Denize girmek yetmeyince... Türkiye'nin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE

Denize girmek yetmeyince... Türkiye'nin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE

Haziran ayının sonlarından itibaren sıcaklıklar Türkiye genelinde tesirli olmaya devam ediyor. Gölgede 32 derece olan sıcaklık, nemin de tesiriyle 40 derecelere kadar çıkıyor. Öyle ki denize…

Türkiye'nin dört bir yanı birbirinden hoş onlarca şelalelerle dolu. Vazgeçin serin sularında yüzmeyi, yalnızca sesini dinlemek dahi insanı o kadar gevşetiyor ki... Peki en hoşları hangileri?  

Gezgin, blog ve seyahat yazarları Burcu Gürtürk Kadak, Bahar Gündoğdu, Nurgül Büyükkalay ve Erdoğan Gümüş hurriyet.com.tr’ye keşfedilmeyi bekleyen şelaleleri anlattı… 

MARMARA: HEM İSTANBUL'A YAKIN HEM DE CEP YAKMIYOR

KOCAELİ, SAKARYA

Marmara Bölgesi'ndeki şelaleler özellikle İstanbul'dan hafta sonu uzaklaşmak isteyenler için bir kaçış noktası kalitesinde... Hele de şu gizemeler fazla sıcaklar yaşanıyorken. Bölgeyi iyi bilen, gezgin, blog ve seyahat yazarı Bahar Gündoğdu’na 'Marmara'da hangi şelalelere gitmeli, neler yapmalı?' diye sordum, iki şehirden iki hoş şelaleyi önerdi.

Şelale etrafında trekking: Nüzhetiye Şelalesi / Kocaeli

Nüzhetiye Şelalesi Kocaeli’nin Gölcük ilçesinin Nüzhetiye Köyü’nde bulunuyor. Doğu Karadeniz ve Kafkasya’dan göçen Gürcülerin yaşadığı bir orman köyü burası. Samanlı Dağları’nda bulunan Nüzhetiye Köyü’ne 5 km ötede bulunan köyün ismini almış.  Gezgin, blog ve seyahat yazarı Bahar Gündoğdu, şelale ve etrafının trekking yapanların listesinde her zaman ilk 10’da yer aldığının altını çiziyor ve ilave ediyor:

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Nüzhetiye Şelalesi / Resim: Bahar Gündoğdu

“Yürüyüş için uzun ormanın içinden geçen bir yoldan gitmenizi öneririm, natürel burası azıcık zorlu… Herkesin erişebileceği yol ise alabalık çiftliğine gelip, taşıtınızı vazgeçip dere içinden 4 km yürümek. Ama bu yol da çok kolay değil. Bazı yerlerde ipe tutunarak çıkıyorsunuz. Islanmadan gitmek güç. Zati oraya kadar gidip bu hoş şelalede yüzmeden sakın dönmeyin”

Köyden çıktıktan sonra ormanlık alanda kamp alanları mevcut. Dere süresince de kamp yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Yalnız şelalenin döküldüğü yerde kamp  atmak yasak. 

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Bahar Gündoğdu

İnişli çıkışlı: Doğançay Şelalesi / Sakarya

Sakarya Geyve’deki Doğançay Köyü’ne 10 km uzaklıkta bulunuyor Doğançay Şelalesi.... Ayrıca Sakarya merkezine 25, Sakarya-Bilecik yoluna da 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğançay Şelalesi’nin bulunduğu alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 13 Mayıs 2013 tarihinde tabiat parkı bülten edilmiş. Gezgin Bahar Gündoğdu, şelaleye 2 km kala yol toprak yola dönüşüyor ama sıradan vasıtaların gidebileceği bir toprak yol diyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Doğançay Şelalesi / Resim: Bahar Gündoğdu

“Yolun bitiminde taşıtınızı vazgeçebileceğiniz bir otopark ve çay içebileceğiniz bir yer göreceksiniz. Oraya otomobili vazgeçtiktan sonra ormanın içinde açılmış genişçe bir patika yol göreceksiniz. Oradan oldukça dik bir yokuş ineceksiniz. İnmesi kolay da çıkması azıcık zorlayabilir. Birde Doğançay Şelalesi’nin yukarıyalarında Prens Havuzları ve kocamanlı ufaklı şelaleler var. Hepsini görüp fotoğraflamanızı öneririm”

Doğançay Şelalesi'nin etrafında kamp atılacak yerler var. Yalnız alışverişinizi buraya gelmeden evvel yapmanız şart.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Doğançay Şelalesi Prens Havuzları

EGE VE AKDENİZ: ŞELALE CENNETİ
MUĞLA, İZMİR, ANTALYA, MERSİN, HATAY

Ege ve Akdeniz Bölgesi'ndeki şelaleler yaz aylarının en çok ziyaretçi sürükleyen adreslerinden... Peki en hoşları hangileri? Ege ve Akdeniz bölgelerinde sık sık geziler yapan gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay iki bölgeden sekiz şelaleyi önerdi...

Şelalenin oluşturduğu gölde yüzme sevinci: Turgutlu Şelalesi /Marmaris - Muğla

Özellikle yaz aylarında buz gibi suyu ve doğasıyla çok rakamda ziyaretçiyi sürüklüyor Turgutlu Şelalesi... Marmaris’in Turgut semtinde günlük ağaçlarının arasında yer alan şelale bölgenin en meşhurlarından. Şelale alanı içerisinde 5 adet şelale yer alıyor. Takribî beş metre yükseklikten akan şelalenin aktığı yerde oluşturduğu gölşan buz gibi sularında yüzebilirsiniz.

Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, alan içerisinde gözleme yiyebileceğiniz minik bir firmanın olduğunu söylüyor ve ilave ediyor:

“Şelale alanı içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz patika yollar da var. Oraya gitmek için jeep safari turlarına katılabilirsiniz. Şelale etrafında yer alan Orhaniye bölgesinde kalabileceğiniz bungalov tipi konaklama alternatifleri mevcut. Maliyetler iki şahıs için gecelik 600 liradan başlıyor.”

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Turgutlu Şelalesi

İzmir gezisinin olmazsa olması: Aşıklar Şelalesi / İzmir

Peri padişahının kızı Sümeyra ile Yörük Ali’nin efsanevi aşklarına mevzu olan Aşıklar Şelalesi, İzmir Dikili’nin Nebiler Köyü’nde yer alıyor. İçerisinde bir hayli minik şelale var. Kocamanlı ufaklı mağaraları ve yürüyüş yolları ile yolu İzmir’den geçenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer. Şelale alanına girdiğinizde hakikat büyük şelaleye erişmek için ağaçların arasında yarım saat kadar yürümeniz gerekiyor.

Seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, şelale suyunun döküldüğü yerde oluşan gölette tatlı su kaplumbağaları ve balıkların göründüğünü, Aşıklar Şelalesi’nin yer aldığı Dikili bölgesinde uygun maliyete konaklayabileceğiniz butik oteller olduğunu söylüyor. Maliyetler ise iki şahıs için gecelik 700 liradan başlıyor.

Doğa harikası: Yuvarlak Çay / Muğla

Harika doğası ve yerel lezzetler sunan lokantalarıyla Muğla’nın Köyceğiz bölgesinde doğayla baş başa sevinçli zaman geçirebileceğiniz en hoş yerlerden biri. İsmini suyun yuvarlanarak akmasından alıyor.

Çayın üzerinde kurulmuş çok rakamda salıncak var. Bu salıncaklarda sallanıp, bütün süratinizi aldığınız an cesaretinizi toplayarak kendinizi buz gibi kaynak sularına vazgeçmeyi bakımsızlık etmeyin. Nurgül Büyükkalay, suyun soğukluğu soluğunuzu kesiyor ancak tüm bitkinliğinizi alıyor diyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Nurgül Büyükkalay

“Çay üzerinde alabalık ve tandır yiyebileceğiniz lokantalar var. Yuvarlak Çay’a yakın mesafede yer alan Köyceğiz ve Dalyan’da çok rakamda konaklama alternatifi var. Maliyetler iki şahıs gecelik 400 liradan başlıyor.”

Şehirle iç içe: Düden Şelalesi / Antalya

Şehirden çok uzaklaşmadan göreceğiniz Antalya’nın enfes doğal hoşluklarından biri Düden Şelalesi. Şelale zengin nebat örtüsüne sahip alt düden ve Akdeniz manzarası ile yukarıya düden olmak üzere iki kola ayrılıyor.

Şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesinin 40 metre yukarıyadan süzülen sularını izlemek terapi gibi gelecek. Şelale alanı içerisinde hem piknik yapabileceğiniz alanlara sahip hem de lokantaları barındırıyor var. Nurgül Büyükkalay, piknik için en uygun olanının Yukarıya Düden Şelalesi olduğunun altını çiziyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Düden Şelalesi

“Antalya merkeze yakınlığından dolayı şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin şelale etrafında konaklama alternatifi aramasına gerek yok. Aşinayı üzere Antalya, pansiyondan butik otele, kamp alanlarından resortlara kadar çok rakamda konaklama alternatifi sunuyor.”

Tabiat parkı içinde: Kurşunlu Şelalesi / Antalya

18 metre yükseklikten dökülen şelale Antalya-Isparta karayolunun 24’namcı kmsinde yer alıyor. 1986 senesinde tabiat parkı haline getirilmiş. İki kmlik bir kanyon içerisinde konumlanan şelalede yedi adet minik gölet, minik şelalelerle birbirine bağlanıyor. Kurşunlu Şelalesi, zengin flora ve faunası, nebat ve hayvanları gözleme faaliyetleri ile akustik turizm açısından ehemmiyetli bir yere sahip.

Gezgin Nurgül Büyükkalay, Antalya merkezden rahatlıkla erişimin sağlandığı için Kurşunlu Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyenler Antalya merkezde yer alan otellerde konaklayabilir diyor.

“Kaleiçi bölgesinde yer alan butik oteller ve konut pansiyonlarda gecelik oda maliyetleri 500 liradan başlıyor.”

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Kurşunlu Şelalesi

Etkinliği bol: Manavgat Şelalesi / Antalya

Antalya’nın Manavgat Nehri üzerinde bulunan şelale, bölgenin en meşhur şelalelerinden biri. Bir Hayli balık ve kuş cinsine konut sahipliği yapan şelale, belli etaplarında rafting ve kano gibi muhtelif doğa sporları imkânı da sunuyor. Manavgat Şelalesi Batı Torosların doğu yamacından doğup Akdeniz’e karışıyor. İsmini Manavgat ilçesinden alan şelalede nehir suları üç- dört metrelik bir yükseklikten dökülüyor. Şelale pespayetan akıyor ancak çok geniş bir alana dağılıyor.

Nurgül Büyükkalay, şelale alanı içerisinde piknik yapılabilen alanların olduğunu, Manavgat’ta pansiyon, butik otel ya da doğa içerisindeki bungalovlarda da konaklama yapılabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca fiyatsız kamp da kurabilirsiniz. Maliyetler iki şahıs için gecelik 300 liradan başlıyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Manavgat Şelalesi

Akdeniz’in en sihirlisi: Yerköprü Şelalesi / Mersin

Turkuaz suları, yemyeşil nebatları, zambak ağaçları ve içerisinde yer alan kanyonu ile Akdeniz’in belki de en sihirli şelalelerinden biri burası. Mersin’de Mut-Ermenek yolunda konumlanmış. Şelale yolunda karşınızı Göksu Nehri’nin eşsiz manzarası karşınıza çıkıyor. Bölgeye geldiğinizde taşıtınızı park ettikten sonra yarım saat kadar yürümeniz gerekiyor.

Sonrasında sizi harika manzaralar eşliğinde bir yürüyüş yolu bekliyor. Şelale 29 metreden akıyor. Ayrıca arka tarafında da bir mağara ve göl var. Ancak içerisinde yüzmek yasak. Nurgül Büyükkalay, şelaleye yakın merkezlerde konaklama maliyetlerinin gecelik 400 liradan başladığını söylüyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Yerköprü Şelalesi

Hem harika lezzetler hem de müthiş bir manzara: Harbiye Şelalesi / Hatay

Hatay yalnızca lezzetleriyle değil doğal hoşluklarıyla da keşfedilmesi gereken bir şehir. Harbiye Şelalesi de bunlardan biri. Şelale, Hatay’ın çağlayanlar bölgesinde yer alıyor. Antakya’ya 6 km uzaklıkta. Vadinin güneyinden çıkan su kaynağı İsyankar Nehri’ne dökülüyor. Şelalenin yaradılışına dair net bir bilgi yok ancak bir efsanesi var. Yaradılışının Daphne’nin gözyaşlarından olduğunu anlatan mitolojik öyküsünü gitmeden okuyun.

Şelale alanında ağaçların arasında Hatay’ın harikulade lezzetlerini bulabileceğiniz lokantaların olduğunu söyleyen gezgin Nurgül Büyükkalay, yöresel mahsullerin satıldığı tezgahlar ve çay bahçelerine kesinlikle uğrayın diye de ilave ediyor. Antakya’nın otantik butik otellerinde konaklama maliyetleri gecelik 350 liradan başlıyor.

KARADENİZ:
SİNOP, GİRESUN, RİZE

Karadeniz yaz aylarının en serin adresi... Bu yaz deniz, kum ve güneş üçlüsüne doyduysanız Karadeniz'in keşfedilmeyi bekleyen şelaleleri sizi bekliyor. Peki hangilerini listeye ilave etmeli? Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak bölgedeki üç şehirden birbirinden hoş üç şelaleyi önerdi.

Harika bir görsel gösteri: Erfelek Tatlıca Şelaleleri / Sinop

Sinop’un Erfelek ilçesinde yer alan Tatlıca Şelaleleri, ülkemizin görülmeye değer doğal hoşluklarından biri… Gerçeğinde bu doğa harikası hem bulunduğu ilçenin ismi Erfelek olarak, hem de bağlı bulunduğu köyün ismi olan Tatlıca isimlerini öğreniliyor.

Doğa tutkunlarının son senelerdeki gözdesi Tatlıca Şelaleleri, aynı vadi süresince sıralanmış 28 şelaleden oluşuyor. Başka Bir Deyişle burası bir şelaleden çok daha aşırısı… 
Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak, her bir şelaleye ulaşmanız için tırmanmanız gerekiyor diyor ve ilave ediyor: 

“Başlangıç noktasına yakın olan şelalelere erişmek kolay ancak bir şelaleden öbürüne ilerledikçe bazı noktalarda geçişlerin yalnızca halatla sağlandığını göreceksiniz. Tatlıca Şelaleleri’nin maceraseverler ve trekking tutkunları için harika bir parkur olduğu kesin. Üstelik eriştiğiniz her bir yeni şelale, apayrı bir görsel gösteri sunuyorken…”

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Erfelek Şelalesi

Mavi Gölü ile son senelerin en popüleri: Kuzalan Şelalesi / Giresun

Kuzalan Tabiat Parkı’nın hudutları içerisinde, Giresun’un Dereli ilçesine 20 km mesafede yer alıyor. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Kuzalan, görenleri kendine hayran vazgeçiyor. Tabiat parkının içerisinde kolay, orta ve güç derecelerde yürüyüş parkurları bulunuyor.

Doğayla baş başa kalmak isteyenler bu parkurlardan birini seçebilir ve yeşilin bin bir tonuna doyabilir. Burcu Gürtürk Kadak, kalkerli su kaynağından gelen traverten grubunun bulunduğu tabiat parkının içerisinde büyüklü minikli göllerin olduğunu söylüyor. 

“Tabiat parkına gelenler yalnızca Kuzalan Şelalesi’ni görmekle kalmıyor şöhreti son senelerde giderek artan göllerini de görebiliyor. Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi içinde oluşan bu göllerden en öğrenileni Mavi Göl. Turkuaz renkli suyuyla sanki bir görsel şölen sunan gölü, seyir terasından izlemek de ayrı bir sevinç.” 

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Kuzulan Tabiat Parkı içindeki Mavi Göl

Yeşil ve mavi hoş: Palovit Şelalesi / Rize

Yolunuz Rize’ye düştüyse ve doğal hoşluklara meraklıysanız Palovit Şelalesi’nin soluk kesen görsel şölenine hazır olun. Çamlıhemşin hudutlarında Ayder Yaylası’na komşu Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Ulusal Parkı’nın içerisinde yer alıyor.

Erişimi her ne kadar meşakkatli olsa da, takribî 15 metreden alt dökülen şelaleyi gördüğünüzde bu zahmete netlikle değdiğini kavrayacaksınız. Zira, Palovit Şelalesi’nin Fırtına Deresi ile buluşan gürül gürül suları, Kaçkar Dağları’nın huzur veren doğası ile birleşince ortaya seyrine doyum olmaz bir hoşluk çıkıyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Burcu Gürtürk Kadak

İÇ ANADOLU: SON SENELERDE ŞELALELER İLE ÖN TASARI ÇIKIYOR
KAYSERİ, SİVAS

İç Anadolu Bölgesi Türkiye'de turizm denince akla ilk gelen bölgemiz değil. Yalnız kültür turları için kesinlikle görülmesi gereken zenginlikler barındırıyor. Son senelerde de şelaleleri ile ön tasarıya çıkıyor. Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak'a bölgede hangi şelaleleri görmeli? diye sordum. İşte önerileri...

En ünlüsü: Kapuzbaşı Şelaleleri / Kayseri

Kayaların içinden çıkan değişik büyüklükteki yedi şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelalesi, Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Kapuzbaşı Köyü hudutları içerisinde yer alıyor. İrtifa akışı itibariyle Dünyanın azami ikinci şelalesi olarak gösteriliyor. Ensenin Tepesi’nin yamaçlarından süzülen şelalenin bir öteki ehemmiyetli özelliği kaynağından çıktığı biçimde dökülmesi.

Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak, yükseklikleri 30 ile 76 metre arasında değişen Kapuzbaşı Şelaleleri’nin ikisi tepenin batısından, beşi ise doğusundan akıyor ve sularının döküldüğü yerde çevreye saçılan su zerrecikleri ile davetlilerine özellikle yaz aylarında ferahlatıcı bir tesir yaşatıyor diyor.

“Haftanın yedi günü 24 saat ziyaretçilere sarih olan Aladağlar Ulusal Parkı hudutları içerisinde bulunan şelalenin etrafı piknik ve kamp gibi doğa etkinlikleri için de müsait.”

Piknik alanıyla alaka sürüklüyor: Sızır Şelalesi / Sivas

Sivas’a 133, Kayseri’ye 100, Yozgat’a 140 kilometre uzaklıkta olan Sızır Şelalesi, Gemerek ilçesi Sızır kasabasına 1 kilometre mesafede bulunuyor. Göksu Çayı üzerinde yer alan şelale ve etrafı sit alanı bülten edilerek koruma altına alınmış. Etrafını saran Sızır Ormanlarının yarattığı yemyeşil civar ile ortaya çıkan panoramik görüntü, doyumsuz bir görsel şölene dönüştürüyor şelale ve etrafını…

Mesire alanı olarak kullanılan şelaleye giriş fiyatı alınmıyor. Şelaleyi sevinçle izleyebileceğiniz bir konumda da yeme içme ve alabalık kuruluşları bulunuyor. Bölgede piknik ve doğa yürüyüşü yapabilir, tahta merdivenlerden inip, şelalenin alt taraflarında buz gibi sularını ferahlayabilirsiniz.

DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU:
ERZURUM, ERZİNCAN, ELAZIĞ, VAN, MARDİN

Türkiye’nin ünlü turistik yerlerinin aksine, saklı kalıp doğal hoşluğunu gözetmeyi başaran yerler var. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemiz… Bu iki bölgedeki şelaleler sizi çok afallatacak. Turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş iki bölgeden, keşfedilmeyi bekleyen beş şelale önerdi.

Dünyanın en büyük şelalelerinden biri: Tortum Şelalesi / Erzurum

Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi, bütün bir tabiat harikası. Erzurum’a 100, Uzundere ilçesine 16 kilometre mesafede bulunuyor. Erzurum’un Uzundere ilçesinde, Tortum Çayı üzerinde 21 metre genişlik ve 48 metre yükseklikten düşen Tortum Şelalesi, her mevsim hoşluğu ve burada yapılan su sporları ile değişik coşkular yaşatan özelliğiyle de dikkat topluyor.

Turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş, şelalenin Erzurum ve yakın etrafının ehemmiyetli mesire alanlarından birini oluşturduğunu söylüyor.

