Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi? Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi? Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

Bir zaman evvel önlemleri rahatlatıp olağanlaşma düzeyine geçen bir hayli ülkede hareketli günler yaşanıyor. Delta varyantı bu ülkelerde salgının ve temkinlerin seyrini nasıl değiştirdi? Türklerden…

İlkbahar mevsiminin sonundan itibaren pek çok ülke değişik seviyelerde uygulanan pandemi kısıtlamalarını kaldırdı ve kaldırmaya da devam ediyor. Misalin İngiltere’de 19 Temmuz’dan itibaren hemen hemen tam tedbirler kaldırıldı. Üstelik günlük hadise sayısı 50 bin hududuna dayanmışken… Eş tablolar İspanya, Fransa, Hollanda, Yunanistan için de geçerli.

Ancak tüm dünyayı tesiri altına almaya başlayan ve çok süratli bulaşan Delta varyantı ihtiyatları eksiltan tüm ülkeler için yeni bir tehdit haline geldi. Temkinlerin hafifletildiği ülkelerde neler yaşandığını detaylıca mercek altına aldık.

HOLLANDA: DELTA, SAHTE TESTLER VE FIRLAYAN HADİSE SAYILARI

Hollanda’da Covid-19 hadiselerinin son günlerde yine artmaya başlaması, salgında dördüncü dalga kaygısını da birliktesi getiriyor. Bundan yedi ay evvel Başbakan Mark Rutte üçüncü dalganın içinde olduklarını söylemiş; sıkılaştırılmış Covid-19 temkinlerinin 20 Nisan'a kadar uzatıldığını açıklamıştı.
Bu tedbirler sayesinde Hollanda'nın üçüncü dalgayı çok sezmeden atlattığını söyleyebiliriz ama o yarıyıl yeniden de İngiltere varyantının ülkede tesirli olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonraki süreçte aşılananların oranı çoğalıp hadiseler düşmeye başlayınca, Haziran ayı ortasında açılma süreci başladı. En ehemmiyetlisi ise hemen her türlü mekânda maske gerekliliği kaldırıldı. 

Ancak delta varyantının da aktif hale gelmesi ile hadise sayısı aralık ayından bu yana azami seviyeye çıktı. Gidişat böyle olunca Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yine bir hayli ihtiyat duyuru etmek zorunda kaldı. Akabinde lokanta ve barların yeniden gece yarısından itibaren kapanacağı ve açılmalarına izin verilen gece kulüplerinin de yine kapanacağı bildirildi. Netice olarak Hollanda hükümetinin resmi internet sitesine göre yine duyuru edilen kısıtlamalar en az 13 Ağustos'a kadar yürürlükte kalacak.

Hollanda’da günlük hadise sayılarında son gidişat nedir?

1 Temmuz’da ülkede görülen günlük hadise sayısı 825 iken süratle çoğalarak 17 Temmuz’da 11 bin 36’ya kadar erişti ve git gide artmaya devam ediyor. Ülkede bugüne kadar görülen toplam hadise sayısı ise 1 milyon 790 bin. Bütün olarak aşılanmış şahısların oranı ise yüzde 43.30.

Uzun müddettir Hollanda’da yaşayan Hilal Kübra Dumanlı Aydın ve İpek Evci'ye 'Sizce Hollanda’da hadise sayılarının seyri neden değişti?' diye sordum. Gözlemlerini hurriyet.com.tr’ye anlattılar.

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

'BÖYLE DEVAM EDERSE KÂBUS GİBİ GÜNLER GERİ DÖNECEK'

Hilal Kübra Dumanlı Aydın, Hollanda’da elektronik mühendisi olarak çalışıyor. Ülkenin güneyindeki Delft şehrinde yaşıyor. Gözlemleri ise şu biçimde...

“Hollanda’da açılma adım adım asıllaştı. Öncelikle caddeye çıkma yasağı gevşetildi. Ardından mağazalarda buluşma sistemiyle alışverişler başladı. Kafe ve lokantaların terasları da ilk safhada aksam 6’ya kadar sarihti. Sonraki safhada hadise sayılarındaki düşüş ve aşılamadaki çoğalışla beraber lokantaların içi de dahil olmak üzere akşam 10’a kadar açılmasına izin verildi. Aynı zamanda konut ziyaretlerine getirilen sayı kısıtlaması da kaldırıldı. Ayrıca aşılamaya da ciddi ağırlık verildi ve insanlar süratle aşılanmaya başladı. İlk doz aşı olma oranı yüksek olunca 26 Haziran’da gece kulüpleri de açıldı. Süratli test neticeyi ya da aşı yapıldığını göstermek kaydıyla şenliklerin asıllaşmasına ve diskolarda 1.5 metre kuralının esnetilmesine izin verildi. En ehemmiyetlisi toplu taşıma dışında maske gerekliliği kaldırıldı. Ama şimdi gelinen noktaya baktığımızda olaylarda ciddi bir çoğalış var.”

“Gördüğümüz kadarıyla idareyiciler ilk doz aşının gözeticiliğine fazla güvendi ve süratlice daha öncekine dönmeye çalıştı. Gece kulüplerinin açılması, şenliklere izin verilmesi ve bu etraflara giren insanların düzgün bir biçimde sorgulanamaması sayıların çoğalmasındaki en büyük etmen olduğunu düşünüyorum. Gençlerin başkalarına ait test neticesiyle partilere/şenliklere girdiğine dair bilgiler dinliyoruz. Hal böyle olunca kalabalığa karışmış birkaç tane pozitif insanın, ciddi oranda neticelere neden olması kaçınılmaz oluyor. Yeniden hadise sayısı çok süratli bir biçimde çoğalmasına rağmen, aşılamanın tesiriyle ve hadiselerin çoğunluğunun genç olmasından kaynaklı vefat oranında şimdilik daha öncekine göre ciddi bir çoğalış olmadı. Yalnız böyle devam ederse bir aya kalmaz yine o kabus gibi günlere geri dönebiliriz."

Ailece uzun müddettir ülkenin kuzeyinde yer alan Amstelveen şehrinde yaşayan blogger İpek Evci'nin gözlemleri şöyle:

"Yanlış giden şey insanların bu virüsü asla ciddiye almaması, özellikle gençlerin. Yasaklar ve ülke sınırlamalarının kalkması ile beraber deli bir sosyalleşme oldu, bu nedenle sayılar süratle arkasıydı. Bazı organizasyonlarda zorunlu olumsuz test ve aşı kodu gibi lüzumluluklar gençler arasında birbirinin kodunu ve iznini kullanma gibi kural dışı tavırlarla desteklenince bu süratli yükseliş asıllaştı. Ülke gençler üzerinden yeterli hakimiyeti, aşılanmayı ve şuuru yükseltmediği sürece hadiseleri düşürmek bence güç olacak."

"Sayıların 11 bin seviyesine çıkması ile yoğun bakım doluluk oranları da ne yazık ki arkasıydı. Bir şahsın virüs bulaştırdığı birey sayısı vasati 3! Bu çok yüksek bir sayı. Hastane, sağlık personeli ve yoğun bakım birimi bakımında yeterli olmayan Hollanda sağlık sisteminde yakın yarıyılda yeniden kırmızı alarm verilebilir. Geçtiğimiz yarıyıllarda Almanya ile hududa yakın hastaneler için hasta sevki uyuşması yapılmıştı. Umarım bu yarıyıl eş bir uygulamaya gerek kalmaz."

İNGİLTERE: DELTA VARYANTI VE EURO 2020 TESİRİ

İngiltere'de koronavirüs ihtiyatları ilk olarak Nisan ayında kademeli olarak hafifletilmeye başlandı. Bazı publar gece yarısı yasak kalkar kalkmaz kapılarını açarken, bir hayli mağazanın önlerinde kuyruklar oluştu. 

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’
Grafik: Harun Elibol

Nisan ayının sonlarına doğru ise önlemlerin rahatlatılması süreci kapsamında ikinci aşamaya geçildi. 17 Mayıs'ta ise üçüncü aşamaya geçilerek ehemmiyetli adımlar atıldı. Böylece daha fazla mekânın kapıları açıldı ve seyahat kısıtlamaları daha da gevşetildi. Ayrıca yazlık gibi müstakil konaklama yerleri, kütüphaneler, sarih hava cümbüş yerleri ve hayvanat bahçeleri de bu safhada açıldı.

Gözler artık bayağılaşmanın dördüncü düzeyi olan 21 Haziran'a çevrilmişti. Yalnız bu kararlar alınmadan takribî beş ay evvel Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Ravi Gupta, Hindistan'da ortaya çıkan ve daha evvel ülkede hâkim olan değişinime göre daha süratli bulaştığı düşünülen varyantın, olaylarda süratli bir çoğalışa yol açtığının altını çizmişti. Başka Bir Deyişle 'süratli adımlar atıyoruz, azıcık daha hakimiyetli olmakta fayda var' ihtarlarında bulunuyordu. Delta varyantının yayılması ve hadise sayılarının ciddi derecede çoğalması üzerine, 21 Haziran'da geçilmesi tasarlanan bayağılaşmanın dördüncü düzeyi, dört hafta ertelendi. Kararı Başbakan Boris Johnson, tertip ettiği basın buluşmasında açıkladı.

Ülkede 1 Temmuz’daki günlük hadise sayısı 27 bin 576 iken 18 Temmuz'da sayı 53 bin 969'a çıktı. Bu bilgilerle beraber, günlük hadise sayısı 15 Ocak’tan bu yana ilk defa 50 bin üzerini görmüş oldu. Vefat sayıları da artmaya başladı. Ülkede son 24 saatte 49 birey hayatını kaybetti. Kaygı verici olan ise İngiltere’de neredeyse tüm koronavirüs önlemleri sona erdi ve olağanlaşma düzeyine geçildi.

Avrupa Futbol Şampiyonası hadiseleri artırdı mı?

Öğreniyorsunuz bu yazın en büyük organizasyonu olan EURO 2020’nin finali İngiltere'nin başşehri Londra'da İtalya ile İngiltere arasında oynandı. Dünyaca ünlü Wembley Stadyumu'nda, takribî 65 bin seyirci önünde oynanan final yarışması dışında, stadyumun etrafında da çok sayıda faallik yapıldı. Ülkede yapılan bir araştırmaya göre pandemi yarıyılında ilk kez koronavirüse tutulan erkeklerin sayısı son yarıyılda bayanları geçti.

Uzmanlar bunun, Avrupa Futbol Şampiyonası sebebiyle erkeklerin bayanlara göre çok daha fazla oranda stadyumlarda, taraftar bölgelerinde ve publarda bir araya gelerek maç izlemesi ile alakalı olduğunu düşünüyor. 

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’
EURO 2020 finali evveli Wembley Stadyumu etrafından bir kare / Resim: Anadolu Ajansı

'MASKENİN KALDIRILMASI ÇOK KAYGI VERİYOR'

Uzun müddettir İngiltere’de Cheshire kentinde, Dane Nehri üzerinde heyeti olan Congleton kasabasından yaşayan matematik hocayı Nadiye Çağlar hurriyet.com.tr’ye gözlemlerini anlattı.

“Ülkede tamamen açılma için 21 Haziran sürecine odaklanılmıştı ancak Delta varyantının tesirli olmaya başlaması sebebiyle tehlike almaktan kaçındılar. Süreci 19 Temmuz’a ertelediler. Şimdilerde maske kullanımı, kapalı alanlarda lüzumlu olmaktan çıkarılmış gidişatta. Delta varyantının ülkede yoğun biçimde görüldüğü reeli ortadayken maske kullanımın kaldırılmış olması hem bende hem de etrafımdaki çoğu bireyde kaygı yaratıyor. Bazı market zincirleri alıcılarından maske kullanımını sürdürmelerini rica edeceklerini açıkladılar. Yasak kalkmış olsa da çoğu şahsın kapalı alanlarda maske kullanmaya bir zaman daha devam edeceğini düşünüyorum.”

“Delta varyantının tesirli olmaya başladığı ilk haftalarda virüsün çok süratle yayılacağından, bu yeni varyantın değişiklerine oranla bulaşıcılığının çok yüksek olduğundan İngiltere’deki bilim insanları emindi. Söyledikleri gibi de kısa zamanda hadiseler katlanmaya başladı. Bu süratli çoğalışta son yarıyıla denk gelen ehemmiyetli spor yarışmalarının da tesiri oldu. At yarışları, tenis turnuvaları ve özellikle Avrupa Futbol Şampiyonası…”

“EURO 2020’de İngiltere’nin finale kalması virüs yayılımını süratle artırdı. Stadyumun neredeyse bütün kapasite dolu olmasının yanı gizeme lokanta, kafe ve barlarda ayrıca dev alanlarda insanlar bir araya gelerek maçı izledi. Mekânların rezervasyonları günler evvelinden doldu. Bu da yayılım süratini oldukça yükseltti. Ancak futbola oldukça düşkün olan İngilizlerden bu mevzuya müteveccih negatif bir şey dinlemedim. Ekiplerini bu biçimde, bir arada desteklemekten memnundular.”

