Devlet başkanı geri adım attı

Devlet başkanı geri adım attı

Somali’de tercihleri yenilemeyip misyon müddetini iki sene uzatarak kriz tetikleyen Somali Devlet Başkanı Fermacu, erken tercihi görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Ülkeyi zamanında tercihe götürmeyerek misyon müddetini 2 sene uzatan yasayı onaylayan Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu, geçen hafta sonu başlayan çatışmaların ardından geri adım attı. Fermacu erken tercih çağrısında bulundu, ayrıca muhalefetle mülakatların yine başlayacağını söyledi.

‘BU SENE TERCİH GÜÇ’

Büyümeleri Hürriyet’e değerlendiren Somali Gazeteciler Sendikası SJS Genel Sekreteri Abdalle Ahmed Mumin, Fermacu’nun erken tercih çağrısına karşın bir tarih duyuru etmediğini, bu sene içinde sandık başına gidilmesinin beklenmemesi gerektiğini söyledi. Mumin, “Zaman kazanmaya çalışıyor gibi gözüküyor. Tercih komisyonu birkaç ay evvel dağıtıldı ve tekerrür bir araya gelmesi zaman alacaktır” dedi. Mumin, yeniden de bu çağrının caddelerin uysallaşmasına katkısı olacağını belirtti.

BM Beşeri İşler Koordinasyon Büroyu dün yaptığı açıklamada, 25 Nisan’da çatışmaların başlamasının ardından en az 60 bin şahsın Mogadişu’dan göç ettiğini bildirdi. Öte yandan Mogadişu’da dün terör örgütü El Şebab’ın patlayıcı yüklü vasıtayla tertip ettiği hamlede en az yedi şahıs can verdi.