Deniz Aslanı 2022 tatbikatı başladı

Deniz Aslanı 2022 tatbikatı başladı

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın koordinasyonunda tertip edilen Deniz Aslanı-2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı başladı.

Deniz Aslanı 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın sevk ve yönetinde, Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde Ege Denizi'nin beynelmilel sularında başladı. Klasikte 2 senede bir yapılan, ancak koronavirüs salgını sebebiyle en son 2018 senesinde reelleşen tatbikat, Türk Arama Kurtarma Teşkilatı içinde yer alan askeri ve sivil unsurlar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanlığı'nın katılımıyla yapılıyor. Tatbikatı İçişleri Bakan Destekçisi Mehmet Ersoy ile Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir de izleyecek.

KOORDİNASYONUN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILMASI KASTEDİLİYOR 

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Sahil Güvenlik Komutanlığı Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile öteki müessese ve komutanlıklara ait acil gidişat/harekat merkezleri arasındaki koordinasyonu test etmeyi hedefleyen tatbikat, ortak arama kurtarma faaliyetlerinde iş birliği ve koordinasyonu üst seviyeye çıkarmak ve tatbikata katılan tüm unsurların arama kurtarma usullerinin uygulanmasına müteveccih eğitimlerini geliştirmeyi de amaçlıyor.

19 ÜLKEDEN 27'Sİ YABANCI 47 GÖZLEMCİ TAKİP EDECEK 

Toplamda 19 ülkeden 27'si yabancı olmak üzere 47 gözlemcinin takip edeceği tatbikat, 2 senaryo halinde icra edilecek. İlk senaryoda Türk Arama Kurtarma Bölgesi'nde su alarak batmakta olan bir ticari gemiden risk sinyali alınması üzerine gemi tayfasının kurtarılması icra edilecek. İkinci senaryoda ise risk sinyali alınan ve yanmaya başlayan yolcu motorunun personelinin kurtarılması reelleştirilecek. Tatbikatta; Kara Güçleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Güçleri Komutanlığı'ndan 1 firkateyn, Hava Güçleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma uçağı, 1 arama kurtarma helikopteri, 2 eriştirme uçağı, muharip uçak, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan bir arama kurtarma helikopteri ile sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 2 korvet, 8 bot, 4 helikopter, 2 uçak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanlığı'ndan 1 bot ile arama kurtarma ihtisaslı personel misyon alıyor.