Devremülk soyguncuları! Mağduriyette ikinci perde

Devremülk soyguncuları! Mağduriyette ikinci perde

Rakamları on binlerle ifade edilen ‘devremülk’ mağdurlarının ikinci bir defa hasara uğratıldığı iddia edildi. Bu defa devreye, mağduriyetlere yol açan şirketlerin daha önceki çalışanlarının girdiği ileri

Türkiye'de devremülk satın alarak mağdur olan on binlerce şahıs olduğu ifade ediliyor. Kimi maket üzerinden, kimi yarım kalan farklı şehirlerdeki projeler üzerinden satışı yapılan projelerde tapu devri yapılmadığı gibi, imza attırılan tahvillerle çok rakamda şahıs icralık olmuş vaziyette.

Yaşanan bu negatifliklere bir vaziyet daha ilave edildi. Devremülk ve Harcayıcıyı Koruma Derneği Başkanı Veysel Saltan’ın iddialarına göre, bu defa harcayıcıları mağdur eden devremülk şirketlerinin daha önceki çalışanları devreye girdi. Saltan, “Bu işletmelerin daha önceki çalışanları muhtelif şehirlerde danışmanlık şirketleri kurmuşlar. Bu işletmeler üzerinden, daha önceki ‘alıcılarına’ erişerek ‘Bizim daha önceki şirket sizi mağdur etti, dolandırdı. Ancak bu mağduriyetinizi giderebiliriz. Bizim çalıştığımız avukata vekaletname verirseniz, alacağınız tahsil edilir’ diyor. İnsanlar da umutlanarak vekaletnameyi alakalı avukata çıkarıyorlar. Ancak bu defa avukat eli ile dolandırılıyorlar. Bu mevzuda çok rakamda şahıs bize erişti. Avukat, aldığı paranın çok az kısmını alakalı mağdura veriyor. Paranın büyük kısmını bu şahıslar kendi aralarında paylaşıyor” dedi.

125 ŞİRKET TESPİT EDİLDİ

Türkiye genelinde, mağduriyet yaratan 125 işletmenin olduğunu tespit ettiklerini kaydolan Saltan “Yalova, Afyon, Bolu, Ankara ve Çanakkale bu mevzuda başı sürüklüyor. Bu işletmeler, ellerindeki kontratlarla, kuruluştan içeri ayağına bile atamayan ailelerden bir de ödenti paralarını almaya çalışıyor” bilgisini verdi.

Devremülk soyguncuları Mağduriyette ikinci perde

Harcayıcıların bu tip işletmelerle yaptıkları görüşmelerde bono imza atmaması gerektiğine dikkat toplayan Saltan, “Ben de imza attığım tahviller suratından iki defa icralık oldum. Başıma gelen bu mesele sebebi ile bir kısım mağdur ile toplanarak bu derneği kurduk. Ancak mesele varsayım edilenden de büyük. Çok acı insan hikâyelerine şahidim. Elindeki 3-5 kuruşu, bir devremülk sahibi olma hayali ile bu işletmelere kaptıran ailelerin başına gelmeyen kalmamış... İnsanlar, devremülk sahibi olmadığı gibi icralık oluyor. İntiharın eşiğine gelen insanlar var, kimi çiftler boşandı. Bu meseleye bir an evvel bir çözüm bulunmalı” çağrısında bulundu.

Devremülk soyguncuları Mağduriyette ikinci perde

‘İKİ DEFA MAĞDUR OLDUM’

İNŞAAT emekçisi Eyyüp Timurtaş 39 da, hem devremülk alımında hem de sonrasında mağdur edildiğini iddia edenler arasında. Timurtaş, 4 sene evvel Yalova’daki bir projeden devremülk satın aldı. Timurtaş “Eylül 2017’de, inşaatlarda biriktirdiğim 4 bin doları bozdum ve bunlara 13 bin 50 lira olarak verdim. Ancak tapuyu almadım.

Daha sonra bu işletmenin dolandırıcı olduğunu bildim. Paramı kurtarmak için arayış içindeyken, İstanbul Barosu’na abone Av. H. T. ile tanıştım. Bu şahıs, paramı tahsil edebileceğini söyledi. Benim adıma dava açtığını söyledi. Ancak sonra ortaya çıktı ki hiçbir dava açmamış. Bu avukat 2 sene sonra beni aradı. Bana ‘8 bin 300 lira tahsil ettim. 3 bin lirasını ben alacağım. Kalan kısmını sizi yollayacağım’ dedi. Ben bunu kabul etmedim. Daha sonra gereksinimim olduğu için 7 bin 300 lirayı almaya razı oldum. İlk evvel şirket beni mağdur etti şimdi de avukat” diye konuştu. Telefonla eriştiğimiz Avukat H. T. ise hakkındaki yargılamaların aslı yansıtmadığını belirterek “Eyyüp Beyin bende bir lira parası kalmış değil” diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Hürriyet'le dünyaya seslendiler! 'Bizi konuta kapatamazlar'Felaketler üst üste geldi! Feci biçimde can verdilerMilliler Hollanda'da darmadağın oldu! 7 gol...

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın