Deniz işte böyle kirletiliyor

Deniz işte böyle kirletiliyor

Marmara Denizi müsilajın pençesindeyken Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki BAGFAŞ Gübre Fabrikası’ndan ürkütücü görüntüler geldi. Denize arıtılmamış su verildiği iddiasıyla yayılan videolar,…

Bandırma'da denize atık su görüntüleri milyonlarca kere izlenirken kaidelere uymayan kuruluşların kapatılması gerektiği yorumları yapıldı. Uzmanlar da BAGFAŞ’ın atıklarını Marmara’ya vazgeçtiği bölgenin alıngan alan olduğunu, dolayısıyla da fosfat üreten bu fabrikadan denize deşarj edilen suyun niteliğinin BOİ 25 mg/L, KOİ 125 mg/L, TN 10 mg/L ve TP 1 mg/L olması gerektiğine dikkat çektiler. Atıksu bedellerinin bu limitin üzerinde çıkması gidişatında kuruluşun şipşak lüzumlu tedbirleri alıncaya kadar kapatılıp ceza kesilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “O bölgede inceleme yapıldı, fosfor bedellerinin 12 ay süresince 3-4 kat yüksek olduğu ölçüldü. Neden böyle diye baktığımızda fosfat gübre fabrikasıyla karşılaştık. Marmara can veriyor, neyi bekliyorsunuz, durdurun artık buraları” dedi.

MARMARA CAN VERİYOR

Kocaeli Dilovası’nda bir atık su arıtma kuruluşundan Dilderesi’ne verilen atıklarla alakalı başka bir görüntüye ise “Yıllardır Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’den düzgün arıtılmadan tonlarca atık su Dilderesi’ne oradan da Marmara’ya akıyor. Atık su değil, resmen lağım ve sanayi suları salınmış” diye tepki yağdı.

1 HAZİRAN’DA CEZA

Hürriyet’in suallerini yanıtlayan Etraf ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ise hem Bandırma’daki fabrikaya hem Dilovası’ndaki kuruluşa teftiş takımlarının sevk edildiğini bildirdiler. Yetkililer, Bandırma’daki BAGFAŞ’a ait, “Şehir Müdürlüğümüze bu şirketle alakalı daha evvel de eş şikâyet ve ihbarlar gelmiştir. Teknik personelce teftiş yapılmış, şirket bünyesindeki kıyı kuruluşunda depolanan sarı renkli kükürt maddesinin Bandırma Körfezi’ne atılmış olduğu tespit edilmiş. Tahlil neticeyi firmaya 96 bin 561 lira yaptırım uygulanmış ve karar 1 Haziran’da şartname edilmiştir” denildi.

Yetkililer, video üzerine de evvelki gün yeni bir teftiş takımının BAGFAŞ’a sevk edildiğini, dün de numune alındığını bildirdiler.

İNCELEMEYE GÖRE YENİ CEZA

“Cezanızın üzerinden bir hafta geçmeden yine pislemiş, neden kapatılmıyor, cezalar mı eksik” sualimize yetkililer, “Öncelikle incelemenin neticesine göre firmaya yeni bir ceza kesilip kesilmeyeceğine karar verilecek. Cezayı gerektiren bir vaziyet varsa, son 3 sene içinde Etraf Yasayı’na aykırılık sayısına göre 96 bin 561 liranın 2 ya da 3 katı ilave ceza kesilebilir. Ayrıca lekeleyicinin ölçüsüne göre firmaya hudut bedellere gelinmesi mevzusunda vakit tanınabilir ya da ‘kısmen veya tamamen, süreli veya vakitsiz’ olarak faaliyeti durdurulabilir” cevabını verdiler.

KURULUŞ: CEZA KESİLMEDİ

BAGFAŞ İdare Heyeti Başkanı Kemal Gençer, sosyal medyada yer alan iddialar hakkında Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Deniz suyunu soğutma emelli kullanıyoruz. Kuruluşlardaki ısı değiştiricilerden kimyevi ile hiçbir iletişimi olmuyor. En son 3 Haziran’da Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir Şehir Müdürlüğü’nden geldiler. İnceleme neticesinde hiçbir negatif vaziyet tespit edemediklerini tanımladılar. Hazırladıkları zabıt metnine göre denize deşarj edilen soğutma suyunda oluşan köpüğün tazyikten kaynaklandığı, rastgele bir negatif gidişata tesadüfülmediği belirtildi. Periyodik teftişler zati yapılıyor. Denize hiçbir atık suyu deşarj etmedik. Bugüne kadar denizi lekelemeden kaynaklı hiç ceza kesilmedi.”

MARMARA’DA 300 EK DENETÇİ

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, müsilaj sonrasında Marmara havzasındaki alakalı tüm müdürlüklere genelge sevk edilerek teftişlerin sıkılaştırılması direktifi verildiğini anlattılar. Merkezden sevk edilen 300 ilave denetçinin Marmara havzasında göreve başladığını, 1 ayda 450 ortamında su lekeliliği teftişi yapılarak toplam 6.5 milyon TL ceza kesildiğini söylediler.