Demokrat Parti'de 'İsrail' çatlağı!

Demokrat Parti'de 'İsrail' çatlağı!

ABD Başkanı Joe Biden'ın Demokrat Parti'si son günlerde İsrail sebebiyle fikir ayrılığına düşmüş vaziyette. Ülke basınında yer alan haberlere göre, İsrail'in saldırgan siyasetine verilecek yanıt…

İsrail günlerdir Gazze'yi vuruyor. Sivillerin hedef alındığı hücumlara dünyanın dört bir yanından tepkiler geliyor.

Ancak görünen o ki gazı Demokrat Parti'liler ABD Başkanı Biden'ın İsrail'e yeterince tepki göstermediği görüşünde.

CNN International'da yer alan inceleme yazısına göre, iktidardaki Demokrat Parti'de 'İsrail' çatlağı yaşanıyor.

'DAHA FAZLA BASKI' İSTİYORLAR

Zachary B.Wolf tarafından kaleme alınan yazıya göre, bazı partililer Biden'ın İsrail'e daha fazla baskı uygulamasını arz ediyor.

Aynı yazıya göre, dün çatışmanın her iki tarafındaki liderlerle telefon görüşmesi asıllaştıran Biden, bölgedeki insan haklarını görmezden gelmekle de yargılanıyor.

Dün Gazze'de aralarında Associated Press'in de yer aldığı medya kuruluşlarına konut sahipliği yapan binanın bombalanması üzerine Beyaz Saray'dan bir açıklama gelmişti.

Demokrat Partide İsrail çatlağı

Beyaz Saray Basın Sekreteri Twitter'dan paylaştığı iletisinde 'İsrailliler ile gazetecilerin ve bağımsız medyanın güvenliği için irtibata geçtik. Bağımsız medyanın güvenliğini sağlamak büyük bir mesullüktür' ifadelerine yer vermişti.

BIDEN'A 'İSRAİL'E SARİH ÇAĞRIDA BULUN' BASKISI

Ancak Wolf'a göre bazı Demokrat Parti azaları için bu yeterli bir tepki değil. Wolf, Demokrat Parti içinde yer alan bu kanadın Biden'dan İsrail'e sarih çağrıda bulunmasını istediğinin altını çiziyor.

'ABD BASKISI SEBEBİYLE İSRAİL MÜTAREKEYİ GÖZDEN GEÇİRİYOR'

Öte yandan Times Of Israel gazetesinde yer alan haberde, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere Washington idaresinin İsrail'e, Gazze'ye tertip edilen hamlelerdeki sivil kayıplar sebebiyle evhamlarını dile getirdiği belirtildi.

Haberde, ABD'li yetkililerin İsrail'e Gazze'ye müteveccih atakları sonlandırması çağrısı yaptığı ifade edildi.

Gazze'ye müteveccih atakların ele alınacağı bugünkü güvenlik kabinesi buluşması evveli Walla News'e konuşan ve ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili ise beynelmilel baskılar ve ABD'den gelen çağrılar sebebiyle Tel Aviv idaresinin mütarekeye varılmasına müteveccih sürece başlayacağını söyledi.

Mevzubahisi yetkili mütarekeye varılması için Mısır'ın İsrail ile Gazze'deki Filistinli direniş grupları arasında ara buluculuk rolünü üstleneceğini dile getirdi.

Biden, bkocaman dün olmak üzere 10 Mayıs'tan bu yana iki defa İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşmüştü.

Netanyahu ise dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye müteveccih atakların devam edeceğini söylemişti.