Devlet desteğiyle başladı... Manisa'da üretip dünyaya ihraç ediyor

Devlet desteğiyle başladı... Manisa'da üretip dünyaya ihraç ediyor

Manisa'nın Demirci ilçesinde 6 sene evvel Tarım ve Orman Bakanlığının sertifikalı fidan dayanağından faydalanarak 60 dekar arazisinde 2 bin 500 badem fidanını toprakla buluşturan Cihan Yıldırım,…

Hünnap, kiraz ve cevizin yanında son senelerden badem imalinin de çoğaldığı Manisa'nın Demirci ilçesinde üreticiler hasada hazırlanıyor. 7 bin dekar arazide badem üretilen ilçede bu sene, ilkbaharın başında tesirli olan tarımsal don sebebiyle 100 ton ortamında rekolte bekleniyor.

Üretici Cihan Yıldırım da kendi markasıyla ilçedeki badem üreticilerinin arasında öne çıkıyor. 6 sene evvel Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilere sağladığı sertifikalı fidan dayanağından faydalanarak 60 dekarlık araziye 2 bin 500 badem fidanı diken Yıldırım, yurt içi ve yurt dışındaki alıcılarına badem satıyor.

Yıldırım, Anadolu Ajansı muhabirine, arazisinde organik tarım uygulamaları yaptığını, 12 ay süresince emek verdiğini belirterek, geçen sene ilk kere hasat ettiği 3,5 ton bademi kendi markasıyla piyasaya sunduğunu anlattı.

Devlet desteğiyle başladı... Manisada üretip dünyaya ihraç ediyor

İlk ürünşöhreti, yurt içinde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı gizeme Almanya, Rusya, İngiltere ile bazı Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine yolladığını ifade eden Yıldırım, "Geçen sene yolladığım ürünlerden pozitif dönüşler aldım ve bu gidişat yeni arz olarak bana geri döndü. Bu sene 8 tona yakın badem bekliyoruz. İyi besliyoruz ağaçlarımızı. Organik olarak sulamadan sonra nebat ve hayvan gübreleri ile besleme usulü yapıyorum." dedi.
Yıldırım, markasını dünya çapında duyurmak istediğini dile getirerek, "Ağaçlarımız bütün anlamıyla yarara geldiğinde 50 ton rekolteye erişeceğiz, o zaman daha fazla ülkeye ihracat yapıp ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacağız. Demirci'den doğan bir marka olarak hem iç piyasaya hem de yurt dışına kesintisiz ürün yollayan bir marka olmayı kastediyoruz." diye konuştu.

Demirci Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse de ilçede her geçen sene bademciliğin büyüdüğünü, özellikle ferragnes ve ferraduel türü bademlerin ilçe abuhavasına uygun olduğunu söyledi.

Devlet desteğiyle başladı... Manisada üretip dünyaya ihraç ediyor

Bayağı koşullarda bu sene 200 ton ortamında badem rekoltesi amaçlarken ilkbahardaki tarımsal donun tesiriyle gayelerini yüzde 50 kayıpla revize ettiklerini dile getiren Köse, "Don olayının tesirli olduğu alanlarda imal eksilmesi nedeniyle 100 ton üzerinde bir rekolte bekliyoruz. Badem başta olmak üzere meyve üzerine kuruluş kurmak isteyenleri Bakanlığımızın projelerinden faydalanmaları için teşvik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Köse, Tarım ve Orman Bakanlığının her zaman çiftçinin yanında olduğunu, katma değer üreten, ülke ekonomisine katkı sunan tam teşebbüsleri desteklediklerine sözlerine ilave etti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara