Dereiçi’nde yeni evler 6 ayda tamamlanacak

Dereiçi’nde yeni evler 6 ayda tamamlanacak

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Ev Yöneti TOKİ Başkanlığı Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde konutları yanan yurttaşlar için inşa edilecek evlerin projesini hazırladı.

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyünde bir hayli konutun yandığı, çok rakamda hayvanın telef olduğu yangının izlerinin silinmesi için çalışmalar alakalı bakanlıklar ve bağlı kuruluşların çalışmaları ile hemen başladı. Köydeki acil lüzumlar için İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Gidişat Yönetimi Başkanlığı AFAD acil takviye tahsisatından 1 milyon lira, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 1.5 milyon lira, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da 1 milyon lira sevk edildi.

Dereiçi’nde yeni evler 6 ayda tamamlanacak

MUTASYON ALANI

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca Dereiçi köyünde yanan alanlar, kentsel değişim alanı olarak bülten edildi, İçişleri Bakanlığı ise yanan alan için afet bölgesi kararı aldı. Yangında konutu yanan ve hasar görenler için taşınma, eşya ve kira takviyeyi yapılacağı açıklandı. TOKİ, Dereiçi köyünde alana gelen yangın sonrasında Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese’un açıkladığı yeni evlerin imali için taban etüt çalışmalarını bitirdi, yeni yapılacak evlerin projesini de hazırladı. İhale sürecinin bitirilmesinin ardından evlerin üretimine başlayacak TOKİ, evleri 6 ayda bitirmeyi amaçlıyor. Yangında hasar gören 52’si ev olmak üzere 193 yapının yerine inşa edilecek evler yatay mimariye uygun olarak yöreye has taş ve ahşap karışımı ile yapılacak. Evlerin yanında hayvancılıkla uyumunu sağlayan yurttaşlar için de ahır ve samanlık da yapılacak.