Dev bankadan flaş Fed tahmini! Tek tek ayları sıraladı...

Dev bankadan flaş Fed tahmini! Tek tek ayları sıraladı...

Goldman Sachs ekonomistleri Amerikan Merkez Bankası'nın 2022 senesinde Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere dört faiz artırımı yapacağını hipotez etti.

Goldman Sachs'a göre, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed bu yıl yüksek ihtimalle dört faiz artırımı hakikatleştirecek ve en geç Temmuz ayında bilanço küçültmeye başlayacak.

Gözden KaçmasınAlmanların gözü Akdeniz’deAlmanların gözü Akdeniz’deHaberi Görüntüle

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius yayınladığı raporda, Amerika Birleşik Devletleri iş eforu piyasasında süratli ilerleme ve Federal Sarih Piyasa Komitesi'nin FOMC 14-15 Aralık buluşma zabıtlarının Fed'in daha süratli bir basmakalıplaşma uygulayacağına işaret ettiğini korundu.

Hatzius, bu daha süratli basmakalıplaşma temennisi çerçevesinde Fed'in bilançosunu küçültmeye başlayacağı tarihe müteveccih temennilerini aralık ayından temmuz ayına sürüklediklerini belirtirken, tehlikelerin bu tarihin daha öne gelmesi doğrultusunda olduğunu da vurguladı.

Fed'in 14-15 Aralık buluşmasına ait zabıtlarda Fed yetkilileri artan enflasyon ve istihdam piyasasındaki güçlü iyileşme sebebiyle faiz çoğalışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiğini belirtmişti.

Gözden KaçmasınRus IL-76’nın sırlarıRus IL-76’nın sırlarıHaberi Görüntüle

 

Fed'in bilançosunu küçültmeye başlamasının 25 baz puanlık bir faiz artırımının ikamesi olabileceğini artık düşünmediklerini de belirten Hatzius, "Fed'den mart, haziran ve eylülde faiz artırımı beklemeye devam ediyoruz ve şimdi buna haziran ayında bir artırımı daha ilave ediyoruz" dedi.