Demircilerin yeni mesaisi! Kelle, paça ütücülüğüne başladılar

Demircilerin yeni mesaisi! Kelle, paça ütücülüğüne başladılar

Kurban Bayramı ile beraber demir ustaları kurban paçası ve kellesini ütülemeye başladı. Her bir kelle ve paça 30 liraya ütüleniyor.

Hatay'da demirci ustaları, demir hırpaladıkları ocaklarda Kurban Bayramı dolayısıyla kelle ve paça ütülüyor. Kentte kurbanını kesen yurttaşlar, kurban kellesi ve paçalarının ütülmesi için demirci atölyelerinin yolunu tutuyor.

Demirci ustaları sene süresince demir işlemek için yaktıkları ocaklarını bu kez kor ateşte kurbanlık hayvanların kelle ve paçalarının pakliği için kullanıyor.
Bayram süresince mesai yapan demirci ustaları, yurttaşlardan gelen kurbanların kelle ve paçaları ütülüyor.

Antakya Demirciler Odası Başkanvekili Davut Karakaş, Anadolu Ajansı muhabirine, iş olarak güçlükler yaşadıkları bu günlerde bayramın gelmesiyle kelle ve paça ütüleyerek para kazanmanın keyfini yaşadıklarını söyledi.

Bayramda kurban kelle ve paçasının ütülenmesinin anane olduğunu aktaran Karakaş, "İşlerimizde bugünlerde canlanma oluyor. Demirci kardeşlerim çifte bayram coşkuyu yaşıyor." dedi.

"KELLE ÜTÜLEME DEMİR VURMAKTAN DAHA GÜÇ"

Akılda Necdet Demirel de 31 yıldır demircilikle uğraştığını ve bunun yanında her sene Kurban Bayramı'nda kelle ve paça ütülediğini belirtti.

Kelle ve paça ütüleme işinin çok güç olduğunu ifade eden Demirel, "Para kazanmak için bugünü bekliyoruz. Kurban Bayramı bizim için ehemmiyetli zira kazancımızı artırıyoruz. Neredeyse yılık kazancımızı bayramda karşılıyoruz. Bayramda takribî 60 kelle ütülüyoruz." diye konuştu.

Demirel, her bir kelle ve paça ütülemeden 30 lira kazandıklarını dile getirdi.

Sıcak yaz günlerinde kor ateş karşısında kelle ve paça ütüleme işinin kolay olmadığını aktaran Demirel, "Kelle ütüleme, demir vurmaktan daha güç. Demir vurmak kendi işimiz, bundan zevk alıyorum. 31 yıldır bu işi yapıyorum, işimden hoşlanıyorum." ifadesini kullandı.

: İlginize Sürükleyebilir Görüntüler Rize'den... Bayram zehir oldu! Akarsular taştı, yollar kapandıUzman addan kritik laflar: İnanılmaz hal bülten edilmeliKurbanlıkları ESK alacak! Kg maliyeti emin oldu