Dev şirketin varisine para cezası şoku!

Dev şirketin varisine para cezası şoku!

Samsung varisi Lee, yatıştırıcı kullandığı iddiası nedeniyle 45 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Seul Merkez Bölge Savcılığı yaptığı açıklamaya göre ismi devamlı skandallara karışan Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee, reçeteli bir serinkanlılaştırıcının yasa dışı kullanımı iddiasıyla 50 milyon won 45 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Lee'nin avukatı, sağlık kurumundaki rehabilitasyonunun bir parçası olduğu için ilacın yasa dışı olmadığını ifade ederken, konuyu dikkatlice gözden geçireceğini belirtti.

Güney Koreli bağımsız bir heyet mart ayında, savcıların Lee'ye bir muayenehanede rutin olarak anestezi verildiği iddiaları üzerine soruşturmayı durdurmasını tavsiye etti.

MAPUS CEZASI

Seul Yüksek Duruşması, ülkede daha evvel daha önceki Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan Lee hakkındaki kararını 2021 başında açıklamıştı.

Kararda, Lee'nin, Park'a ve Park'ın danışmanı Çoi Soon-sil'e rüşvet vermekten kabahatli bulunduğu ifade edilmişti. Buna göre, Lee 2,5 yıl mapus cezasına çarptırılmıştı.

DAHA ÖNCEKİ DEVLET BAŞKANI DA 22 YIL MAPUS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Daha Önceki Devlet Başkanı Park Geun-hye'ye rüşvet, görevi suiistimal ve öbür kabahatlerden 22 yıl mapus cezası verilmişti.

Öte yandan, daha önceki Devlet Başkanı, daha evvel dava dosyasından ayrılan, tercih yasalarını ihlal ve zimmete para geçirme yargılamalarının cezalarını ayrıca sürükleyecek.

68 yaşındaki Park, yargılamalar nedeniyle Mart 2017'de görevinden azledilmiş, ardından hapsedilerek mapusa atılmıştı. Hakkındaki yargılamaların siyasi olduğunu korunan daha önceki Devlet Başkanı, yargıya güvenmediği gerekçesiyle mahkemelere katılmamıştı.

Çoi'i de rüşvet, suiistimal ve kabahat işlemek için baskı yapmaktan 20 yıl mapus ve para cezasına mahkum edilmişti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara