DHA, Akkuyu NGS'nin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

DHA, Akkuyu NGS'nin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

Mersin'in Gülnar ilçesinde üretimi süren ve Türkiye’nin ilk nükleer efor santrali olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Efor Santrali NGS, alınan özel izinle kapılarını Demirören Haber Ajansı'na

İlçede, 14 Nisan 2015 tarihinde temeli atılan Akkuyu NGS'de çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. Çalışmaların 7 gün 24 saat devam ettiği inşaat, bölge ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

DHA, Akkuyu NGSnin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

Firmaya alındıktan sonra takribî 35 milyar kilovat/saat imal tasarlanan santral, Novovoronezh NGS-2 Rusya, Voronej Bölgesi Projesi temel alınarak geliştirilen proje olarak dikkat topluyor. İnşaat sahasında hali hazırda 3 biriminde kurulum çalışmaları devam eden Akkuyu NGS’de dördüncü biriminin temel döşemesine de bu sene sonunda başlanacak.

DHA, Akkuyu NGSnin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

‘TASARIYA UYGUN ÇALIŞIYORUZ'

Özel izinle inşaat sahasına giren DHA’nın suallerini Akkuyu Nükleer A.Ş. Yapı İşleri Direktör Takviyecisi Dmitriy Romanets, cevapladı.

Romanets, inşaat sahasında her şeyin tasarılı ve tehlikesiz bir biçimde sürdürüldüğünü belirterek, "Projenin üç biriminde de kurulum işleri devam ediyor. Devreye alınacak birinci birimin tüm komplekslerinde çalışmalar devam ediyor. İzinlerin alınması halinde dördüncü birimin temel döşemesine sene sonunda başlamayı kastediyoruz. Birinci birimde çok ehemmiyetli bir gayeye eriştik. Mayıs ayında reaktör göcesinin kurulumunu tamamladık. Sene sonunda birinci birimin tüm teçhizatlarının kurulumunu bitireceğiz. Tasarılara uygun biçimde çalışmalarımız devam ediyor ve 2023’te birinci birim devreye alınacak" dedi.

DHA, Akkuyu NGSnin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 80’İ TÜRK

Direktör Takviyecisi Romanets, Akkuyu NGS’nin inşaat halında hem bölge hem de Türkiye ekonomisine büyük bir katkı verdiğini ifade ederek, "Şu an sahamızda 11 bin birey 7 gün 24 saat temeliyle çalışıyor. Bunların 8 bini inşaat emekçisi olarak sahada yer alıyor. Bunlar sahada gereken betonlamayı ve döşemeyi yapıyorlar. Çalışanların yüzde 80’i Türk emekçiler. İnşaat işlerini onlar asıllaştırıyor. Rus çalışanlar da özel donanımlarla alakalı çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

DHA, Akkuyu NGSnin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

'FUKUŞİMA'DAN SONRA ALINAN İHTİYATLAR KULLANILDI'

Akkuyu NGS’nin güvelik ve temkin anlamında ‘en tehlikesiz’ santral olacağını kaydolan Direktör Takviyecisi Romanets, "Akkuyu Nükleer Projesi Novovronyej NGS’sinin hemen benzersi olacak biçimde projelendirilmiştir. Rusya’da aynı biçimde projelendirilmiş dört tane proje devreye alınmıştı.

2 tanesi Novovronyej NGS’sinde, 2 tanesi Leningrad NGS’sinde ayrıca da biri de Belarus’ta devreye alınmıştır. Ancak bizim Akkuyu NGS’yi değişik yapan şey, Akkuyu 3+ nesile ait bir projedir. Projede Fukuşima’dan sonra alınan ihtiyatlar kullanıldı.

İdareyici olarak Belarus’taki NGS’yi de devreye aldım. Aynı zamanda orada da yapı işlerinden mesul olarak misyon aldım. Belarus’ta misyon alan teknik takım Akkuyu’ya gelerek deneyimlerini burada da yaşama geçiriyor.

Şu an sahada binden fazla kadın personel çalışıyor. Kadınlar sahada olmasa bu proje de olmazdı. Projenin her kısmında çalışıyorlar. Bu proje, hem Mersin hem de Türkiye için değişik teknolojilerin geliştirilmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.