Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzak!

Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzak!

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta 76’ncı güne girdik. Cephede kanlı çatışmalar devam ederken bir yandan da cephe dışından vahim haberler gelmeye devam ediyor. Politico’da yer alan bir iddiaya

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş hem cephede binlerce askerin hem de cephede yer alamayan sayısız sivilin canına mâl olmaya devam ediyor. Bölgeden gelen kimi haberlerse okuyanın kanını donduracak kadar vahim.

Politico’da yer alan bir mayınlı tuzak haberi ise detaylarında yer alan şiddetle sanki şok tesiri yarattı…

Habere göre Rus askerleri, Ukraynalı bir adamın cesedini, Ukraynalı askerler onu hareket ettirdiğinde patlayacak biçimde, ağırlığa duyarlı bir mayınla otomobilinin valizine doldurdu. Adamın cesedi kendi araba valizine bir bubi tuzağıyla sıkıştırıldı.

Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzak Ukrayna'da yaşanan tahribin ebadı sık sık resimlere yansıyor

Karısı, eşinin cesedini gördü ve bir tuzak kurulmuş olmasından korkarak onu taşımak için Ukraynalı askerleri çağırdı. Askerler adamın cesedini bir iple valizden sürüklemeye çalıştıklarında, araba, bir alev topuna dönüşerek patladı.

GÖNÜLLÜ OLARAK ORDUYA KATILMIŞTI

Askerin dul eşi Lyudmyla Kyrpach, Politico'ya verdiği beyanatta kendisinin ve kocası Oleksandr'ın "her şeyi beraber yapan bir çift" olduklarını söyledi.

Kyrpach medyaya, işgalin şubat ayı sonlarında başlamasından sonraki gün, bir tamirci olan kocası Oleksandr'ın Kiev yakınlarındaki Kalynivka köyünde gönüllü savaşçılar topladığını ve bu şahısların orduya dayanaklarını organize ettiğini anlattı.

1 Mart'a kadar, Rus birliklerinin köylerine girmesinden günler sonra, Oleksandr'ın dostları, Rus birliklerinin hareketleri hakkında daha fazla bilgi alıp alamayacaklarını görmek için ortamda araba kullanmaya ve gözlem yapmaya başladılar.

Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzak Rusya'nın Ukrayna'da uyguladığı şiddeti protesto eden bir şahıs...

Kadersiz kadın kocası ve dostlarının geri dönemediklerini ve kendisinin de onları bulmak için yola çıktığını söyledi.

Lyudmyla "Hemen döneceğini söyledi" dedi. Ama Oleksandr hiç geri dönmedi. Kadın uykusuz bir gece geçirdikten sonra ertesi gün dostlarıyla onu bulmak için yola çıktı.

Eşinin sedan model otomobilini yolda fark eden kadın anahtarların kontakta olduğunu ancak eşinin ortada görünmediğini gördü.

Lyudmyla'nın dostu valizin mermilerle delik deşik olduğunu fark etti ve Oleksandr'ın cesedini bulmak için valizi açtılar. Dostu, valizde bubi tuzağı olabileceği fobisiyle onu otomobilden uzaklaştırdı.

ASKERLERDEN YARDIM İSTEDİLER

Lyudmyla ve yakınları 4 Mart'ta olay yerine Ukraynalı askerlerle beraber döndüler.

Rapora göre, askerler uzuvlarına halatlar bağladılar ve halatları yavaş yavaş sürükleyerek otomobilde tuzak olup olmadığını görmek için otomobilden uzaklaştılar. Ancak onlar sürükler sürüklemez, araba büyük bir hengameyle infilak etti.

Lyudmyla, Politico'ya Rus askerlerinin Oleksandr'ın altına ağırlıkla tetiklenen mayın yerleştirdiğini açıkladı.Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzakSığınaklarda çatışmaların bitmesini bekleyen Ukraynalılar böyle görüntülenmişti

Lyudmyla, on seneler süresince beraber olduğu adamın parçalarını alıp bir koliye koydu… Daha sonra onu beraber sebze diktikleri bahçelerine gömdü.

UKRAYNA'DAN AÇIKLAMA

Nisan ayında Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın sivillere müteveccih ataklarının topçu ataklarının ötesine geçtiğini ve yetkililerin Kiev ve Mariupol dahil olmak üzere şehirlere ufalamış bubi tuzaklarını ortaya çıkardıklarını söyledi.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu yalnızca Ukrayna Silahlı Güçleri ile savaş halinde değil, aynı zamanda Ukrayna'nın sivil popülasyonuna karşı da savaşıyor ve savaş hukukunu büyük miktarda ihlal ediyor" denildi. "Rusya'nın askeri personeli geri çekilirken, besin kuruluşları, özel evler ve insan cesetleri üzerinde dahi beynelmilel hukuk tarafından menedilen kitlesel bubi tuzakları kuruyor."

Geçen ay, Ukraynalı yetkililer Kiev yakınlarındaki Buça'da Rus askerlerinin 45 metrelik bir hendekte en az 360 Ukraynalıyı öldürdüğünü ve gömdüğünü iddia eden bir toplu kabir ortaya çıkardı.

Detayları kan dondurdu: Rusya’dan ölen Ukraynalının cesedine mayınlı tuzak Rus birliklerinin çekilmesinin ardından Buça'yı ziyaret eden gazeteciler, konutlarında, caddede ve banliyödeki sırça fabrikasında sivillerin cesetlerini de bildirdiler.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Ukrayna, Yılan Adası'nda Rusya'ya ait hava korunma sistemini vurdudaha fazla video içinUkrayna, Yılan Adası'nda Rusya'ya ait hava savunma sistemini vurdu