Dereiçi Köyü’nü yakan ilk ateş

Dereiçi Köyü’nü yakan ilk ateş

Artvin’in Dereiçi köyünde onlarca konutun kül olduğu yangının ilk çıkış anına dair görüntülere ve itfaiye raporuna Hürriyet erişti. Rapora göre yangın bir yurttaşın evinin bacasında başladı…

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bağlı Dereiçi köyünde, 17 Mart’ta yangın çıktı. Esintinin de tesiriyle dağılan alevler, 50’den fazla konutu kül etti. Köy yıkıntıya döndü. Türkiye’nin her tarafından sevk edilen dayanaklarla emsal bir dayanışma yaşandı. Köyün yaraları kısa müddette sarıldı.

Bir taraftan da yangının çıkış nedeni incelenmeye başlandı. Artvin Cumhuriyet Başsavcılığının ‘taksirle yangına neden olmak’ kabahatinden yürüttüğü soruşturma kapsamında araştırmalar yapıldı, kanıtlar toplandı. Yeniden bu kapsamda itfaiye de bir rapor hazırladı. Rapora göre yangın bir yurttaşın evinin çatısında başladı ve ‘rüzgarın da tesiriyle çok kısa müddette tam semti sardı.’ Raporda yangının çıkış nedeninin soba bacasından saçılan kıvılcımlar veya çatıdaki kabloların birbirine sürtmesi olabileceği de belirtildi.

KIVILCIM, ATEŞ TOPU OLDU

Yangının söndürülmesinin ardından köyde araştırma yapan Jandarma takımları bazı yurttaşları tanık olarak dinledi. Ayrıca çekilen tam video kayıtlarını da topladı. Bu kayıtlardan biri de yangının ilk çıktığı ana dair... Bir yurttaşın telefon kamerasıyla sürüklediği anlaşılan görüntülerde bir konutun ahşap çatısında yangının nüveleri görülüyor. Ardından yangın değişik konutlara da atlayarak dağılıyor. Savcılığın ‘taksirle yangına neden olmak’ kabahatinden başlattığı soruşturma devam ediyor.