Dev şirketin CEO'sundan korkutan uyarı! Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Dev şirketin CEO'sundan korkutan uyarı! Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Yonga krizi tüm dünyada devam ediyor. Bir Hayli firma yine imal durdurma kararı almaya başladı. Daimler CEO'su Ola Källenius, araba üreticilerinin 2023'e kadar yonga kasvetiyle karşı karşıya kalabileceğini

Daimler CEO'su Ola Källenius, yarı geçirgen yongalara müteveccih artan arzın, araba sanayisinde kasvet yaratmaya devam edeceğini duyurdu. CEO, 2023'e kadar yeterince kaynak bulmakta zorlanabileceğini belirtirken, daha az şiddetli olacağını da ifade etti. 

Geçen sene COVID-19 pandemisi tarafından fabrikaları kapatmaya zorlanan araba üreticileri, pandemi sırasında bir dizi tedarik zinciri kesintisinden etkilenen yonga teslimatları için sert rekabetle karşı karşıya.

: İlginize Sürükleyebilir Yeni yarıyıl başladı! Aşısıza hayat artık daha zorNet laflar: Gerekli olacak! Çok ehemmiyetli açıklamalarKabinede 4 ehemmiyetli gündem... Kritik buluşma bugün

Ola Källenius, Münih IAA araba fuarı evvelinde gazetecilere verdiği beyanatta, "Birkaç yonga tedarikçisi, arzla alakalı yapısal meselelere atıfta bulunuyor. Bu, 2022'yi etkileyebilir ve vaziyet 2023'te hafifleyebilir" dedi. 

IAA fuarı, COVID-19 pandemisinden bu yana dünya çapındaki sektörün ilk büyük aktifliği. Daimler, geçen hafta, küresel bir yarı geçirgen kıtlığı sebebiyle Mercedes ünitesinde üçüncü çeyrek satışlarının ehemmiyetli miktarda düşmesini beklediğini ve bir dizi araba üreticisinin kazançlarında aynı biçimde yansımaların olacağını ifade etti. 

HEDEF ELEKTRİKLİ ARABA

Källenius Pazar günü yaptığı açıklamada, devam eden yonga kasvetine karşın, Alman araba üreticisinin dördüncü çeyrekte kendi yarı geçirgen tedarikinin çoğalacağını umduğunu söyledi.

Mercedes-Benz, model yelpazesini elektrikli hale getirme tasarılarının bir parçası olarak Münih'teki fuarda birkaç elektrikli taşıtı sergileyecek.  Firma ayrıca Avrupa pazarına tamamen elektrikli bir SUV olan EQB'yi tanıtacak.

Temmuz ayında Daimler, Tesla'dan tamamen elektrik pazarını devralmak için 2030 senesine kadar 40 milyar avrodan fazla tüketeceğini söylemişti.  Ayrıca Källenius, firmanın 2021 seneyi sonuna kadar kamyon üniteyi Daimler Trucks'ı devre dışı vazgeçme tasarısının yolunda gittiğini söyledi.

 

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın