Dev şirket ifşa oldu! Skandal ortaya çıktı.... Ürünlerinin yüzde 60'ı sağlık testlerinde başarısız

Dev şirket ifşa oldu! Skandal ortaya çıktı.... Ürünlerinin yüzde 60'ı sağlık testlerinde başarısız

Dünyaca ünlü yiyecek üreticilerinden Nestle'nin işletme içi yazışmaları medyaya sızdırıldı. Financial Times tarafından yayımlanan yazışmalarda işletme mahsullerinin yüzde 60'ının sağlık testlerinde…

İsviçre merkezli Nestle'nin işletme içi yazışmaları, ifşa oldu. Financial Times tarafından yayımlanan yazışmalarda Nestle mahsullerinin yüzde 60'ının sağlık testlerinde zafersiz olduğuna müteveccih ifadelere yer verildi. 

Financial Times tarafından paylaşılan yazışmalarda "Piyasadaki meşrubat ve yiyecek mahsullerinin yüzde 60'tan aşırısı sağlıklı tanımına dahil değil. Bu mahsulleri ne kadar yenilesek yenileyelim, bu tanıma hiçbir zaman uyamayacaklar" ifadesinin yer aldığı ortaya çıkarıldı.

YALNIZCA YÜZDE 37'Sİ 3.5 YILDIZIN ÜZERİNDE 

Firmanın evcil hayvan mahsulleri ve özel sağlık mahsulleri dışında mahsullerinin yalnızca yüzde 37’sinin Avustralya sağlık sisteminde 3.5 yıldızın üzerini gördüğü bilgisi paylaşıldı.

Mevzubahisi sistem, gıdaları 5 yıldız üzerinden puanlıyor ve "Access to Nutrition Foundation" Besine Ulaşım Vakfı gibi beynelmilel kuruluşlar tarafından araştırmalarda kullanılıyor. Nestle, 3.5 yıldız eşiğini 'sıhhatin onaylı tanımı' olarak nitelendiriyor.

ŞEKERLEME VE DONDURMANIN YÜZDE 99'U SINIFTA KALDI 

Habere göre sunum olarak hazırlanan iç yazışma ve dokümanlarda, Nestlé'nin yiyecek mahsullerinin takribî yüzde 70'inin bu eşiği karşılayamadığı belirtilirken, saf kahve hariç meşrubatların yüzde 96'sının, şekerleme ve dondurma portföyünün de yüzde 99'unun bu eşiği karşılamada zafersiz olduğu kaydolundu.

Öte yandan yazışmalarda, "Mahsullerimizde ehemmiyetli iyileştirmeler yaptık ancak portföyümüz, harcayıcı arzlarının süratle çoğaldığı bir civarda, etrafsal sağlık tanımlarına karşı hala düşük performans gösteriyor" denildiği bildirildi.

YENİ TASARILARINI AÇIKLAYACAK

Belirtiler, yiyecek üreticilerinin obeziteyle çaba etmek ve daha sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için küresel bir baskıyla çaba etmesiyle ortaya çıktı. Nestlé'deki idareyiciler, beslenme mevzusunda ne gibi yeni vaatlerde bulunacaklarını düşünüyor ve bu sene tasarılarını açıklamayı kastediyorlar.

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara