Denizi olmayan şehirde üretiliyor! Tüm Karadeniz'e satılıyor

Denizi olmayan şehirde üretiliyor! Tüm Karadeniz'e satılıyor

Türkiye'nin azami yükseltili şehirlerinden olan Erzurum'daki baraj ve göletlerde üretilen alabalıklar, tat ve aromasıyla Karadeniz şehirlerindeki harcayıcılar tarafından seçim ediliyor.

Sahile uzaklığı 320 km, şehir merkezi yükseltiyi ise 2 bin metre ortamında olan Erzurum'dan doğarak Doğu Anadolu'nun topraklarını sulayan Karasu, Aras ve Çoruh akarsuları üzerine yapılan baraj ve göletler, toprağa can, ülkeye enerji vermesinin yanında su mahsullerine müteveccih katkısıyla da dikkati sürüklüyor.

Yükseltiyi sebebiyle serin bir havaya sahip Erzurum, yazın bile 18 dereceyi geçmeyen su sıcaklığı doğrultusuyla kenti balık yapımında ülkede öne çıkarıyor. Balık yapımı açısından ehemmiyetli olan bu avantajın değerlendirildiği Erzurum'da, hem barajlarda hem de kara havuzlarında ehemmiyetli oranda alabalık üretiliyor.

Denizi olmayan şehirde üretiliyor Tüm Karadenize satılıyor

Kentte üretilen balıklar, Türkiye'nin faklı kentlerinin yanı gizeme özellikle bölgeye yakın olmasının da tesiriyle Karadeniz Bölgesi'ndeki şehirlere satılıyor.

"İMALİMİZİN ÖNÜMÜZDEKİ SENELERDE ÇOĞALMASINI BEKLİYORUZ"

Tarım ve Orman Şehir Müdürü Osman Akar, Anadolu Ajansı muhabirine, Erzurum'un su mahsulleri doğrultusunun öğrenilmediğini ancak yapımın üst seviyede olduğunu söyledi.

Erzurum'da 10'u baraj gölünde, ötekileri muhtelif sulardaki kafeslerde olan 29 kuruluşta balık yapımı yapıldığını anlatan Akar, "2020 senesindeki alabalık yapımımız takribî 2 bin 200 ton. Özellikle yeni faaliyete geçen İspir ilçesindeki Arkun Barajı ve Olur ilçesindeki Ayvalı Barajı ile yapım kapasitemiz 7-8 bin tonun üzerine çıkacak. Buradaki şirketlerimizin faaliyete geçmesiyle balık imalimizin önümüzdeki senelerde çoğalmasını bekliyoruz." dedi.

Akar, Erzurum'un balık yapımı açısından Türkiye'nin öbür şehirlerinden değişik olduğunu dile getirerek, kentte özellikle barajlardaki su sıcaklığının 18 dereceyi geçmemesinin de tesiriyle yaz süresince yapımın devam ettiğini söyledi.

Denizi olmayan şehirde üretiliyor Tüm Karadenize satılıyor

Türkiye'nin öbür kentlerinde yazın balık imalinin eksildiğini, Erzurum'da ise sene süresince devam ettiğini belirten Akar, "Takribî 2 bin 500 yükseltide balık üretiyoruz. Onun sağladığı tat, aroma çok daha değişik oluyor. Burada ağırlıklı olarak kafeslerde ve baraj göletlerinde alabalık yetiştiriliyor." ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman Şehir Müdürü Osman Akar, laflarını şöyle bitirdi:

"Ürettiğimiz alabalıklar porsiyonluk olduktan sonra bir kısmı Türkiye'nin bir hayli şehrine büyük bir kısmı da Karadeniz'e sevk ediliyor. Yazın yoğun biçimde Karadeniz şehirlerimize balık satıyoruz. Yüksek yükseltide üretilen alabalıklar seçim nedeni. Yüksek yükseltinin balığa kattığı tat ve aroma başka yerde kolay kolay olmaz."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara