Dev şirket çip krizi için adım attı! 600 milyon doları gözden çıkardı

Dev şirket çip krizi için adım attı! 600 milyon doları gözden çıkardı

Intel Corp., toplam 600 milyon dolar maliyetli ArGe merkezi kuracak. 200 milyon dolar, Hayfa’da kurulacak "mega chip tasarım merkezi" için tüketilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Silikon Vadisi merkezli yarı geçirgenler ve mikro harekâtçılar geliştirici ve üreticisi Intel Corp., İsrail’de toplam 600 milyon dolar maliyetli bir araştırma geliştirme ArGe merkezi kuracak. Şahsi bilgisayarda yaygın olarak kullanılan X86 ivedisi mikroişlemcileri de Intel geliştirdi.

Mevzuyla alakalı açıklamayı Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu ülkeyi ziyareti sırasında yaptı. Gelsinger’in açıklamasına göre, tüketmenin 400 milyon doları, firmanın Kudüs’teki, sürücüsüz arabalar ve gelişmiş sürücü takviye sistemleri geliştiren yan kuruluşu Mobileye’ı ArGe merkezine dönüştürmek için kullanılacak. Kalan 200 milyon dolar da, Hayfa’da kurulacak "mega chip tasarım merkezi" için tüketilecek.

Intel, İsrail merkezli Mobileye firmasını 2017 senesinde 15.3 milyar dolara satın almıştı. Bu satın almanın ardından Intel ayrıca yeniden İsrail merkezli teknoloji işletmeleri Habana Labs’ı 2.0 milyar dolara ve Moovit’i 900 milyon dolara satın aldı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara