DHMİ Avrupa birincisi oldu

DHMİ Avrupa birincisi oldu

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, DHMİ Hava Trafik Hakimiyet Merkezi'nin senenin ilk 6 ayında uçuş trafiği idaresinde Avrupa'nın öbür büyük merkezlerini geride vazgeçerek…

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Devlet Hava Alanları Şirketi DHMİ Hava Trafik Hakimiyet Merkezinin, bu senenin ilk 6 ayında idarediği 324 bin 706 trafikle Avrupa'da birinci sırada yer aldığını söyledi. Karaismailoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, salgın yarıyılının dünya havacılığı üzerinde devirici tesirinin bulunduğunu hatırlattı.

: İlginize Sürükleyebilir 825 milyar dolarlık yaz kampı! Hava sahası kapatıldı, özel jetleriyle geldiler‘Maske şemsiye gibi olacak’ Sansasyonel açıklamalar: Bu çok ehemmiyetli bir gelişme6 bin popülasyonluk ilçeye 200 bin birey geliyor! Burası ne Akdeniz, ne Ege

Erişimin her modunda tüm müesseselerin ve çalışma dostlarının, daha yüksek standartlarda hizmet sunmak için çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, "Türk hava sahasını kullanan hava taşıtlarına hava trafik hakimiyet hizmeti sağlayan DHMİ Hava Trafik Hakimiyet Merkezimiz, senenin ilk 6 ayında uçuş trafiği idareme bakımından Avrupa'nın tüm öbür büyük merkezlerini geride vazgeçerek birinci sırada yer aldı. Bu zaferler bize yüceltiyor. Zaferler rastlayla olmuyor, çalışıyoruz ve karşılığını alıyoruz." ifadelerini kullandı.

"HAVA YOLLARIMIZI SON TEKNOLOJİYLE DONATTIK"

Hava yollarının günlük yaşamın akışına en çok tesir eden erişim modlarından birisi olduğuna dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Hükümetlerimiz yarıyılında ülkemizin geçmiş senelerden kalma büyük altyapı yetersizlikleri vardı. Tam bu yetersizlikleri gidermek için var eforumuzla çalışarak çok kısa zamanda çok büyük projeleri tamamladık. Hava yollarımızı ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma gayesine yakışacak biçimde yaptık. Çağın zorunluluklarına uygun olarak son teknolojiyle donattık. 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasında, Türk hava sahasını kateden hava taşıtlarına 7 gün 24 saat, her türlü meteorolojik şartta hakimiyet ve koordinasyon hizmetini galibiyetle verme becerisine sahibiz. 'Hava yolları, ulusun yolu olacak' dedik, ulusumuz için canla başla çalışmaya devam edeceğiz."

Yaz aylarında turizm hareketiyle hava trafiğinin çoğalacağını öngördüklerini ve buna özel hazırlandıklarını belirten Karaismailoğlu, temmuz ayının hava trafiği açısından yoğun başladığını kaydoldu.

"4 TEMMUZ'DA 3 BİN 629 UÇUŞLA HAVA TRAFİĞİ PİK YAPTI"

Karaismailoğlu, 4 Temmuz'da 3 bin 629 uçuşla hava trafiğinin pik yaptığına işaret ederek, "Başka Bir Deyişle her 23 saniyede hava sahamızda bir uçuş asıllaştı. Hakimiyet ve koordinasyonu sağlanan askeri hava taşıtları ile eğitim uçuşları da dikkate alındığında Türk hava sahasının yoğunluğunu gösteren bu bilgiler, havacılığımızın hızla salgın evveline dönmekte olduğunun habercisi oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının EUROCONTROL bilgilerine göre, 324 bin 706 trafikle DHMİ Hava Trafik Hakimiyet Merkezi, ilk çeyrekte olduğu gibi ocak-haziran yarıyılında da Avrupa'nın önde gelen hava trafik hakimiyet merkezlerini geride vazgeçerek dorukta yer aldı. Karlsruhe Almanya hakimiyet merkezinde 314 bin 931, Maastricht'te Hollanda 288 bin 30, Londra'da 231 bin 853, Paris'te 215 bin 404 ve Roma'da 143 bin 758 hava trafiği asıllaştı.

 

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın