Dereler yeniden Salda'ya akacak

Dereler yeniden Salda'ya akacak

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü’nü kurtarmak için ileri kademe kanalizasyon sistemi montajında sona yanaşıldı. Proje sayesinde atıklar arıtılarak zirai sulamada kullanılacak…

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Burdur Yeşilova İlçesi ile Doğanbaba ve Salda köylerinin kanalizasyon atıklarından Salda Gölü’nü kurtarmak için ileri kademe arıtma kuruluşu montajı hazırlıklarında sona geldi. Şehirler Bankası’nın yürüttüğü, takribî 20 milyon lira maliyetli projenin bitirilmesi sonrasında ilçe ile iki köyün atıkları arıtılarak, zirai sulamada kullanılabilir hale gelecek. Böylece zirai sulamada kullanıldığı için Salda’ya akamayan akarsular yine gölü beslemeye başlayacak.

Doğanbaba ve Salda Köyü Kutu Atıksu Arıtma Kuruluşu vasati debileri günlük 200 metreküp olarak planlandı ve ihalesi 24 Haziran’da sarih ihale usulüyle yapılacak. Yeşilova Arıtma Kuruluşu ihalesi için hazırlıklar sürerken, günlük 650 metreküp vasati debiyle biyolojik azot fosfor giderimli, uzun havalandırmalı, etkin balçık prosesi seçilerek planlandı. Çıkış suları ise bekletme havuzunda bir araya gelecek. Yetkililer, Salda Gölü ve Havzası Arıtılmış Suların Geri Kazanımı Projesi ihalesinin ise 26 Mayıs’ta yapıldığını belirterek, “Böylece Salda’yı beslemesi gereken ancak zirai sulama sebebiyle göle erişemeyen akarsular yine Salda’ya akmaya başlayacak” dediler.

KARAVAN VE ÇADIR DEĞERLENDİRİLİYOR

Özel Etraf Koruma Bölgesi duyuru edilen Salda’nın NASA için çalışmalar yürütülen Beyaz İsmeler ile millet plajı olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu anlatan yetkililer, Beyaz İsmeler’ın 1.5 milyon metrekare olduğunu, burada tuvalet, büfe, yönet binası olarak 9 birim yapıldığını ve toplam büyüklüğün 700 metrekare olduğunu söylediler. Beyaz İsmeler’ın yüzde 90’ına ayak basmanın yasak olduğunu anlatan yetkililer, minik bir alanda resim çekimine izin verileceğini belirttiler. Millet plajı kısmında ise iki lokanta, kafe, büfe gibi 16 birim ile 24 adet yöresel ürün satış yeri olmak üzere toplam bin 900 metrekare yapı olduğunu bildirdiler. Yetkililer, son yarıyılda bisiklet, karavan, çadır kampı arzlarının çoğaldığını, bu mevzuyu da değerlendirdiklerini ifade ettiler.

‘YAPILAŞMADAN ŞİPŞAK BIRAKIN’

Salda Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar ise “Beyaz İsmeler’ın korunmasıyla Salda korunmuş olmuyor. Siyanobakteriler, beyaz kumlar yalnızca beyaz ismeler kısmında değil gölşan etrafının tamamında var. Ayrıca Kayadibi Semti bitişiğinde Kayadibi taşı var, burada Beyaz İsmeler’dan daha çok beyaz kum var ve koruma altında değil, ‘istediğin kadar ezebilirsin, göle girebilirsin’ sınıyor. Salda’nın koruma ve idare tasarıyı hiç olmamış. ‘Şimdi ulus bahçesine gözeteceğiz’ diyerek yapılaşmaya açılıyor ve göl daha fazla kirlenecek. 2 Haziran’da bir defa daha gölşan tamamında suya girilmesinin menedilmesi, göl ve etrafında yapılaşmadan şipşak bırakılması çağrısı yapacağız” dedi.
Dereler yeniden Saldaya akacak