Denizlerde seferberlik

Denizlerde seferberlik

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese “Marmara Denizi Eylem Tasarıyı’nı sarihlerken “8 Haziran Salı günü tüm müesseselerimizle belediyelerimizle doğa severlerimizle sporcularımız, sanatçılarımız,…

Özellikle Marmara Denizi’ni saran müsilaj deniz salyası riski büyük bir etraf alarmına neden olurken Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, dün alınacak tedbirleri açıkladı. Müessese ayrıca yarın büyük bir katılımla Türkiye’nin en büyük deniz pakliğinin yapılacağını söyledi.

ODTÜ araştırma gemisi ‘Bilim-2’deki müsilajla çaba çalışmalarını araştıran Bakan Müessese, daha sonra Marmara Belediyeler Birliği’nce Kocaeli’de tertip edilen Marmara Denizi Eylem Tasarıyı Koordinasyon Buluşması’na katıldı. Bakan Müessese, medyaya kapalı yapılan buluşmanın ardından müsilajla çaba kapsamında ‘Marmara Denizi Eylem Tasarıyı’nı kamuoyuyla paylaştı.

Müessese, eylem tasarısının, Marmara Denizi’nin her türlü lekelilikten ve özellikle deniz salyası meselesinden kurtulmasına katkı sağlayacağını söyledi.

SALGIN, ZELZELE VE ABUHAVA FARKLILIĞI

Ortak bir istemle İstanbul Boğazı’nı, Marmara Denizi’ni lekeliliğe, mukadderatına terk etmeyeceklerini ifade eden Müessese, “El birliğiyle gözbebeğimiz Marmara’yı kurtaracağız, dedik. Bugün şehirlerimizi, insanımızı etkileyen üç ehemmiyetli sorunumuz var. Bunlar; salgın, zelzele ve abuhava farklılığı. 2020 seneyi bu üç sorunun neden olduğu neticelerle çaba içinde geçti. Bugün konuştuğumuz müsilaj probleminin ana sebebi olan abuhava farklılığıyla gayretin yolu ve çözümü; etraf yatırımlarından, yeşil yatırımlardan geçmektedir. Bugün Bakanlık olarak; yerel idarelerimizle beraber binlerce etraf projesi yürütüyoruz” diye konuştu.

YAYGIN BİR LEKELİLİK

Bakan Müessese, şöyle devam etti: “300 şahsiyet takımımızla Marmara Denizi’nde 91 noktada, karada da tüm atıksu arıtma ve katı atık kuruluşlarında, lekelilik kaynaklarında teftişlerimizi yaptık. Marmara Bölgesi’nde lekeliliğin eksiltilmesi için Koordinasyon Heyeti oluşturacağız. Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde oluşturulacak Bilim ve Teknik Heyeti de lekeliliği takip edecek. Marmara Denizi’nin tamamını koruma alanı olarak tanımlama çalışmaları başlatacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına bu çalışmayı sunacağız ve 2021 seneyi sonunda 11 bin 350 kilometrekarelik yüzey alanına sahip olan Marmara Denizi’ni koruma altına almış olacağız.”

Denizlerde seferberlik

100 NOKTADAN MİSAL ALINDI

Bakan Müessese, aldıkları misalleri Etraf Laboratuvarı’nda araştırdıklarını, ODTÜ Bilim gemisiyle suyun altında ve üstünde 100 değişik noktadan numuneler aldıklarını, 700’ü aşkın bilim insanı dahil son senelerin en geniş katılımlı çalıştayını yaptıklarını aktardı. 

MARMARA'NIN DİJİTAL İKİZİ

* Bakan Murat Müessese’un açıkladığı 22 maddelik ihtiyat tasarısında öne çıkan kimileri şöyle:

* Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren 7/24 temeliyle Marmara Denizi’ndeki müsilajın arınılmasına müteveccih çalışmalar başlatılacak.

* Marmara Denizi’nin hemen hemen her noktasında deniz yüzeyi arınma taşıtlarımızla teknelerimizle paklik çalışmalarını, bir seferberlik anlayışıyla başlattık. 8 Haziran Salı günü de tüm müesseselerimizle belediyelerimizle doğa severlerimizle sporcularımız, sanatçılarımız, tüm yurttaşlarımızla beraber, bir seferberlik anlayışıyla Türkiye’nin en büyük deniz pakliğini yapacağız.

* Bölgedeki mevcut atık su arıtma kuruluşları ileri biyolojik arıtma kuruluşuna dönüştürülecek. Deşarj standartları 3 ay içerisinde aktüellenecek.

* Organize sanayi bölgelerine arıtma kuruluşlarını nasıl yapacaklarına dair standartları vereceğiz ve takip edeceğiz. Gereğini yerine getirmeyenlere her türlü cezai harekâtı ve hatta kapatma cezasını tavizsiz bir biçimde uygulayacağız. 

* Atık su arıtma kuruluşlarının tamamı 7/24 online izlenecek.

* Marmara Denizi'ndeki 91 izleme noktası 150'ye çıkarılacak.

* Marmara Denizi ile ilişkili tüm havzalardaki teftişler, uzaktan algılama, uydu ve erken ihtar sistemleri, insansız hava vasıtaları ve radar sistemleri kullanılarak çoğaldırılacak.

* 3 ebatlı modellemeyle meteoroloji, lekelilik gibi çok sayıda bilgiyi kapsayan, Marmara Denizi'nin dijital ikizini oluşturacağız.

* Gemilerin Marmara’ya atık sularının boşaltılmasının önlenmesine müteveccih tertip etme 3 ay içinde yapılacak. 

* Fosfor ve yüzey faal madde kapsayan paklik malzemelerinin kullanımı eksiltilecek. Organik paklik mahsulleri teşvik edilecek.

SALYA İÇİN MECLİS'TE KOMİTE

Marmara Denizi’ndeki müsilaj deniz salyası tehdidi sansasyonel resimler eşliğinde Türkiye’nin gündemine yerleşti. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’te bu hafta ‘Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Meselesini Araştırma Komiteyi’ kurulmasına dair hazırlanan önergeyi görüşmeyi tasarladıklarını belirtti. Turan, “İçinde bulunduğumuz ‘Etraf Koruma Haftası’nda denizlerdeki lekeliliğin önüne geçilmesi ismine böyle bir adımın atılması son derece bedelli. ‘Mavi Vatanımız olan denizlerimizi, doğayı gözetmek, gelecek jenerasyonlarımıza daha yaşanabilir pak bir etraf vazgeçmek öncelikli amaçlarımız” dedi.