Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadı!

Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadı!

Meksika'da yaşanan ve dünya haber ajanslarının resimleriyle dünyaya duyurduğu vaka görenleri afallamışa çevirdi. Bir tarlada aniden ortaya çıkan dev çukur suratından bölge ulusu sanki korkuyu…

Meksika'nın Puebla eyaletinin Santa Maria Zacatepec bölgesinde bir tarlada geçtiğimiz cumartesi günü yaşanan alışılmadık doğa hadiseyi bölge uysallarına sanki korkuyu yaşattı. 

91 metre genişliğinde ve neredeyse 20 metre derinliğindeki dev çukur cumartesi günü bir anda ortaya çıktı ve o günden beri genişlemeye ve gelişmeye devam ediyor.

Vaka hatıranın kameraya yansıyan görüntülerinde yerden büyük toprak parçalarının büyük bir çatırtıyla ufalandığı ve vaziyete tanık olan görgü şahitlerinin çığlıklar atarak koşuşmaya başladığı görülüyor.

Vaka yeri yakınındaki konutlar ikinci bir emre kadar boşaltılırken yetkililer yurttaşlara bölgeden uzak durmaları direktifini veriyor.Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadıBölgede yaşayan Magdalena Sánchez ismindeki bir kadın yerel medyaya yaptığı açıklamada hadiseyi 'gök gürültüsünebenzer çok yüksek bir ses duyduk ve sanki yerde bir yarık açıldı.' laflarıyla anlatıyor. Sánchez, o anda yaşadıklarını 'Çok büyük bir paniğe kapıldım ve kaçtım' diyerek tarif ediyor.

Ortaya çıkan dev obruğun yakınındaki konutları da yutmaya başlaması olasılığı bölgede yaşayanların fobi içinde beklemeye başlamasına neden oldu.

Meksikalı yetkililere göre obruğun oluşma sebebi bir jeolojik fay kırılması olabilir. Çünkü bölgede Altayac fayı bulunuyor ve toprak oldukça 'sulu ve gevşek'. Ancak bölgede yaşayan etrafçılar  obruğun 'akifer'lerin fazla kullanımı suratından alana geldiğini iddia ediyor.

Akiferler ekonomik olarak ehemmiyetli ölçüde suyu depolayabilen ve yeterince süratli taşıyabilen geçirimli jeolojik ünitelerdir. Akiferler, yer altı sularını yakalaması ve çekilebilmesi için kullanılırken üzerlerindeki toprak katmanını aşırıca yumuşatarak çökmesine neden olabiliyor.Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadıBölge serinkanlılarının kimilerine göre ise vakanın asıllaştığı alanda geçmişte bir göl bulunuyordu.

Obruk her gün onlarca metre gelişmeye devam ederken çevresindeki mesken alanlarını yutmasından korkuluyor.

Obruğa yalnızca birkaç metre uzakta yaşayan Sanchez ailesi cumartesi gecesi yıldırım düşmesi gibi bir ses dinleyerek yerlerinden fırladıklarını ve konutlarının yanında yerde açılan dev çukuru görünce şoke olduklarını aktarıyor.

Vakayla alakalı analiz başlatılırken yetkililer toprağın incelemesinin bitmesinin ve obruğun oluşma sebebinin muhakkak olmasının bir aydan uzun sürebileceğini belirtiyor.Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadı