Depolara talep patladı

Depolara talep patladı

Otel, büro ve perakende sektörlerinde pandemi kaynaklı arz düşüşleri yaşanırken, artan e-ticaretle beraber ambarlara alaka patladı. Yeni sanayi binaları ve ambarlar inşa etmek için alınan ruhsatlarda…

Küresel salgın korona-virüsle beraber gayrimenkul sektöründe metamorfozlar yaşandı. Salgın otel, büro, perakende gibi işlevleri negatif tesirlerken, depolama, müstakil evler gibi işlevleri pozitif etkiledi. Ambarlara olan arz çoğalışında en tesirli etken de salgınla beraber gelişen e-ticaret pazarı oldu. Geçen sene Türkiye’de e-ticaret hacmi 2019 senesine göre yüzde 66 çoğalış göstererek 136 milyar liradan 226 milyar 200 milyon liraya yükseldi. Artan ticaret hacmi ile depolama arzında ciddi çoğalış yaşandığını belirten TSKB Gayrimenkul Bedelleme Özel Projeler Departmanı Müdürü Simge Coş, “TÜİK’in açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre, 2020’de alınan yapı ruhsatlarında senelik bazda konaklama kuruluşlarında yüzde 11.9, toptan ve perakende ticaret binalarında yüzde 11.4, büro binalarında yüzde 2.2 çoğalış görülmesine rağmen sanayi ve depolama binalarında yüzde 43.8 çoğalış görüldü” dedi.

YÜZDE 65 ÇOĞALIŞ

Yeniden TÜİK sayılarına göre yeni ruhsat alımları bu senenin ilk çeyreğinde de devam etti. Ocak-mart yarıyılında sanayi binaları ve ambar için yeni ruhsat alımı geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzölçümü bazında yüzde 65 çoğalış gösterdi. Depolama alanlarına arzın önümüzdeki süreçte de devam etmesini beklediklerini söyleyen Coş “Salgın sebebiyle tedarik zincirinin artan ehemmiyeti, fiziksel mağazaların kapalı olması, artan online siparişler depolamaya müteveccih arzı çoğaldırdı. Online siparişlerdeki çoğalış ve e-ticaret kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber artan arz yatırımcıların da sektöre güven dinlemelerini sağlıyor. Büro ve otel sektörlerinde meçhullük devam etmesine rağmen sanayi ambar yatırımları güvenli bir hasılat fırsatı sunuyor” dedi.
Depolara talep patladı
SÜRATLİ KİRALAMA

TSKB Gayrimenkul Bedelleme Özel Projeler Departmanı İdareyicisi Berk Ünsal, online siparişlerdeki çoğalışın arza yansımasının yanı gizeme depolama sanayisinde yer alan kuruluşların işlemlerini yine tertip etmesinin de arzı artıran faktörlerden biri olduğunu dile getirdi. İnşaatı devam eden alanların süratli bir biçimde kiralandığını belirten Ünsal, “Sektörde rekabetin de çoğalmasıyla beraber süratli teslimat ehemmiyet kazandı. Bu da kiralamaların çoğalmasını ve boşluk oranlarının eksilmesini sağladı. Mevcut ambar binalarının artan sağlık ve güvenlik hassasiyetleri güzergahında iç mekan hava niteliğinin çoğaldırılması, hijyen ihtiyatlarının alınarak ilerlenmesi ve kuruluş otomasyonunun geliştirilmesi de depolama işlevine ait büyümelerin aralıksızını sağlıyor” diye konuştu.
Depolara talep patladı
KİRALAR % 20 ARTTI

E-ticaret hacminin en çok çoğalış gösterdiği 5 şehirdeki depolama bölgelerinin pandemi evveli ve sonrası kira metamorfozlarını araştırdıklarını belirten Coş “Kiralardaki çoğalışın İstanbul’un emin bölgelerinde, Antalya’da ve Ankara’da yüzde 20’ye eriştiği, Bursa ve İzmir’de ise yüzde 10 ile hudutlu kaldığı görülüyor” biçiminde konuştu.
Depolara talep patladı
YENİ AMBAR RUHSATLARI ALINIYOR

Arz akslı olarak ambar kiralarında hakikatleşen yükselişin yeni inşaatların imaline de yol açtığını söyleyen Berk Ünsal, “Sanayi ve depolama alanları için geçen sene alınan yapı ruhsatı araştırıldığında, kira çoğalışının yüksek olduğu İstanbul’da yüzölçümü bazında yapı ruhsatlarının yüzde 95, Antalya’da ise yüzde 125 çoğalış gösterdiği görülüyor. Ankara’da ise İstanbul ve Antalya ile eş çoğalış oranları görülmesine rağmen mevcut stokun değerlendirildiği, yeni alan inşa etme teşebbüslerinin d hudutlu olduğu gözlemleniyor” ifadelerini kullandı.
Depolara talep patladı

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara