Dendias bu kez övdü: Erdoğan bölgemizde önemli bir aktördür

Dendias bu kez övdü: Erdoğan bölgemizde önemli bir aktördür

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ‘Newsbomb’ haber sitesine verdiği beyanatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında pozitif yorumda bulundu.

Dendias, “Türkiye’nin politikayı hakkında kim ne düşünürse düşünsün, Erdoğan bölgemizde ehemmiyetli bir oyuncudur. Türkiye’yi Atatürk kadar uzun bir vakittir idarıyor. Kabul etsek de etmesek de o Türkiye’nin çehresini şekillendirmiş bir lider” dedi.

Cumhurbakanı Erdoğan’ın konuksever ve içten bir insan da olduğunu belirten Dendias “Nereden yola çıktığını ve ülkesinin çehresini nasıl şekillendirdiğini, ülkesini nasıl kuvvetlendirdiğini düşünürsek, Erdoğan yaşamında pek çok şeyi muvaffak oldu. Bunları da kendisi ile konuştuğumuzda, göz önünde bulundurmamız gerek” biçiminde konuştu. Erdoğan’ın ne yapacağı evvelden kestirilemeyecek bir lider olduğu görüşüne katılmadığını belirten Dendias “Hem stratatejisi hem de hizmet ettiği bedelleri var. Şimdi bu kıymetlerle hemfikir değilsek, orası başka” ifadesini kullandı.

‘YAŞAMIMIN EN GÜÇ SENELERİ OLDU’

Yunan Bakan Nikos Dendias beyanatında ayrıca şunları söyledi:

Türkiye ile Lahey Adalet Divanı’na gideceksek, evvel duruşmanın hangi mevzuda karar vereceğinde uyuşmalıyız. Biz yalnızca kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge mevzularını konuşuruz. Türkiye şayet başka şeyler de istiyorsa, bunları konuşmak için Lahey’de olmayacağız.

Deniz hukuku uyarınca, karasularını genişletmek 12 mil her ülkenin hakkıdır. Türkiye hakikatinde Yunanistan’ın bu hakkı bulunduğunu kabul ediyor. Karşı çıktığı şey, Yunanistan’ın bu hakkını kullanma biçimidir. Bu, Türkiye ile konuşup uyuşacağımız bir mevzu değildir.

Almanya’nın Türkiye’ye denizaltı satışı yanlıştır. Almanya, Türkiye’ye denizaltıları 2009’da satmayı kararlaştırdı. O yarıyıldaki Türkiye başka, bugünkü Türkiye başka.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgede varlığını kuvvetlendirmesinden yanayız.

Geçen 24 aylık zaman, yaşamımın en güç seneleri idi. Özellikle geçen sene ağustos ayı Oruç Reis krizi hiç de kolay değildi. Yaradana şükür sıçrattık.