“İngiltere’de insanların koronavirüse olan bakışı da değişti. Virüsün dünyaya yayılmaya başladığı ilk aylarda İngiliz devletinin sürü bağışıklığı taktiği sürecinde virüsü pek de ciddiye aldıklarını söyleyemem ancak bu oldukça kısa sürdü. Sonrasında devletin de geri adım atmasıyla birlikte insanlar da kuralları takip ettiler. Hadiselerin 2 bin ortamına düştüğü bahar aylarında aşılamanın da gücüyle virüsün tesirinin eksildiği düşünülmeye başlanmıştı ancak ne yazık ki bu kısa süreli bir sevinç oldu. Delta varyantı insanlarda oluşan pozitif havayı kısa zamanda tersine çevirdi.

FRANSA: 17 GÜNDE DÖRT KAT ARKASIYDI

Ocak ayından nisan ayının başlarına kadar Fransa'da hadise sayıları süratle artmaya devam ediyordu. Mart ayının son haftasında toplam can kaybı 94 bin 465'e çıkmış, hastanelerde 4 bin 781'i yoğun bakımda olmak üzere 27 bin 259 şahsın rehabilitasyonu sürüyordu. O yarıyıl salgında üçüncü dalga mı geliyor müzakereleri yapılırken Fransa bunu çoktan yaşamaya başlamıştı dahi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülkede koronavirüs hadiselerinin çoğalışıyla beraber başşehir Paris başta olmak üzere öteki bir hayli bölgede karantina uygulanacağını duyurdu.

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

Karantinalar sonrası mayıs ayının ortalarından itibaren temkinler gevşetildi. Uzun bir aradan sonra insanlar yine açılan kafe ve barlara akın ettiler. Akşam caddeye çıkma yasağına karşın konuta dönmek istemediler. Lokantaların terasları, mağazalar, müzeler, sinemalar ve tiyatro salonları yine hareketlendi.

Başbakan Jean Castex, haziran ayında Bakanlar Heyeti buluşmasının ardından tertip ettiği basın buluşmasında, son yedi gün vasati günlük hadise sayısının 3 bin 200'e düştüğünü belirtti. Fransa’nın hiçbir bölgesinde salgın açısından kaygılı bir gidişat olmadığının altını çizen Castex, bugüne kadar 30 milyondan fazla şahsa ilk doz aşının vurulduğunu andırdırdı.

Ayrıca Başbakan Castex, "Ülkede salgının gidişatı umduğumuzdan daha süratli biçimde iyileşiyor" ifadesini kullanarak, stadyumların ve pazarların dışında sarih alanlarda maske gerekliliğinin de kaldırılacağını açıkladı. Castex, 23.00-06.00 saatlerinde uygulanan caddeye çıkma yasağının da 30 Haziran yerine 20 Haziran’da kaldırılacağını duyurdu.

Ama temkinlerin eksildiği öteki ülkelerde olduğu gibi Delta varyantı Fransa'da da tesirli olmaya başladı. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ülkede 1 Temmuz’da günlük görülen hadise sayısı 2 bin 664 iken 17 Temmuz’da bu sayı 10 bin 949’a kadar çıktı. 

'MACRON'UN AÇIKLAMASINDAN SONRA AŞI BULUŞMALARINDA DELİ BİR ÇOĞALIŞ OLDU'

Üç yıldır Paris’te yaşayan ve resimcilik eğitimi alan Şebnem Demirel hurriyet.com.tr’ye gözlemlerini anlattı.

“Temkinler hafifletildikten sonra her şey sıradana dönmüş gibi gevşedi ve bu da sayıların çoğalmasına neden oldu. Tatil mekânlarında hiçbir önlem uygulanmıyor. Değişik ülkelerden gelen turist sayısında da ciddi bir çoğalış var, bu da birliktesi tehlike getiriyor.”

“Fransa aşı sürecinde çok yavaş ilerlemişti ama mayıs ayı itibari ile çok ciddi bir süratlenme yaşandı. Şu anda ulusun yüzde 40’ı tüm aşılarını bitirmiş gidişatta. Ben de önümüzdeki hafta ikinci aşımı olacağım. Geçtiğimiz günlerde Macron’un tüm aşılarını tamamlamayanların Eylül'de artık lokanta ve kafelerde oturamayacaklar açıklaması ile beraber aşı buluşmalarında delice bir çoğalış oldu. Delta varyantı şu an ülkeyi tehdit ediyor hadiseler çoğalıyor ama pek ihtiyat yok.”

“Artan hadiseler sonrası herkesin en büyük fobisi hastane kapasitelerin yetmeyeceği… Yalnız şu anda doluluk sayıları klasik ve rastgele bir risk ön görülmüyor. Ama artan hadiseleri gördükçe risk çanları çalıyor diyebilirim”

YUNANİSTAN VE İSPANYA’DA İŞLER İYİYE GİTMİYOR

Yunanistan Mart ve Nisan aylarında bazı önlemleri rahatlatarak, olağanlaşma adımları atmıştı. Nisan ayında kuaför, estetik merkezleri, arkeolojik alanlar ve parklar açılmış, acemi balıkçılık için uygulanan yasak da kaldırılmıştı. Mayıs ayında sarih alanlarında hizmet veren mekânlarda, bir masada en fazla 6 birey oturacak ve garsonlar maske takmak zorunda olacak biçiminde adımlar atıldı. Haziran ortalarına doğru ise sarih alanda maske takma gerekliliği kaldırıldı.

Yunanistan Sivil Korunma ve Kriz İdare Bakan Takviyecisi Nikos Hardalias tertip ettiği basın buluşmasında, 28 Haziran haysiyetiyle ayrıca kafe, lokanta ve spor salonları gibi kapalı alanlarda iki doz aşı olan çalışanlar için test gerekliliği olmayacağını, sarih havada tertip edilecek konser ve düğün gibi faalliklere 300 şahsın katılabileceğini, kumpaslı plajlarda 1000 metrekarelik alanda 120 şahsın bulunabileceğini söyledi.

Bu hafifletilmeler sonrası Yunanistan’da hadise sayılarının bir ay içinde 10 kat çoğalmasının ardından hükümet yetkilileri şimdi ise sert tedbirler almak zorunda kaldı. Ülkede hadise sayılarındaki süratli çoğalış sebebiyle aşılama zorunluluğu başta olmak üzere çok sayıda ihtiyat hayata geçirilmeye başlarken, bazı sektör çalışanlarının aşı olmayı yalanlaması halinde sarihe alınması da uygulanmaya başlayacak yeni kararlar arasında yer alıyor.

Yunanistan'da günlük hadise sayısının en düşük seviyelerini gördüğü 13 Haziran'da yalnızca 297 şahsın testi pozitif çıkarken, bu sayı 29 Haziran'da 605'e, 6 Temmuz'da ise 1797'ye çıktı. 13 Temmuz'da ise 3 bin 911'e kadar yükseldi.

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’Yunanistan'da hastaneler yine dolmaya başladı / Resim: Anadolu Ajansı

İspanya’da da gidişat pek farksız değil. Ülkede mayıs ayının ortalarında hemen hemen bir hayli temkinler gevşetildi ve en ehemmiyetlisi sarih alanda maske takma gerekliliği 26 Haziran'dan itibaren kaldırıldı. Şimdi ise Delta varyantını hakimiyet altına almak için yeni tedbirler geliyor.

İspanya’da Valencia yönetimi,  01.00 ile 06.00 arasında gece caddeye çıkma yasağı uygulama kararı aldı. Mevzubahisi karar turistik Benicassim, Gandia ve Valencia'nın da aralarında bulunduğu yüksek tehlikeli 32 şehri kapsayacak.

Katalonya bölgesinde de temkinler çoğaldırılıyor. Geçen hafta bar ve gece kulüplerini kapatma kararı alan Katalonya özerk yönetimi, temkinlerin sıkılaştırılacağını duyurdu. Bölgede lokantalar yerel saatle 00.30'da kapanacak ve özel buluşmalarda birey sayısı en fazla 10 ile sınırlandırılacak.

Ülkede son 14 günde tespit edilen Covid-19 hadise oranı, evvelki haftaların neredeyse 3 katına çıkarken şubat ayından bu yana azami seviyeye erişti. 1 Temmuz’da günlük hadise sayısı 12 bin 345 iken bu sayı 16 Temmuz’da 31 bin 60 olarak kayda geçti.

DELTA AVUSTRALYA'YA DAHİ GİTTİ

Avrupa ve Amerika kıtasındaki bir hayli ülke altı-yedi ay evvel pandemide üçüncü dalgayla gayret ederken Avustralya, yeni hadiseleri ve Covid-19 kaynaklı vefatları durma noktasına getirmişti. Dünyada ise salgına karşı en galibiyetli ülke olarak gösteriliyordu. Haliyle senenin büyük kısmını çok az sınırlama tedbiriyle geçirdiler. Hatta günlerce Covid olayı görülmeyen ülkede maske takmak da lüzumlu olmaktan çıkmıştı.

Tüm dünyanın takdirini toplayan bu zafer tablosuna karşın ülkede salgın yine hortladı. Özellikle Avustralya’nın değişik bölgelerinde tespit edilen Delta varyantı, bir hayli kentte caddeye çıkma yasaklarını geri getirtti. Yetkililer çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip olan ve ilk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantının ülke genelinde yaygın olduğunu ve git gide daha da yayıldığını açıkladı.

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

BBC'nin haberine göre, Yeni Güney Galler eyaletinin başşehri Sidney, Queensland eyaletinin başşehri Brisbane ile Townsville ve Gold Coast kentleri, Batı Avustralya eyaletinin başşehri Perth, Kuzey Toprakları eyaletinin başşehri Drawin ile Alice Springs kentlerinde caddeye çıkma kısıtlamaları duyuru edildi. Kısıtlamalar, takribî 25,7 milyon nüfuslu ülkede yaşayan 12 milyondan fazla vatandaşı etkiliyor.

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Covid-19’la gayrette kritik bir yarıyıla geçildiğini açıklayarak, “Bence salgında yeni bir fazı yaşıyoruz. Çok daha bulaşıcı olan Delta varyantıyla gayret ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Sidney’de hadise sayıları daha da çoğalıyor!

Avustralya'daki en daha önceki mesken merkezlerinden biri olan ve aynı zamanda ülkenin ekonomik dâhil her açıdan merkezi konumundaki Sidney’de haziran ayında Delta varyantı tespit edildi. Böylece ülkenin en büyük kenti yine kapatmaya girdi. Bu kapatmanın en az temmuz ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Sidney'de şu anda günde 100'ü aşkın hadise çıkıyor. Virüs, insanların sıkı ihtiyatlara aşina olmadığı kentte kapatmanın ilk haftalarında dahi çok süratli yayıldı. Yetkililer ulusun ‘konutta kal’ kuralını emeline uygun uygulamadığını söyledi ve kuralları daha da sıkılaştırdı.

Ülkede bugüne dek 7,5 milyon doz aşı yapılırken, ülke popülasyonunun sadece yüzde 10’unun aşılanması bitirilebildi. Peki popülasyonun yüzde 70'den aşırısının aşılanmadığı ülkede sıradana dönüş daha uzun sürebilir mi? Salgının seyri neden değişmiş olabilir?

'Delta varyantına karşı çok acele ihtiyat alıyorlar'

Uzun müddettir Avustralya’da Melbourne'de yaşayan Öznur Demirhan hurriyet.com.tr’ye gözlemlerini anlattı.

"Avustralya’nin toplamda 25 milyon etrafı bir popülasyonu var ve en kalabalık şehirlerinden biri Sidney ve Melbourne. Covid-19 en çok Melbourne şehrini etkiledi. Melbourne 2020 senesinde aylarca karantinada kaldı. Karantina, yazın yanaşmasıyla safhalı olarak son buldu. Misalin konutumuzdan 5 km uzaklıkta bir yere çıkamazken, hafifleme önlemleri kapsamında bu evvel 10 km daha sonra 25 km ve son olarak da yine sıradana döndü. Karantinadayken konuta davetli kabul etmek yasaktı ama gevseme önlemleri kapsamında bu kural evvel 5 birey sonra 10 şahsa çıktı. Hoşça hakimiyetli bir sıradana geçiş yaşadık. Yalnız şimdilerde ne yazık ki yine çoğalışlar yaşanıyor."

"Ülkede 1 Temmuz’daki günlük hadise sayısı 33 iken 17 Temmuz’da sayı 100’şan üzerine çıkmış gidişatta. Reelinde bazı bölgelerde 10 gün evveline kadar hadise sayısı sıfırdı özellikle Victoria eyaletinde hiç hadise yoktu. Fakat Sidney’den çıkan bir konut taşıma işletmeyi Melbourne’e eşya taşıyor ve bu iki birey de covid-19 pozitif çıkıyor. Böylece bu iki birey virüsü Sidney’den Melbourne’a taşımış oluyor. Bu aralar bu stil bulaş çok fazla... Konut taşıma işletmeyi yasa dışı bu hareketi nedeniyle suçlanacak. Aynı zamanda konut taşıyan bu iki çalışanın annesi Sidney’de son 24 saatte Covid-19'dan hayatını kaybeden beşinci birey oldu."

"Su anda Avustralya’da görülen Delta varyantı mevzusunda devlet çok hassas davranıyor. Misalin Melbourne’da bundan 5 gün evvel iki hadise çıkmasından sonra karantina duyuru edildi. Çok süratli yayıldığı için bir an evvel ihtiyat alıyorlar."

İHTİYATLARI RAHATLATIP PEK FAZLA ETKİLENMEYEN ÜLKELER

MACARİSTAN: Mayıs ayında Macaristan'da salgın sebebiyle duyuru edilen acil gidişat kapsamında, ülke hudutları, cümbüş yerleri ve mektepler kapatılmıştı. Ayrıca 20.00 ile 05.00 saatleri arasında caddeye çıkma kısıtlamasına da gidilmişti. Ülkede, lokantalar yalnızca koli hizmet verebilirken, market ve hizmet sektöründeki öteki iş yerlerinin saat 19.00'a kadar sarih kalabileceği, düğünlerin yalnızca aile azalarıyla yapılabileceği ve spor yarışmalarının ise seyircisiz oynanması kararı alınmıştı.

Bu kararlar sonrası günlük olaylarda ciddi bir düşüş oldu ve haziran başından itibaren Macaristan’da olağanlaşma adımları atıldı. 6 Mayıs’tan itibaren 1680’lerin üzerine çıkan günlük hadise sayısı haziran ayından itibaren günlük 100’e kadar düştü. 16 Temmuz itibariyle de günlük hadise sayısı 64.

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor: ‘Böyle giderse kâbus döner’

İSVEÇ: Çoğu ülkeden değişik olarak İsveç, salgınla gayrette genel olarak ulusun gönüllü olarak alacağı ihtiyatları temel aldı. Ama yeniden de restoranların açılış saatlerine ve mekanlarda en fazla kaç şahsın bulunabileceğine ait bazı tedbirler uyguladı.

Bu ihtiyatlardan kimileri 1 Temmuz'da stadyumlarda ve spor alanlarında 3 bin oturan izleyiciye izin verilmesi ve mekanların açılış saatlerine konan kısıtlamaların kaldırılmasını rahatlatıldı. 15 Temmuz’dan itibaren de bir dizi ihtiyat daha kaldırıldı ve hayat neredeyse hemen hemen sıradana döndü. 8 Haziran'da 2 bin 671’i gören günlük hadise sayısı 15 Temmuz’da 347 olarak kayıtlara geçti. Ama yeniden de Delta varyantının yayılmaya başlamasıyla beraber kaygılar çoğalmış gidişatta…

BULGARİSTAN: Bulgaristan da hemen hemen aldığı tüm önlemleri hafifletmiş gidişatta ve ülkede günlük görülen hadise sayısı bir hayli düşük. Mart ayında günlük 5 binlere kadar çıkan sayı temmuz ayında iki hanelere inerek 50-70 arasında değişiyor. 

Kaynak: Reuters, BBC, CNN, Euronews, Our World İn Data, Greek Reporter, ABC.es, DHA, Anadolu Ajansı