Dikilitaş'ta yıkılan çeşme tartışması

Dikilitaş'ta yıkılan çeşme tartışması

BEŞİKTAŞ Dikilitaş'ta bulunan Hamidiye Çeşmesi, artta kalan binanın kentsel değişime girmesiyle beraber izinsiz olarak devrildiği iddia edildi. Mahalle durgunları çeşmenin devrilmesine tepki gösterirken,

Dikilitaş'ta 1926 senesinden itibaren bulunan Hamidiye Çeşmesi, 1970'lerde yer farklılığı ile Hora Sokak'a taşındı. Yardımseverler tarafından yaptırılan ve yarım yüzyıldır aynı yerde bulunan çeşme, arttaki binanın kentsel değişime girmesiyle 17 Nisan'da izinsiz devrildi. Çeşmenin devrilmesine, çevre sakinleri tepki gösterdi. Çeşmenin kendileri için tarihi değer taşıdığını söyleyen bölge milleti, yine yapılmasını istiyor. Yerinde şu an demir istiflerinin bulunduğu çeşmeye ait, İstanbul Megakent Belediyesi izinsiz yapılan imhayla alakalı zorunlu legal sürecin başlatıldığını açıkladı.

Dikilitaşta yıkılan çeşme tartışması 'MÜTEAHHİTLER KORUMA EĞİTİMİ ALSIN; ETRAFTAKİLERİN BELLEĞİ YOK EDİLDİ'

Beykent Üniversitesi'nden Abide Koruma ve Bakım Uzmanı Doç. Dr. Gamze Kaymak Heinz, çeşmenin devrilmesiyle etraftakilerin belleğinin silindiğini belirtirken, müteahhitlerin de koruma eğitimi almaları gerektiğini söyledi. Çeşmelerin kamusal alanın ehemmiyetli bir parçası olduğunu belirten Heinz, "Milletin zaman içinde ona atfettiği bir değer vardır ve abide kavramı bir değerdir. Birtakım kağıtlar üzerinde abide olarak gözüküp gözükmemesi bir argüman olamaz. Bu cemiyette bir koruma şuurunun yerleşmesi gerekiyor. Karar verici pozisyonda olan herkes bir koruma eğitiminden geçmeli. Bu işin içinde müteahhitler de var. Müteahhitlik dokümanı alacak birey koruma ile alakalı bir eğitim yapsın, evvel onun evrakını alsın. Burada, bu etrafta yaşayan insanların belleği yok edildi" diye konuştu.

Dikilitaşta yıkılan çeşme tartışması
'İNŞAAT SAHAMIZIN İÇİNDEYDİ, DEVİRDİK'

Öte yandan şantiye şefi Kaan Kürşat Kocaoğlu çeşmenin imhasına ait "Bu çeşme bizim inşaat sahamızın içerisindeydi, biz bu çeşmeyi devirdik ve şu an zemin kuvvetlendirmesi yapıyoruz. Patentli olan bir çeşme değildi. İnşaat bittikten sonra zati biz bu çeşmenin daha hoşunu yapıp semtin hizmetine sunacağız. İnşaat alanımızın içinde olduğu için devirmek zorundaydık. Arsa sürükleme hisselerimiz de ona göre ayarlanmış" dedi.

'DEVRİLMESİNE ÇOK ÜZÜLDÜK'

46 yıldır Dikilitaş'ta yaşayan Ramiz Öztel çeşmenin devrilmesiyle alakalı, "Seneler evvelden beri su taşıdığımız çeşmeydi. Devrilmesine çok üzüldük. Devrilmesine tepki gösterdik. Belediyeden buranın tapulu olduğunu delilledik ve lafını aldık, inşaat bittikten sonra çeşmemiz yine yapılacak. Ciddi anlamda yaşı olan bir çeşme. 3 kuşaktır bu çeşme vardı, yerini değiştirdiler o kadar. Çeşmeye sahip çıkamadılar. Kullanılabilir bir haldeydi. En son belediye çeşmeyi tertip etmişti ama inşaat için devrildi. Bu çeşmeden aile olarak babamlar su taşımış, ben su taşıdım. Bu çeşmenin kendimce ve büyüklerim olarak hatıralarına ve tarihine inanıyorum. Hatıralarına inandığımdan dolayı da çeşmeyi çocuklarımın da görmesini istiyorum. Dikilitaş için bir simgeydi. Çeşmenin yanında bir durak vardı ve ismi Çeşme Durağı idi. Çeşmemizi istiyoruz" diye konuştu.

'ÇEŞMENİN TEKERRÜR YERİNE KONULMASINI İSTİYORUZ'

60 yaşındaki Bekir Can ise, "Bu çeşmemizin tekerrür yerine konulmasını istiyoruz. Bu çeşme sürekli vardı. Şu an devrilmiş, tekerrür yerine konulmasını istiyoruz. Böyle değerleri kaybetmememiz, her zaman andırmamız gerekli. Yine yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

62 yaşındaki Kemal Yıldız, "Ben geldiğimden beri bu çeşme vardı. Bunu gelişigüzel inşaat yapılıyor diye devirdiler. Bu çeşmenin suyu dahi akıyordu. Yenisi yapılsın, insanlar ondan şu an dahi su alıyordu. Tarihi bir çeşmeydi, kime sorsanız öğrenirdi. Durağın ismi de 'Çeşme Durağı' idi. Hadise bu kadar kolay" dedi.

Bir başka yurttaş da, "Burada o suya çok lüzumu olan insanlar var. İçilecekse yine yapılmasını isteriz" diye konuştu. Arif Paslanmaz ise, "Tarihi eser bu çeşme. 82 yaşındayım üzülmez olur muyum oradan su içiyorduk" dedi. Bir başka etraf uysalı da, "Senelerin Hamidiye Çeşmesi. Abidesel şey, o tarihi bir çeşmeydi neden devriliyor. Yerine yenisini yaparlarsa iyi olur" ifadelerini kullandı. Nezahat Özkaya da, "Suyumuz kesildiği zaman buradan alıyorduk, yine olmasını isteriz. Kaldırılmasın" dedi.