Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

Dünyada yalnızca 5 tane olan ve bunun ikisi Türkiye'de olan denize dolgu yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor. Dev havalimanının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı'nca Türkiye'nin surat ölçümünü de değiştiren 3 milyon metrekarelik alanda deniz doldurularak bitirilen Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçakların ilk inişi ile yarın açılacak. Yapıtlarındaki ustalık, emekçilik ve mühendislik zihniyle kendine hayran vazgeçen Mimar Sinan’ın 1558'de Süleymaniye Camisi'ndeki 'ön yükleme' tekniği kullanılarak deniz dolgusu yapılan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından da dünyanın 5'inci deniz üzerindeki havalimanı oldu. Havalimanında sivil apronun yanı gizeme Türk Hava Güçleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron inşa edildi.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

Demirören Haber Ajansı DHA, Türkiye'nin denize dolgu 2'nci, dünyanın ise 5'inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı'nın 5 sene süren imal safhalarını kara, hava, deniz ve su altındaki en özel görüntülerini derledi, inşaat tekniklerinin ayrıntılarına erişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 senesinde Rize mitingindeki "Ben size bakıyorum siz göğe bakıyorsunuz, kavradım siz havalimanı istiyorsunuz" lafları sonrası Rize ve Artvin'e ortak hizmet verecek havalimanı için harekete geçildi. Bölgenin engebeli coğrafi yapısı sebebiyle karada üretimi olası olmayan havalimanı yeri için Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü AYGM teknik takımlarınca deniz dolgusuna karar verildi. Yurt içinden ve yurt dışından tüm uçuşların yapılabileceği havalimanı için gereken mania ve erişim hesapları yapılıp, en uygun alan Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkisi olarak tanımlandı.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

MİMAR SİNAN TEKNİĞİ

Havalimanında her sene binlerce uçağın iniş ve kalkış yapacağı pist ve üst yapı kuruluşları olacağından, yapıtlarındaki ustalık, emekçilik ve mühendislik zihniyle kendine hayran vazgeçen Mimar Sinan'ın 1558 senesinde yaptığı Süleymaniye Camisi'ndeki 'ön yükleme' tekniği kullanıldı. Usulle havalimanında yapı yüküne eş değer geçici toprak dolgu inşa edildi. Muhakkak bir müddet bekletilen ve sonra kaldırılan toprakla beraber konsolidasyon oturmaları en aza indirildi. Pist uzunluğundan yanaşma ışıklarına, kaplama tipi ve kalınlığından oturma öngörülerine ve tedbirlerine kadar onlarca değişik alanda alıngan hesaplamalar yapıldı ardından 3 Nisan 2017'de temeli atılan havalimanında deniz dolgusuna geçildi.

DALGIÇLAR DEVREYE GİRDİ

Çağın en ileri inşaat ve imal teknolojilerinin kullanıldığı inşaatta, deniz tabanındaki gevşek kum dolgu sahasından uzaklaştırıldı. Bunun için tarama gemisiyle deniz tabanından 1 milyon metreküp malzeme çekildi. Havalimanını Karadeniz'in şiddetli dalgalarından gözetmek için dış gözetici mendirek inşa edildi. 7 kmlik mesafeden taşınan her biri 8 ile 10 tona varan ağırlıklardaki milyonlarca taş, kamyonlar ve gemilerle taşınıp vasati derinliği 17,5 metre olan deniz dolgu alanında, 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Deniz altında sismik aygıtlarla ölçümlerin ardından 300 tonluk vinçle 35 ve 45 ton ağırlığındaki 20 bin 500 adet 'x blok personeli' dalgıçlar tarafından deniz altına yerleştirildi. Deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılan havalimanında, 304 kazık üzerine de 76 yaklaşım ışığı konuldu.

ÜSTYAPIYA GEÇİLDİ

PAT sahaları olarak adlandırılan pist, apron ve taksi yolları ve bina dolgularının bitirilip ön yüklemede oluşabilecek oturma ölçüyü sağlandıktan sonra üstyapı imalatlarına geçilen havalimanında, üstyapı kesitlerindeki alttan yukarıya doğru; 500 bin metrekare kırmataş temel ve alt temel ile bitümlü temel, binder imalatları yapıldı. Son olarak final katmanı olan özel esneme özellikli taş mastik asfalt pist imalatının reelleştirildiği havalimanında zeminleri kuvvetlendirmek için Türkiye'de ilk kez 810 bin metrekare alanda 3 gizeme zemin oturmalarını önleyecek kalitede geogrid malzeme kullanıldı.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

1 SİVİL, 2 ASKERİ APRON

Senelik 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanında, 300'e 120 metre ve 120'ye 120 metre taş ahşap karışımlı yerel mimari motiflerin kullanıldığı sivil apronun yanı gizeme Türk Hava Güçleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron daha inşa edildi. Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yapılabileceği 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pistle 265 metreye 45 metre miktarlarında taksi yolunun yer aldığı Rize-Artvin Havalimanı, 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Havalimanı 3 milyon metrekare alanıyla Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan surat ölçümünü de değiştirdi.

2 KMLİK İLETİŞİM YOLU

450 vasıta kapasiteli otopark ile çok emelli garaj binalarının yer aldığı Rize-Artvin Havalimanı'nda ayrıca teknik blok, Isı ve Efor Merkezleri, Yangın ve Kurtarma İstasyonu ile Katı Atık Merkezi gibi bloklar da inşa edildi. Kara yolu erişimi için 2 kmlik iletişim ve köprülü kavşağın yapıldığı havalimanına 470 metre uzunluğunda viyadük inşa edildi.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

KULE ÇAY KADEHİ

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havalimanında, hava trafik hakimiyet kulesi ince muhakkak çay kadehi, havalimanı girişi de çay yaprağı biçiminde yapıldı. 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz'in coğrafi özelliklerine geçimli 1453 ağaçla yeşillendirildi. 58'inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye’nin 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından ise dünyanın 5'inci deniz üzerindeki havalimanı olarak kayıtlara geçti.

SINAMA UÇUŞLARI BAŞARILI

Havalimanında uçuş hakimiyet uçağıyla pistte seyrüsefer aygıtlarının devreye alınması için başlatılan test uçuşları bitirildi. Uçağı pistin merkez hattına yönlendiren ILS aygıtlarının hakimiyetleri için gelen test uçağıyla ilk inişler, galibiyetle asıllaştırıldı. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu da inşaat evrelerinin her anını yakından takip etti.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor

Bu arada Resmi Gazete'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Rize-Artvin Havalimanı, beynelmilel giriş ve çıkışlara sarih daimi hava sınır kapısı olarak tespit edildi.

İLK UÇAK ERDOĞAN VE ALİYEV'İ TAŞIYACAK

Havalimanına ilk iniş, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçaklarla yapılacak. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katılacağı merasimde, Hava Güçleri Komutanlığı'nın cambazlık timi Türk Yıldızları da şov uçuşu yapacak.

Denize dolgu Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor