‘Devletin sınavı için favorilerimi kestim’

‘Devletin sınavı için favorilerimi kestim’

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ODTÜ talebeleriyle buluşmasında, girdiği hesap uzmanlığı imtihanına ait bir hatırasını anlattı: “O zaman solcular gözdelerini uzun yaparlardı. Berbere gittim, ‘Niçin…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ talebelerinin kurduğu “Kadesh Agenda” mecmuasının yazarı olan gençlerle toplandı. Kılıçdaroğlu, kahvaltıda buluştuğu talebelerin suallerine özetle şu cevapları verdi:

Gençlerin partideki yeri: Gençliğin politikaya girmesi gerekli bu benim en büyük tutkum. Önümüzdeki tercihlerde 6 milyon 300 bin genç ilk kere sandığa gidecek. Mucizevi bir fırsat. Nasıl bir Türkiye istediklerini göstermeliler. Kendi temennilerine en uygun partiye giderek oyunu verebilmeli ve mutasyonun altına güçlü bir imza atmalılar. Ben inanıyorum gençler yapacak.

VİCDANİ RET

Lüzumlu askerlik, vicdani ret: Ordusu olmayan dünyada hiçbir ülke yok. Vicdani ret hadiseyi son senelerde ağırlıklı olarak gündeme gelen bir hadise, kamuoyunda tartışılabilir. Vicdani rette bulundu veya onu korundu diye insanları hapsetmek, gözaltına almak, onları düşmanlaştırmak asla doğru değil.

Özel yaşamın saklılığı: Özel yaşam devletin alanına girmez ki, girdiği zaman elinde sopası olan bir devlet görüntüsü vermiş olursunuz. Size bir anımı anlatayım; hesap uzmanlığı imtihanını kazandım laflı imtihana gireceğiz. O zaman solcular gözdelerini uzun yaparlardı. Dostum dedi ki, ‘Sen laflı imtihana gireceksin gözdelerin uzun. Git tıraş ol, en azından sosyal demokrat olduğun anlaşılmaz.’ Bu arada hep sosyal demokrat oldum. Berbere gittim tıraş oluyorum. ‘Niçin tıraş oluyorsun’ dedi berber. Dedim, ‘İmtihana gireceğim.’ ‘Ağabey, bu gözdeler zati yöntemdir. İyi ki tıraş oldun’ dedi.

‘Devletin sınavı için favorilerimi kestim’
Eşi Selvi Hanım’la düğün resminde Kılıçdaroğlu’nun uzun gözdeleri dikkat topluyor.

BABAM 7 KUNDURA BİRDEN ALAMAZDI

Bayram hatırası Yetiştiğim coğrafyada bayramı dürüst yaşadığım yer Bingöl’şan Genç ilçesi. Orada ilk ve ortaokulu okudum. Hoş, şirin bir ilçeydi. Arefe günü heyecanlanırdık. Rahmetli babamın, 7 kardeşiz zati, 7 kundura alması muhtemel değildi. Şeker toplardık, elimizde minik torbalar olurdu. Kapıları çalardık, bayram kutlaması yapardık. Bayramın ikinci ya da üçüncü günü dostlarla bir araya kazançtık. Kırsalda ateş yakardık, otururduk, şakalaşırdık. Elektrik yok, gaz lambaları var. Uyumaya giderken o lambayı yanımda götürür saklı saklı okurdum.”

‘SURİYELİLERİ İKİ YIL İÇİNDE YOLLAYACAĞIZ’

Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan evvelki gün videolu bir ileti paylaştı. İç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen Suriyelilere değinen Kılıçdaroğlu, videoda özetle şunları söyledi: “Sevgili milletim, Suriyeliler ve Suriye mevzusunu konuşacağız. 3 milyon 600 bin, resmi sayılara göre, Suriyeli var bizim topraklarımızda. Özellikle Suriye’ye komşu olan şehirlerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta bazı şehirlerimize Türk yurttaşlardan fazla Suriyeli yurttaşlar var. Ciddi şikayetler var, geçinemeyen, işsiz kalan insanlar Suriyelilerden şikayet ediyorlar. İktidarımızda Suriyeli davetlilerimizle helalleşip, iki senede memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en ehemmiyetli beş önceliğinden biridir. Tasarı ve programlarımız hazır. Bu video da bunun vaadi olarak burada dursun istedim.”