindistan'da Kovid-19 sebebiyle can verenlerin sayısının 4,7 milyon olabileceğini ortaya çıkardı. Salgında milyonlarca bireyin ölmesi, muhtemelen 1947'den bu yana karşılaşılan…

Hindistan'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısının resmi sayıdan 10 kat daha fazla olabileceği bildirildi.

Hint ekonomist Arvind Subramanian, Harvard Üniversitesi ve merkezi Washington DC'de bulunan bir düşünce kuruluşundan iki görevli tarafından yapılan araştırmada, Kovid-19'a bağlı can kayıpları ele alındı. Araştırmada, ülkede olayların yüksek olduğu yarıyılda dolu olan hastanelerde, sağlık hizmetlerinin ertelendiği veya sekteye uğradığında Kovid-19 sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısının eksik sayılmış olabileceği sonucuna erişildi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre 414 binden fazla olan ölü sayısına atıfta bulunulan araştırmada, Ocak 2020 ila Temmuz 2021 tarihlerinde yaşamını kaybedenlerin sayısının 3 milyon ila 4,7 milyon olabileceğine dikkat çekildi. Araştırmada, kesin bir sayı belirtmenin güç olduğu ancak salgında can verenlerin sayısının resmi sayıdan çok daha fazla olabileceği ifade edildi.

Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistanda Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir

SON 74 YILIN EN MAKÛS İNSANİ FACİASİ

Araştırmada, salgında milyonlarca bireyin ölmesinin, muhtemelen ülkede 1947 senesinde tanık olunan "parçalanma ve bağımsızlık"tan sonraki en makûs insani faciasi olduğu kaydolundu.

Vefat ve doğum sayılarının yakalandığı nüfus idaresi sistemi kayıtları, kan testleri ve takribî 900 bin şahısla senede birkaç defa yapılan ekonomi anketi gibi metotlar kullanılarak yapılan araştırmada, bu metotlarla ülke genelinde tüm sebeplerle can verenlerin sayısına erişildi.

Araştırmada erişilen bu sayı, evvelki senelerdeki vefat oranıyla kıyaslanarak Kovid-19'un Hindistan'da milyonlarca can almış olabileceği sonucuna varıldı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Küresel Kalkınma Merkezi, Hindistan'ın pandemide 21 Haziran'a kadarki tüm sebeplerden ek vefat hipotezini üç değişik bilgiyi kullanarak yaptı.

Hindistan nüfusunun yarısını oluşturan yedi eyaletin vefat kayıtları toplandı. Hindistan'da senelik vefat kayıtları yakalanıyor ancak 2019'a kadarki sayılar yayımlandı.

İkincisi tahlilciler, uluslararası yaşa bağlı virüsten vefat hipotezlerini, ülke genelinde yapılan iki antikor testi bilgilerine uyguladı.

Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistanda Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir

Üçüncüsü de, 177 bin hanede 866 bin fertle yapılan ve son dört ayda haneden rastgele birinin can vermediğinin de sorulduğu harcayıcı anketine bakıldı.

Tahlilciler bu bilgiler ışığında, ülkedeki ek vefatların 3,4 milyon ila 4,7 milyon arasında değiştiğini, bir başka deyişle resmi sayıların takribî 10 katı olduğunu hesapladı.

Bu oran, Hindistan'daki ek vefatların resmi sayıların beş ila yedi katı olduğunu söyleyen öteki syosunun hastalık uzmanlarınınkinden de çok daha büyük.

Kovid-19 bilgilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, 31 milyon 174 bin 322 Kovid-19 vakasının tespit edildiği Hindistan'da, 30 milyon 353 bin 710 şahıs iyileşti.

Hindistan, "Worldometers"a göre, "dünyada en fazla olayın görüldüğü 2'nci, en fazla vefatın görüldüğü 3'üncü ülke" olarak öne çıkıyor.

: İlginize Sürükleyebilir Erdoğan 'Buradan AB'ye sesleniyorum' deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü yakaladınız mı?Baykar ilk defa paylaştıTürkiye'den Fransa'ya kınama! Dışişleri: Bir defa daha yineliyoruz...

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Hekim bulamadı annesine suni teneffüsü kendisi yaptıdaha fazla video için