“Şelalenin önünde yer alan izleme balkonundan şelaleyi izlemek, suratınıza çarpan su zerreciklerinin serinliği ve heyecanını yaşamak, resim karelerinizde anı ebedileştirmek en hoş etkinliklerinizden olacaktır”

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Tortum Şelalesi'nin etrafındaki hoşluklar

Ferahlamak isteyenlerin adresi: Girlevik Şelalesi / Erzincan

Erzincan şehir merkezine takribî 35 km mesafede, Çağlayan Bucağı’nda Girlevik Köyü'nde bulunuyor. Şelale, yüksekliği takribî 30 metre olan, üç katlı kayaların üzerinde bir hayli koldan parça parça akan suyun görüntüsüyle hayranlık uyandırıyor. Özellikle Erzincan’ın sıcak bahar ve yaz aylarında ferahlamak isteyenlerin en çok seçim ettikleri mesire yerlerinden biri.

Erdoğan Gümüş, şelale ve etrafı için, huzurlu civarında günübirlik tatil yapmak, zengin nebat spektrumuna da sahip mesire alanında, iğde ağaçlarının altında piknik yapmak ve şelalenin yarattığı serin civarda dinlenmek ayrı bir sevinç diyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Girlevik Şelalesi

Dünyanın en genç şelalelerinden biri: Çırçır Şelalesi / Elazığ

Keban Baraj Gölü’nün oluşması sırasında alana geldiği söylenen ve ismini çırçır böceklerinden alan Çırçır Şelalesi, dünyanın en genç şelalelerinden biri olarak biliniyor. Yalnızca Elazığ’dan değil, etraf şehirlerden de oldukça yoğun ziyaretçisi olan şelale, bütün bir doğa harikası… Giriş için rastgele bir fiyat alınmıyor. Şelale üzerinde alabalık yetiştirme kuruluşları, restoranlar ve armağanlık eşya satan dükkânlar bulunuyor. Turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş şelaleyi şu biçimde tanımlıyor:

“Düşünebiliyor musunuz, bir tarafta pırıl pırıl akan suyun sesi, bir tarafta resim kareleriniz için şahane görüntüler ve damaklarınızda enfes lezzetler vazgeçecek alabalık ziyafeti… İşte bu sebeple diyorum ki, Elazığ Çırçır Şelalesi, dinlenmeye, görülmeye değer bir gezi ve lezzet durağı… Elazığ’a 48 km mesafede bulunan şelaleye yolunuz düşmüşken, takribî 34 km uzaklıkta olan Keban Barajı’nı ve gölşöhreti de görmeden dönmeyin derim.”

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Erdoğan Gümüş

Gürül gürül akan şelale: Muradiye Şelalesi / Van

Şelale ismini Bağdat seferine çıkan Osmanlı padişahı IV. Murat’tan almış. Şelalenin karşı tarafında etraftan ve yöreden gelen insanlar için rekreasyon emelli bir alan ve çay bahçesi de bulunuyor. Alana ve şelaleye giriş için rastgele bir fiyat arz edilmiyor, ancak otopark fiyatı alınıyor.

Gerek şelalenin gerekse asma köprünün görsel şöleni resim tutkunlarının da favorisi… Gürül gürül akan şelaleye karşı kahvaltı yapmak, demli çayın tadına varmak, ferahlamak istediğinizde şelalenin coşkun akan sularında ıslanmak gezinize renk katacak etkinliklerden birkaçı…

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE
Muradiye Şelalesi

Gizli hoşluk: Ğurs Vadisi ve Şelalesi / Mardin

Mardin-Kızıltepe kara yolunun 7'nci kmsindeki vadi, şelalesi ve yeşil alanlarıyla doğa tutkunların favorisi oldu. Sıcaklığın 40 dereceyi aştığı ilçede kuş sesleri eşliğinde şelalenin manzarasını izleyenler bir yandan da biriken gölette ferahlıyor. Özellikle hafta sonları etraf şehir ve ilçelerden bir hayli ziyaretçi, vadide serin havada piknik yapmanın neşesini yaşıyor.

Denize girmek yetmeyince... Türkiyenin serin suları: 7 bölge,17 şehir ve 20 ŞELALE